Niech nikogo nie zmyli pozycja zespołu zajmowana po 25. kolejkach gier, bowiem sobotni rywal PGE GiEK GKS-u Bełchatów pomimo, iż plasuje się na przedostatnim miejscu w ligowej tabeli, od pięciu spotkań dzierży miano niepokonanego. Wiosną Polonia Lidzbark Warmiński to dużo mocniejsza drużyna niż w rundzie jesiennej, potrafiąca zdobywać punkty w pojedynkach z faworyzowanymi Wigrami Suwałki i Legią II Warszawa. W czym tkwi siła zespołu i który z zawodników stanowić może największe zagrożenie dla „Brunatnych”? Zapraszamy na recenzję klubu z województwa warmińsko-mazurskiego.
HISTORIA KLUBU
Polonia Lidzbark Warmiński powstała w 1956 roku z połączenia dwóch klubów – „Ogniwo” i „Sparta”. Jedną z najważniejszych postaci zapisaną na kartach historii Polonii jest Henryk Wobalis, wieloletni działacz oraz pasjonat sportu. Przez 37 lat kierował sekcją piłki nożnej LKS Polonia, za co otrzymał Złotą Odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej. Organizował zawody, treningi, wyjazdy, dbał o zaplecze lidzbarskiego klubu i modernizację stadionu. Swojej społecznej działalności nie porzucił nawet po przejściu na emeryturę. Bardzo często z własnych pieniędzy kupował sprzęt piłkarski. Zmarł 12 maja 1995 roku, a na jego cześć nazwano oddany w 2010 roku do użytku Stadion Miejski przy ul. Bartoszyckiej. Jego następcą był Andrzej Duda, działacz, trener oraz kierownik lidzbarskiej Polonii w latach dziewięćdziesiątych, który wychował wiele pokoleń lokalnej młodzieży zgromadzonej wokół klubu.
Po latach bezowocnych starań, w których Polonię wyprzedzały na finiszu m.in. Mamry Giżycko, Concordia Elbląg i GKS Wikielec, drużyna biało-czarnych w ubiegłym sezonie wywalczyła upragniony awans do Betclic 3. Ligi, wygrywając rozgrywki warmińsko-mazurskiej 4. Ligi z dwunastopunktową przewagą nad drugim w tabeli Zniczem Biała Piska.
NAJWIĘKSZE SUKCESY
Klub z 16-tysięcznego miasteczka położonego w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w swojej dotychczasowej 68-letniej historii największy sukces osiągnął w 2001 roku, gdy po raz pierwszy wywalczył awans do 3. Ligi. Przygoda z tym poziomem rozgrywkowym trwała zaledwie sezon, bowiem biało-czarni w końcowym rozrachunku wyprzedzili jedynie Hetmana Białystok i wraz z m. in. Radomiakiem oraz Legią II Warszawa latem 2002 roku spadli do 4. Ligi.
Dwa lata wcześniej całe środowisko skupione wokół Polonii również miało okazję do świętowania, bowiem drużyna wywalczyła wojewódzki Puchar Polski (OZPN Olsztyn). W finale po serii rzutów karnych pokonała Mrągovię Mrągowo 3:0 (w meczu padł remis 1:1), uzyskując przepustkę do ogólnopolskiej rywalizacji w sezonie 2000/01. Przygoda w 47. edycji rozgrywek o Puchar Polski zakończyła się dla lidzbarskiej drużyny już na pierwszej przeszkodzie, którą była – występująca wówczas na zapleczu Ekstraklasy – Lechia/Polonia Gdańsk. Pomimo sensacyjnego objęcia prowadzenia po golu byłego reprezentanta Polski Adama Zejera, występującego wówczas w barwach Polonii, biało-czarni przegrali 1:4 i odpadli z walki o puchar.
TRENER
Szkoleniowcem Polonii od 22 października 2024 roku jest Piotr Jacek, który przed objęciem biało-czarnych prowadził pierwszoligową Wartę Poznań, a wcześniej przez niemal dwa lata odpowiedzialny był za wyniki Legii II Warszawa. Ze stołeczną drużyną dwukrotnie kończył sezon w czołówce Betclic 3. Ligi, zajmując odpowiednio 5. miejsce w sezonie 2022/23 oraz 3. miejsce w sezonie 2023/24. Ponadto były piłkarz m. in. Zawiszy Bydgoszcz, Świtu Nowy Dwór Maz. oraz zdobywca Pucharu Polski z Lechem Poznań (2004 r.), trenerskiego rzemiosła uczył się w Miedzi Legnica, Zagłębiu II Lubin, Stali Brzeg, Sokole Ostróda, MKS Kluczbork i Stomilu Olsztyn. W sumie w 260 meczach (na poziomie 1., 2. i 3. Ligi) w roli szkoleniowca wywalczył 371 punktów, co daje średnią 1,43 pkt. na mecz.
ZAWODNICY
Kadra zespołu z warmińsko-mazurskiego składa się w dużej mierze z zawodników z regionu, z byłym giekaesiakiem Klaudiuszem Krasą na czele. Nie brak w niej jednak jednostek dość nieoczywistych lub piłkarzy z ciekawą przeszłością. Jedną z takich postaci jest Japończyk Yudai Shinonaga (na zdjęciu), sprowadzony przed rokiem ze Stomilu Olsztyn. 25-letni pomocnik wystąpił we wszystkich dotychczasowych meczach Polonii w tym sezonie, zdobywając w nich cztery bramki i dokładając trzy asysty. Całkiem niedawno dołączył do niego 22-letni rodak Kaisei Hioki (również ze Stomilu), choć póki co, nie pełni on tak ważnej roli w drużynie jak Shinonaga. Najskuteczniejszym strzelcem Polonii jest Kostiantyn Czernij (12 goli, 4 asysty). Były król strzelców ukraińskiej 2. Ligi w barwach Kreminia Krzemieńczuk (20 bramek w sezonie 2018/19) trafił do Lidzbarka Warmińskiego przed sezonem z drugoligowej Olimpii Grudziądz. Dużym zaufaniem trenera cieszą się również 23-letni obrońca Wiktor Preuss (sprowadzony latem z Widzewa II Łódź) oraz 26-letni skrzydłowy Dawid Bogdański, autor m.in. pięciu bramek i dwóch asyst. Zimą z drugoligowej Olimpii Elbląg dołączył do zespołu doświadczony Jan Sienkiewicz, którego celny strzał zapewnił Polonii trzy punkty w starciu z Sokołem Aleksandrów Łódzki. Kapitanem drużyny jest najczęściej upominany przez sędziów w lidze, środkowy obrońca Rafał Maciążek. 29-latek zgromadził dotychczas 11 żółtych i aż trzy czerwone kartki.

OSTATNIE MECZE
Choć zajmowane obecnie przez Polonię przedostatnie miejsce w ligowej tabeli na to nie wskazuje, drużyna z warmińsko-mazurskiego wiosną radzi sobie bardzo przyzwoicie, plasując się w samym środku stawki rundy rewanżowej. W sześciu rozegranych dotąd spotkaniach dwukrotnie zwyciężała – z GKS Wikielec (4:1) i Sokołem Aleksandrów Łódzki (1:0), trzy razy dzieliła się punktami – z Mławianką Mława (1:1), Wigrami Suwałki (0:0) i Legią II Warszawa (1:1). Tylko raz schodziła z boiska pokonana – na inaugurację wiosny po wyjazdowym starciu z Bronią Radom (1:2). Polonia jest wraz z GKS Wikielec zespołem z największą liczbą remisów w lidze (10) i najmniejszą – wyłączając zamykającego ligową stawkę Sokoła – liczbą zwycięstw (5). Ich dorobek składający się obecnie z 25 punktów mógł być nieco wyższy, biorąc pod uwagę choćby okoliczności ostatniego meczu z rezerwami Legii, w którym podopieczni trenera Jacka prowadzili 1:0, stwarzali okazje podbramkowe, a „Wojskowi” kończyli mecz w dziesiątkę. Mimo to, spotkanie zakończyło się remisem.
STADION
Stadion Miejski im. Henryka Wobalisa w Lidzbarku Warmińskim posiada 1600 miejsc siedzących (w tym 480 zadaszonych). Obiekt jest stosunkowo niewielki, ale bardzo efektowny, bowiem przystosowany również do sportów lekkoatletycznych. Posiada m.in. bieżnię poliuretanową oraz oświetlenie o mocy 561 luxów. Oficjalne otwarcie nastąpiło 11 września 2010 roku, pokazowym meczem pomiędzy Reprezentacją Artystów Polskich a Reprezentacją Samorządu Wojewódzkiego. Koszt budowy stadionu wyniósł niemal 12,5 mln złotych.

___________________________
Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.