OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

PRZED MECZEM Z… | Nowe wyzwania, nowe możliwości

Awans wywalczony przez „Brunatnych” w poprzednim sezonie, otwiera przed naszym klubem nowe możliwości. III liga jest jednak pewną zagadką, choć kilku piłkarzy z obecnej kadry ma na swoim koncie występy na tym szczeblu w barwach innych klubów. Ogromne doświadczenie ma za to trener Bogdan Jóźwiak, który „zjadł zęby” na III lidze i w tym właśnie tkwić może klucz do sukcesu w spotkaniu przeciwko Pelikanowi Łowicz. Atut własnego stadionu oraz zwycięstwa w ostatnich grach kontrolnych dodatkowo utwierdzają w przekonaniu, że beniaminek z Bełchatowa od pierwszego spotkania powalczy o komplet punktów.

„BRUNATNY” STAN RZECZY

Letnia przerwa ma to do siebie, że jest bardzo krótka. Miesiąc pracy nad odpowiednią formą drużyny i uzupełnianie składu nowymi zawodnikami musiało przejść sprawnie i szybko. Sztab szkoleniowy GKS-u czasu nie marnował, choć początkowe rezultaty osiągane przez zespół w sparingach, mogły niepokoić. Kadra drużyny uszczupliła się o siedmiu zawodników: Huberta Berłowskiego, Bartosza Bujalskiego, Kacpra Czaplę, Damiana Michalaka, Bartosza Szelonga, Bartłomieja Trzebońskiego oraz Damiana Warneckiego. Na pierwszym przedsezonowym treningu pojawiła się pokaźna grupa testowanych, których selekcja wcale nie była prosta. Na szczęście po początkowych potknięciach (porażki w sparingach z ŁKS II Łódź, Starem Starachowice i Skrą Częstochowa), drużyna powoli odzyskiwała blask z poprzedniego sezonu. Z nowych twarzy zaprezentowano kolejno – środkowego pomocnika Klaudiusza Krasę (więcej o zawodniku TUTAJ), następnie trzech młodzieżowców – Aleksego Jóźwika, Dominika Bajurskiego oraz Marcela Sadzińskiego (LINK), napastnika Huberta Karpińskiego (LINK), bramkarza Jakuba Kowalskiego (LINK), a w przeddzień inauguracji sezonu również stopera Kamila Jasińskiego (LINK). Efektem tych działań były trzy wygrane sparingi, kolejno z KKS 1957 Kalisz (3:1), Rakowem II Częstochowa (2:0) i Szczerbcem Wolbórz (5:0). Teraz czas na prawdziwy sprawdzian w meczu o punkty!

Z OBOZU RYWALA

Pelikan Łowicz rozpoczął swoją działalność w kwietniu 1945 roku, po wyzwoleniu łowickiego regionu spod okupacji hitlerowskiej. Przez dekady swojego istnienia drużyna rywalizowała jedynie w ligach okręgowych. Dopiero w sezonie 1990/91 sekcja piłkarska osiągnęła pierwszy znaczący sukces, którym był awans do III ligi. Tam zespół biało-zielonych występował przez kolejne szesnaście sezonów. W rozgrywkach 2005/06 łowiczanie pod wodzą trenera Jacka Cyzio zajmując w końcowej tabeli drugie miejsce w lidze, uzyskali prawo gry w barażach o przepustkę do II ligi. Jednak w dwumeczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała, łowiczanie okazali się słabsi, remisując na własnym terenie 1:1 i przegrywając rewanż 2:5. Warto jednak wspomnieć, iż w 82. minucie tego spotkania przy wyniku 2:2, zawodnik Pelikana nie wykorzystał rzutu karnego, co mogło całkowicie zmienić losy barażu. W kolejnym sezonie łowiczanie ponownie zajęli drugie miejsce w lidze i znów stanęli przed szansą walki o awans. W barażach zmierzyli się z Kmitą Zabierzów i tym razem triumfowali. 2:0 u siebie i porażka 2:3 na wyjeździe zapewniły Pelikanowi historyczny sukces w postaci awansu na zaplecze Ekstraklasy. Wyższy poziom rozgrywkowy mocno zweryfikował sportowe możliwości drużyny, prowadzonej wówczas przez moment przez obecnego szkoleniowca „Brunatnych”, a wówczas grającego trenera – Bogdana Jóźwiaka. Łowiczanie batalię zakończyli na samym dni tabeli, lądując w sezonie 2008/09 w zreorganizowanej II lidze. W niej występowali nieprzerwanie przez siedem kolejnych sezonów, a po spadku w 2014 roku klub ugrzązł poziom niżej. Rozpoczynająca się kampania 2023/24 będzie dla łowickiego klubu dziesiątym kolejnym sezonem na czwartym szczeblu rozgrywkowym. Poprzedni drużyna zakończyła na 11. pozycji w tabeli z 45 punktami na koncie. W dorobku ma jednak kilka niespodzianek, w tym m.in. wyjazdowe zwycięstwo z późniejszym triumfatorem rozgrywek ŁKS II Łódź (4:0) i triumf na boisku trzeciej w tabeli Pogoni Grodzisk Maz. (2:1).

Podczas letnich przygotowań drużyna trenera Pawła Jakóbiaka rozegrała cztery gry kontrolne, wygrywając m.in. z rezerwami Wisły Płock (2:1) i Hutnikiem Warszawa (3:2). Przed tygodniem, w ostatnim przedsezonowym sparingu Pelikan musiał uznać wyższość czwartoligowej Ząbkovii Ząbki (0:2).

Kadra zespołu, w porównaniu z poprzednim sezonem wzmocniona została m.in. Bartoszem Winklerem ze Świtu Szczecin, Kajetanem Jendryczko z Broni Radom oraz Bartoszem Woderem pozyskanym z młodzieżowych drużyn Znicza Pruszków, który w sparingu z Wisłą II Płock wpisał się na listę strzelców. Latem z klubem pożegnali się Maciej Wyszogrodzki, który zakończył karierę, Przemysław Dwórzyński (Broń Radom), Jakub Tabor (KS Wiązownica) oraz Patryk Orzeł i Remigiusz Borkała. Od ponad roku filarem zespołu jest eks-giekaesiak, Szymon Sołtysiński (na zdjęciu), autor 18 bramek dla Pelikana w poprzednim sezonie.

HISTORIA SPOTKAŃ

Choć GKS z Pelikanem Łowicz dość regularnie mierzą się w sparingach pomiędzy rundami/sezonami, tylko raz historii oba kluby rywalizowały o ligowe punkty. Było to podczas trzecioligowej kampanii 1990/91, kiedy to „Brunatni” wywalczyli drugi w historii awans do II ligi (dzisiejszego zaplecza Ekstraklasy). Bilans tych gier to dwa zwycięstwa i stosunek bramek 7:1 na naszą korzyść.

16.09.1990 r., 6. kolejka III ligi (grupa II): GKS Bełchatów – Pelikan Łowicz 6:1 (1:0)
1-0 Artur Lamch 45 min.
2-0 Mirosław Puczka 55 min.
2-1 Filanowski 71 min.
3-1 Dariusz Stelmach 75 min.
4-1 Zbigniew Karbownik 77 min.
5-1 Jarosław Chwiałkowski 86 min.
6-1 Wiesław Liszka 89 min.
Trener: Zbigniew Lepczyk
20.04.1991 r., 21. kolejka III ligi (grupa II): Pelikan Łowicz – GKS Bełchatów 0:1 (0:0)
0-1 Wiesław Mak 78 min. (rzut wolny)
Trener: Zbigniew Lepczyk

25 lutego br., podczas zimowego okresu przygotowawczego, GKS spotkał się w sparingu z Pelikanem i również zwyciężył. Po trafieniach Bartłomieja Bartosiaka, Damiana Warneckiego i Mikołaja Boćka było 3:0.

CZY WIESZ, ŻE…?

  • Od ponad 30 lat Pelikan Łowicz nie spadł poniżej poziomu III ligi.
  • W obecnych kadrach zespołów znajduje się dwójka zawodników, która grała zarówno w barwach GKS-u, jak i Pelikana. Chodzi o Artura Golańskiego i wspomnianego wcześniej Szymona Sołtysińskiego.
  • W przeszłości koszulkę GKS-u i Pelikana zakładali m.in.: Bartłomiej Lisowski, Dawid Flaszka, Rafał Kujawa, Daniel Ciechański, Krystian Stolarczyk, Adam Mójta, Piotr Piekarski czy Bartosz Bujalski. Również w sztabach szkoleniowych znajdziemy kilka wspólnych mianowników. Trenerem bramkarzy w obu klubach był Sebastian Łukiewicz, a jako stanowisko pierwszego trenera pełnił Maciej Bartoszek oraz Bogdan Jóźwiak.
  • Wychowankiem Pelikana jest Maciej Rybus, 66-krotny reprezentant Polski. 28 maja 2018 roku został Honorowym Obywatelem miasta Łowicz.

PODSUMOWANIE

Początek boiskowej rywalizacji o godzinie 17:00. Boiskowe wydarzenia śledzić będzie można w usłudze Pay-per-view https://live.akademiagks.pl. Tradycyjnie też informacje o każdej zmianie wyniku, publikowane będą na naszych mediach społecznościowych.
____________________________