OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

PRZED MECZEM Z… | Wznawiamy grę! Na pierwszy ogień idzie Broń

Aż 96 dni przyszło nam czekać na kolejny ligowy mecz GKS-u Bełchatów. Rundę wiosenną rozpoczynamy domowym pojedynkiem z Bronią Radom, którą jesienią pokonaliśmy na wyjeździe 2:1. Solidnie przepracowany okres przygotowawczy pozwala wierzyć, że inauguracja w wykonaniu podopiecznych Bogdana Jóźwiaka przyniesie kibicom sporo radości, a pierwszy gwizdek sędziego otworzy kolejną udaną kartę historii biało-zielono-czarnej drużyny. Zaczynamy w sobotę o 14:00!

„BRUNATNY” STAN RZECZY

W trakcie przerwy zimowej zmiany, jakie nastąpiły w kadrze GKS-u były raczej kosmetyczne. Z zespołem pożegnali się Mikołaj Bociek, Sebastian Ochocki, Kamil Mizera, a Kamil Jasiński został wypożyczony do LZS Starowice Dolne. W ich miejsce do biało-zielono-czarnej ekipy dołączyli Mateusz Malec (ze Skry Częstochowa) i Oskar Wójcik (wypożyczony z Cracovii). Sztab szkoleniowy przez cały okres przygotowawczy testował również kilku młodzieżowców z Akademii GKS, z których wybrał dwóch: 16-letniego Igora Czaplę oraz 18-letniego Artema Syreishchykova, włączając ich do szerokiej kadry drużyny.

Przypomnijmy, że giekaesiacy rozegrali w tym roku osiem gier kontrolnych, z których trzy wygrali, dwie zremisowali i trzykrotnie schodzili z boiska pokonani. Ostatnim przetarciem przed powrotem na ligowe boiska były wygrane pojedynki z Widzewem II Łódź (3:0) i Wartą Działoszyn (6:2). Wiosenną inaugurację poprzedziło pięć jednostek treningowych, z których jedna odbyła się na płycie głównej stadionu przy S3. Do meczu z Bronią GKS przystępuje z 3. pozycji w tabeli z dorobkiem 36 punktów.

Z OBOZU RYWALA

Radomski Klub Piłkarski „Broń” założono 21 marca 1926 roku przy Państwowej Fabryce Broni w Radomiu.
W 1953 roku drużyna wywalczyła awans do III ligi (kielecko-łódzkiej), a rok później zajmując 1. miejsce w tabeli, przystąpiła do turnieju o awans do II ligi. W nim wygrała dwa spotkania, odpadając z dalszej fazy rozgrywek. Awans uzyskała dopiero dwa lata później, gdy w barażach pokonała Bzurę Chodaków, Start Kalisz i zremisowała z finalistą Pucharu Polski, Gwardią Kraków. W debiutanckim sezonie na zapleczu Ekstraklasy odniosła 3 zwycięstwa, 8 razy remisowała i przegrała 11 pojedynków, zajmując ostatnie miejsce w tabeli grupy południowej. W sezonie 1978/79 ponownie wywalczyła mistrzostwo III ligi i promocję do wyższej klasy rozgrywkowej. Rok później, ustępując jedynie Motorowi Lublin i Gwardii Warszawa, „Broniarze” zajęli 3. miejsce w klasyfikacji końcowej II ligi (gr. wschodnia), co było największym osiągnięciem piłkarzy w historii klubu. W 1981 r. w rozgrywkach Pucharu Polski radomska drużyna dotarła do 1/8 finału, w którym musiała uznać wyższość Pogoni Szczecin (1:2). W sezonie 1983/84 zajęła ostatnią pozycję w tabeli i opuściła szeregi drugoligowców. Do rozgrywek dzisiejszej I ligi (wówczas II ligi) Broń powróciła po roku jako mistrz grupy lubelskiej III ligi. Na zapleczu Ekstraklasy występowała przez kolejne cztery sezony, kończąc zmagania w dolnej części tabeli (1985/86 – 11. miejsce, 1986/87 – 12., 1987/88 – 14., 1988/89 – 14.). W 1995 r. po zajęciu 14. pozycji w III lidze (gr. Lublin), została zdegradowana o klasę niżej. W 1996 r. z powodu przemian ustrojowych klub zakończył swoją działalność, a istniejące jeszcze sekcje rozpoczęły samodzielne funkcjonowanie. Piłkarze przyjęli nazwę Radomski Klub Piłkarski 1926 Broń Radom, a pierwszym prezesem nowego stowarzyszenia został Bohdan Karaś. W sezonie 2017/18 drużyna została mistrzem grupy południowej IV ligi, a po zwycięskim dwumeczu barażowym z Mazovią Mińsk Mazowiecki, awansowała do III ligi, w której gra do dzisiaj.

Podczas zimowej przerwy Broń rozegrała osiem gier kontrolnych, mierząc się głównie z czwartoligowymi ekipami z województwa mazowieckiego i łódzkiego. Bilans to cztery zwycięstwa, remis i trzy porażki. Ostatnie sparingi nie były dla podopiecznych Mateusza Dudka zbyt udane, bowiem wszystkie zakończyły się wpadkami: 2:3 ze Starem Starachowice, 1:4 z Mazurem Karczew i 0:2 z KTS Weszło. Analizując formę „Broniarzy” nie sposób jednak nie wspomnieć o fantastycznej końcówce jesiennych rozgrywek. Na sześć spotkań o punkty, aż pięć z nich kończyła się zwycięstwem Broni! Może dlatego przerwa zimowa przy ul. Narutowicza 9 była względnie spokojna i nie obfitowała w dużą liczbę ruchów kadrowych, jak to miało miejsce w poprzednich latach. Do zespołu dołączyli: 20-letni rosły napastnik Jan Dobko z czwartoligowego Lidera Włocławek, 18-letni pomocnik Tymon Kłosowicz z Ząbkovii Ząbki oraz kilku młodzieżowców z Akademii (Aleksander Kacprzak, Antoni Faryna, Antoni Kokoszka, Dawid Czerny, Hubert Skóra, Kacper Górka i Kacper Stanik). Z klubem pożegnali się z kolei Bartłomiej Nowak, Hubert Jakubiec, Jakub Szarpak i Adrian Grudzień.

Wśród najskuteczniejszych strzelców drużyny po rundzie jesiennej, z trzema golami na koncie wyróżnić należy Sebastiana Kobierę, Adriana Olpińskiego i Białorusina Maksima Kventsara. Najwięcej ostatnich podań (cztery) uzbierał Marcin Szymczak, a najdłużej na boisku (1592 minut) przebywał bramkarz Jakub Kosiorek. Broń po 18. seriach gier zajmuje 8. lokatę w tabeli z dorobkiem 29 punktów.

HISTORIA SPOTKAŃ

Przed nami szósty pojedynek w historii obu klubów. Większość miała miejsce pod koniec lat osiemdziesiątych na drugim poziomie rozgrywkowym. Na kolejny kibice czekać musieli długie 34 lata, co jak się później okazało, przyniosło „Brunatnym” pierwsze w historii zwycięstwo z Bronią.

27.09.1987 r., 8. kolejka II ligi: GKS Bełchatów – Broń Radom 1:1
0-1 Marek Oczkowski 66 min.
1-1 Leszek Fajek 75 min.
Skład GKS: Jan Piasecki – Edward Flis, Mariusz Romański, Jacek Drapiński, Grzegorz Banaś – Zbigniew Gajewski, Krzysztof Żymańczyk, Leszek Fajek, Zbigniew Karolak – Zbigniew Karbownik, Ireneusz Marchwiński (70. Wiesław Berent).
Trener: Sławomir Ditrych
01.05.1988 r., 23. kolejka II ligi: Broń Radom – GKS Bełchatów 2:1
0-1 Wiesław Mak 23 min. (rzut karny)
1-1 Arkadiusz Wołowicz 61 min.
2-1 Roman Stypik 85 min.
Skład GKS: Andrzej Woźniak – Wiesław Mak, Mariusz Gawlica, Jacek Drapiński, Zbigniew Karolak – Ireneusz Marchwiński (69. Wiesław Berent), Krzysztof Żymczańczyk, Sławomir Krawiec (68. Mariusz Romański), Ryszard Mikulski – Zbigniew Gajewski, Zbigniew Karbownik.
Trener: Jan Stępczak
06.11.1988 r., 15. kolejka II ligi: GKS Bełchatów – Broń Radom 1:1

1-0 Jacek Drapiński 45 min.
1-1 Wiesław Szymański 80 min.
Skład GKS: Andrzej Woźniak – Wiesław Mak, Jacek Drapiński, Mariusz Romański, Zbigniew Karolak – Mirosław Puczka, Waldemar Włosowicz, Arkadiusz Klimas, Sławomir Krawiec (65. Jacek Stańdo) – Zbigniew Gajewski, Ryszard Mikulski.
Trener: Jan Stępczak
17.06.1989 r., 30. kolejka II ligi: Broń Radom – GKS Bełchatów 2:1

1-0 Artur Kupiec 48 min.
2-0 Mariusz Gromek 77 min.
2-1 Zbigniew Gajewski 90 min.
Skład GKS: Andrzej Woźniak – Wiesław Mak, Mariusz Gawlica, Jacek Drapiński, Waldemar Włosowicz – Marek Czerniawski, Leszek Fajek, Sławomir Krawiec (78. Marek Szarpak), Mariusz Romański – Zbigniew Gajewski, Ryszard Mikulski.
Trener: Włodzimierz Jakubowski
11.08.2023 r., 2. kolejka III ligi: Broń Radom – GKS Bełchatów 1:2
0-1 Przemysław Zdybowicz 45(+4) min.
1-1 Maksim Kventsar 50 min.
1-2 Bartłomiej Bartosiak 61 min. (rzut karny)
Skład GKS: Leonid Otczenaszenko – Mateusz Szymorek, Jarosław Trzeboński, Mariusz Holik, Szymon Sarnik – Bartłomiej Bartosiak, Artur Golański (83. Miłosz Nowak), Serhij Napolov, Klaudiusz Krasa, Łukasz Wroński – Przemysław Zdybowicz (84. Hubert Karpiński).
Trener: Bogdan Jóźwiak

CZY WIESZ, ŻE…?

  • W ostatnim meczu z Pelikanem Łowicz, kończącym rundę jesienną Artur Golański i Mateusz Szymorek zanotowali okrągłe jubileuszowe występy w barwach GKS-u Bełchatów! Dla „Gola” występ w Łowiczu był setnym oficjalnym spotkaniem rozegranym w koszulce „Brunatnych”, zaś dla naszego kapitana meczem numer 200. Obu zawodnikom serdecznie gratulujemy!
  • Broń Radom zajmuje 1. miejsce w klasyfikacji Pro Junior System spośród wszystkich drużyn pierwszej grupy III ligi. W dotychczasowych 18 meczach jej pięciu młodzieżowców uzbierało łącznie 4368 punktów.
  • Mecz z Bronią Radom będzie dla trenera Bogdana Jóźwiaka 60. oficjalnym spotkaniem w roli szkoleniowca GKS-u. Jego dotychczasowy bilans to 46 zwycięstw, 7 remisów i 6 porażek.
  • Piotr Owczarek, boczny pomocnik Broni, zimą przebywał na testach w klubie z ukraińskiej ekstraklasy, Zorii Ługańsk. 21-latek rozegrał w Turcji kilka sparingów, lecz ostatecznie nie podpisał umowy z utytułowanym klubem zza wschodniej granicy.
  • Zarówno w GKS, jak i w Broni występuje… Jakub Kowalski. Z tą różnicą, że w drużynie rywali gra 18-letni pomocnik, zaś w kadrze biało-zielono-czarnych pod tym samym imieniem i nazwiskiem mamy 22-letniego bramkarza.

PODSUMOWANIE

Ubiegły rok – po wygranej z Pelikanem – kończyliśmy w dobrych nastrojach. Oby nowy 2024 rok rozpoczął się równie korzystnym rezultatem, a wtedy kto wie, może nawet uda się wskoczyć na fotel lidera tabeli? Póki co najważniejsze, by po sobotniej inauguracji „Brunatni” wzbogacili się o dwunasty w sezonie komplet punktów. Wszyscy na to liczymy! Rolę arbitra głównego sprawował będzie pan Bartosz Owsiany, któremu na liniach pomagać będą Nicola Stokłosa i Paweł Jałowiec – cała trójka z Opola. Wejściówki na to spotkanie, którego Partnerem jest Województwo Łódzkie, można wciąż nabywać za pośrednictwem strony gksbelchatow.abilet.pl oraz stacjonarnie w otwartym przed trzema dniami oficjalnym sklepie klubowym „GieKaeSiak”, umiejscowionym w trybunie południowej Stadionu Miejskiego (wejście od ul. 1 Maja). Z sobotniego pojedynku przeprowadzona zostanie transmisja na żywo, którą będzie można śledzić za pośrednictwem strony https://live.akademiagks.pl, wykupując dostęp w usłudze Pay-per-view. Tradycyjnie też informacje o każdej zmianie wyniku publikowane będą na naszych mediach społecznościowych.

Sponsorem Głównym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________