OFICJALNA STRONA INTERNETOWA PGE GiEK GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

Sylwetka rywala: Broń Radom

Wicelider klasyfikacji Pro Junior System, prowadzony przez jednego z najmłodszych trenerów w lidze, zawsze groźny – szczególnie na własnym boisku – zespół Broni Radom będzie kolejnym rywalem PGE GiEK GKS-u Bełchatów. O obecnym stanie posiadania i najważniejszych postaciach drużyny dowiecie się z poniższego artykułu.

HISTORIA KLUBU

Radomski Klub Piłkarski „Broń” założono 21 marca 1926 roku przy Państwowej Fabryce Broni w Radomi. Początkowo powstała sekcja kolarska, a z biegiem czasu również strzelecka, łucznicza, tenisa ziemnego, bokserska i sekcja siatkówki. Prawdziwy rozkwit klubu przypada na lata powojenne. Szczytowym osiągnięciem było uzyskanie przez pięściarza Broni Kazimierza Paździora w 1957 roku w Pradze mistrzostwa Europy, a w 1960 r. w Rzymie złotego medalu Igrzysk Olimpijskich. Nie sposób nie wspomnieć również o Michale Sawickim – pierwszym polskim mistrzu świata, który w 1931 r. zdobył tytuł w łucznictwie. Największym zainteresowaniem kibiców cieszyła się jednak od zawsze sekcja piłki nożnej.

W 1953 roku „Broniarze” wywalczyli awans do 3. Ligi (kielecko-łódzkiej), a rok później zajmując 1. miejsce w tabeli, przystąpili do – nieudanego, jak się później okazało – turnieju o awans na zaplecze elity. Promocję do 2. Ligi udało się uzyskać dopiero dwa lata później, gdy w barażach radomianie pokonali Bzurę Chodaków, Start Kalisz i zremisowali z finalistą Pucharu Polski, Gwardią Kraków. W debiutanckim sezonie na zapleczu Ekstraklasy drużyna biało-czerwono-niebieskich odniosła 3 zwycięstwa, 8 razy remisowała i przegrała 11 pojedynków, zajmując ostatnie miejsce w tabeli grupy południowej. W sezonie 1978/79 ponownie wywalczyła promocję do wyższej klasy rozgrywkowej. W sezonie 1983/84 zajęła ostatnią pozycję w tabeli i opuściła szeregi drugoligowców. Do rozgrywek dzisiejszej 1. Ligi Broń powróciła po roku jako mistrz lubelskiej grupy 3. Ligi. Na zapleczu Ekstraklasy występowała przez kolejne cztery sezony, kończąc zmagania w dolnej części tabeli (1985/86 – 11. miejsce, 1986/87 – 12., 1987/88 – 14., 1988/89 – 14.). W 1995 roku po zajęciu 14. pozycji w 3. Lidze (gr. Lublin), została zdegradowana o klasę niżej. Rok później z powodu przemian ustrojowych, klub zakończył swoją działalność, a istniejące jeszcze sekcje rozpoczęły samodzielne funkcjonowanie. Piłkarze przyjęli nazwę Radomskiego Klubu Piłkarskiego 1926 Broń Radom, a pierwszym prezesem nowego stowarzyszenia został Bohdan Karaś. Po późniejszych wieloletnich perturbacjach, w sezonie 2017/18 radomska drużyna została mistrzem grupy południowej 4. Ligi, a po zwycięskim dwumeczu barażowym z Mazovią Mińsk Mazowiecki, awansowała do 3. Ligi, w której występuje do dzisiaj.

W ubiegłym sezonie Broń zajęła 8. miejsce w tabeli, co było najlepszym wynikiem zespołu od powrotu na ten szczebel rozgrywkowy. Ponadto klub z Plant zwyciężył w klasyfikacji Pro Junior System.

NAJWIĘKSZE SUKCESY

Broń Radom w swojej niemal stuletniej historii, łącznie przez jedenaście sezonów występowała na drugim szczeblu rozgrywkowym, zajmując w klasyfikacji końcowej sezonu 1979/80 3. miejsce, tuż za Motorem Lublin i Gwardią Warszawa. Wynik ten jest największym osiągnięciem piłkarzy w historii klubu. Po raz ostatni na zapleczu dzisiejszej Ekstraklasy, biało-czerwono-niebiescy występowali w sezonie 1988/89, spadając z ligi m.in. wraz z Górnikiem Łęczna, Stomilem Olsztyn i… GKS Bełchatów.

W 1981 roku „Broniarze” po pokonaniu Stali Nowa Dęba (2:1), Włókniarza Pabianice (2:0) i Ruchu Chorzów (1:0), dotarli do 1/8 finału Pucharu Polski, z którego zostali wyeliminowani po dogrywce przez późniejszego finalistę, Pogoń Szczecin (1:2).

TRENER

Mateusz Milczarek zanim przejął drużynę Broni Radom przez ponad dwa lata prowadził Lechię Tomaszów Mazowiecki. W tym okresie doprowadził tomaszowian m.in. do finału Okręgowego Pucharu Polski (2023 r.), w którym lepsza okazała się Unia Skierniewice (1:2). W sumie poprowadził Lechię w 83 oficjalnych meczach (ligowych i pucharowych), a zespół pod jego wodzą odniósł 37 zwycięstw, 21 razy remisował i poniósł 25 porażek. Szkoleniowiec dwukrotnie kończył sezon z drużyną na 6. miejscu w tabeli 3. Ligi. W przeszłości, jeszcze jako asystent współpracował w Lechii m.in. z Danielem Myśliwcem (ostatnio Widzew Łódź), Hubertem Błaszczakiem (poprzednio ŁKS Łomża) i Dominikiem Bednarczykiem (obecnie Mławianka Mława).

Szkoleniowcem Broni został 13 stycznia 2025 roku, zastępując na tym stanowisku Mateusza Dudka, który przeszedł do Korony Kielce, gdzie pełni rolę asystenta trenera. Od tego momentu biało-czerwono-niebiescy rozegrali 12 spotkań ligowych, z których 5 wygrali, 3 zremisowali i doznali 4 porażek. Ponadto rozegrali dwa mecze w Wojewódzkim Pucharze Polski, z którego odpadli w fazie ćwierćfinału po porażce z Legią II Warszawa (0:0 pd. k. 1:4).

ZAWODNICY

Siła ofensywa Broni Radom to w głównej mierze duet zawodników z drugiej linii: 21-letni skrzydłowy Eryk Jarzębski oraz 28-letni kapitan zespołu Sebastian Kobiera (na zdjęciu), który kilka dni temu przedłużył kontrakt z klubem i w kolejnym sezonie również będzie reprezentował biało-czerwono-niebieskich. Obaj mają na koncie po siedem bramek. Najwięcej rozegranych minut, obok wspomnianego Kobiery mają: 30-letni środkowy obrońca Michał Wrześniewski (2578), 30-letni bramkarz Jakub Kosiorek (2430), 26-letni prawy obrońca Patryk Jakubczyk (2420) i 18-letni defensor Kacper Górka (2392). Skład Broni trudno dziś sobie wyobrazić bez ofensywnego pomocnika, a przy okazji eks-giekaesiaka, Viktora Putina – piłkarza „Brunatnych” w latach 2019-20. Ukrainiec ma na koncie cztery gole i trzy asysty. Spośród grupy zawodników stanowiących o obliczu Broni Radom wyróżnić należy również m.in. 32-letniego ofensywnego pomocnika Adriana Dziubińskiego – syna byłego reprezentanta Polski i mistrza Belgii z zespołem Club Brugge KV, Tomasza – autora 4 bramek, lewonożnego 25-latka Hameda Juniora Timité z Wybrzeża Kości Słoniowej (3 gole i 2 asysty) oraz doświadczonego stopera z Ukrainy, 35-letniego Dmytro Bashlaia, który przed sezonem trafił do Radomia z Raduni Stężyca. W klubie nie boją się również stawiać na młodzież, dlatego Broń w klasyfikacji Pro Junior System zajmuje 2. miejsce, na co złożyły się punkty zebrane przez pięciu zawodników. Mało tego, trzech kolejnych za moment może wzbogacić ten dorobek. Najwięcej minut/punktów uzbierał wspomniany wcześniej Kacper Górka, a tuż za nim jest 18-letni lewoskrzydłowy Kacper Dąbrowski, 17-letni napastnik Kacper Kucharski i 18-letni defensor Adrian Kromka.

OSTATNIE MECZE

„Broniarze” plasują się obecnie na 5. miejscu w tabeli, mając w dorobku 45 punktów. Zdecydowanie lepiej radzą sobie w spotkaniach domowych, bowiem na stadionie MOSiR im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Radomiu wygrali aż 10 z 15 meczów. Przed własną publicznością przegrali tylko z Unią Skierniewice (0:4) i Jagiellonią II Białystok (2:3). Dużo gorzej radzą sobie w delegacji, bowiem zaledwie dwukrotnie inkasowali komplet punktów na boiskach rywali: Warta Sieradz (1:0) i Victoria Sulejówek (2:1).

Ostatnie wyniki to dla kibiców biało-czerwono-niebieskich prawdziwy rollercoaster. Po zwycięstwach z Wisłą II Płock (3:2) u siebie i na wyjeździe z Victorią, przyszły dwie domowe porażki z rzędu, z Jagiellonią II i Unią, przedzielone wyjazdowymi remisami z ŁKS Łomża (2:2) i Lechią Tomaszów Maz. (2:2). Dopiero ostatni mecz w Radomiu z Wartą Sieradz, wygrany 1:0 dał drużynie nieco oddechu i utrzymał ją w grze o czwarte miejsce w tabeli – najlepsze od sezonu 2014/15, gdy Broń kończyła rozgrywki 3. Ligi na najniższym stopniu podium.

STADION

Domowy obiekt Broni Radom to stadion MOSiR im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, zlokalizowany przy ul. Narutowicza 9. Dwie prawie bliźniacze trybuny posiadają łącznie 4066 miejsc (w tym 72 VIP, 222 miejsc dla kibiców gości plus 16 miejsc dziennikarskich i 10 miejsc dla niepełnosprawnych). W skład zaplecza obiektu wchodzi m.in. kryta bieżnia rozgrzewkowa oraz reprezentacyjny plac. W listopadzie 2020 roku, kosztem 3,27 mln zł, zakończono montaż nowego sztucznego oświetlenia o natężeniu 2000 luksów, zamontowanego na czterech masztach o wysokości 35 metrów każdy, dzięki czemu całkowite natężenie oświetlenia wzrosło do 2500 luksów i umożliwia przeprowadzanie transmisji telewizyjnych wysokiej rozdzielczości (HD).

___________________________
Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.