OFICJALNA STRONA INTERNETOWA KLUBU PGE GiEK GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

Sylwetka rywala: Legia II Warszawa

Przed biało-zielono-czarnymi bardzo pracowity okres, bowiem w ciągu niespełna dwóch tygodni czekają ich aż cztery mecze. Na początek wyjazdowe starcie z Legią II Warszawa, które jest zaległością z 7. kolejki. Pierwszy gwizdek sędziego wybrzmi w środę o 16:00, a już teraz zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi naszego rywala.

HISTORIA KLUBU

Po raz pierwszy rezerwy Legii Warszawa utworzono pod koniec lat 20. XX wieku, a po zakończeniu II wojny światowej po raz kolejny – w 1948 roku. Na początku XXI wieku druga drużyna Legii oscylowała między ówczesną 3. a 4. Ligą. Po sezonie 2006/07 zespół rezerw został wycofany z rozgrywek, a w jego miejsce powołano Młodą Legię. Ten stan rzeczy utrzymywał się do 2013 roku, kiedy to zlikwidowano rozgrywki Młodej Ekstraklasy. Wtedy przywrócono drużynę rezerw do rozgrywek ligowych, a Legia II wystartowała w 3. Lidze sezonu 2013/14. Od tego momentu „dwójka”, już przez ponad dekadę rywalizuje na tym poziomie rozgrywkowym. Dwukrotnie zajmowała 3. miejsce – na zakończenie sezonów 2013/14 oraz 2023/24, a raz nawet o włos nie spadła szczebel niżej, zajmując w sezonie 2017/18 miejsce 15. – tuż nad kreską.

NAJWIĘKSZE SUKCESY

Raz w historii rezerwy stołecznego klubu awansowały do finału Pucharu Polski. Było to w 1952 roku, kiedy drużynę – jako grający trener – prowadził legendarny Kazimierz Górski. Po drodze „dwójka” eliminowała kolejno: Lechię II Zielona Góra (2:6), Naprzód Lipiny (2:1), ŁKS Łódź (7:1), Górnika Zabrze (1:2), Ruch Chorzów (2:1) oraz Wisłę Kraków (0:0 i 1:0). Od spotkania 1/8 finału z Górnikiem, ekipa rezerw wspomagana była przez piłkarzy pierwszego zespołu, którzy wcześniej odpadli z rozgrywek. W finale rozegranym 21 grudnia 1952 roku na warszawskim Stadionie Wojska Polskiego, Legia II uległa stołecznej Polonii 0:1.

W sezonie 2011/12 rezerwom warszawskiego klubu udało się wygrać Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim, pokonując w finale Broń Radom (2:1). Start na pucharowym szczeblu centralnym w kolejnym sezonie rozpoczął się obiecująco. Legioniści eliminowali kolejno Motor Lublin (2:1) i Bogdankę II Łęczna, jednak w I rundzie musieli uznać wyższość KS Polkowice, przegrywając po dogrywce (2:4). 15 czerwca 2022 roku Legia II wygrała (1:0) z Legionovią i ponownie sięgnęła po mazowiecki Puchar Polski, kwalifikując się na centralny szczebel. 30 sierpnia 2022 r. „Wojskowi” przegrali w domowym meczu pierwszej rundy z Wisłą Kraków (0:5), odpadając z dalszych rozgrywek. Rok później Legia II obroniła mazowiecki Puchar Polski, pokonując w finale Pogoń Grodzisk Mazowiecki (3:0). W pierwszej rundzie rozgrywek szczebla centralnego sezonu 2023/24 dość niespodziewanie wyeliminowała ekstraklasowy Ruch Chorzów (3:2), lecz w kolejnej rundzie przegrała po dogrywce z innym przedstawicielem najwyższej ligi w Polsce – Koroną Kielce (2:4), odpadając w 1/16 finału.

Innym osiągnięciem „dwójki” było m.in. zajęcie 1. miejsca w tabeli 3. Ligi (grupa mazowiecka) w sezonie 2000/01. Jednak z powodu obowiązujących przepisów Legia II nie mogła awansować na zaplecze Ekstraklasy, wobec czego do ówczesnej 2. Ligi (dzisiejszej 1. Ligi) przepustkę uzyskała druga w stawce Jagiellonia Białystok.

TRENER

Wraz z inauguracją przygotowań do sezonu 2024/25, stery w drużynie rezerw przejął 33-letni Filip Raczkowski, który w Akademii Legii pracuje od 1 lipca 2022 roku. Najpierw pełnił rolę asystenta trenera juniorów starszych, później objął funkcję pierwszego szkoleniowca w drużynie U-16, a następnie poprowadził zespół Legii U-19 do tytułu mistrza Polski. W sezonie 2023/24 drużyna Raczkowskiego wyprzedziła na finiszu Centralnej Ligi Juniorów U-19 ekipę Lecha Poznań. Dzięki temu warszawiacy zdobyli pierwszy złoty medal w tej kategorii wiekowej od 2017 roku. W przeszłości Raczkowski trenerskiego fachu uczył się m.in. w Warcie Poznań, Miedzi Legnica, reprezentacji Polski U-18 oraz Rakowie Częstochowa.

ZAWODNICY

Biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia indywidualne, najwybitniejszą postacią drużyny jest z pewnością Michał Kucharczyk, mający w dorobku pięć tytułów mistrza Polski oraz sześć złotych medali za tryumfy w krajowym pucharze. 9-krotny reprezentant Polski nie jest już jednak pierwszym wyborem trenera Raczkowskiego, a główne role w zespole grają dużo młodsi zawodnicy. Choćby reprezentanci Polski U-18 z rocznika 2007: środkowy pomocnik Jakub Adkonis (cztery gole i dwie asysty w tym sezonie Betclic 3. Ligi), czy obrońca Jan Leszczyński (1 gol). „Dwójkę” Legii trudno dziś sobie wyobrazić bez lewego obrońcy Viktora Karolaka czy syna legendarnego Michała Żewłakowa – ofensywnego pomocnika Jakuba, który w ostatnim (wygranym 3:0) meczu ze Stomilem Olsztyn dał dwie asysty. Pierwsze skrzypce w „dwójce” z elką na piersi gra również 16-letni Pascal Mozie. Defensywny pomocnik, mający za sobą występy w kadrze Polski U-17, jest jednym z czterech piłkarzy w drużynie, którzy wystąpili we wszystkich ligowych meczach Legii II w tym sezonie. Wraz z nim prym w drugiej linii wiedzie kapitan „Wojskowych”, doskonale znany z występów w Ekstraklasie, 33-letni Mateusz Możdżeń (na zdjęciu). Na uwagę zasługują również 18-letni defensor Oliwier Olewiński (osiem meczów i dwa gole), 17-letni skrzydłowy Mateusz Szczepaniak (gol i dwie asysty) oraz 19-letni napastnik Jordan Majchrzak (trzy bramki i dwie asysty).

OSTATNIE MECZE

Drużyna z tygodnia na tydzień prezentuje się coraz lepiej. Pomimo słabego początku sezonu, na który złożyły się m.in. domowe wpadki z Wartą Sieradz (0:1) i GKS Wikielec (1:3), warszawski zespół od pięciu spotkań dzierży miano niepokonanego, a w trzech ostatnich meczach „Wojskowi” zdobyli komplet punktów. Efektowne wygrane 4:1 z Sokołem Aleksandrów Łódzki, 4:2 z Polonią Lidzbark Warmiński i 3:0 w Olsztynie ze Stomilem z pewnością nie są dziełem przypadku. 14 punktów w ośmiu spotkaniach daje średnią 1,75 pkt. na mecz. W tym momencie legioniści są na piątym miejscu w tabeli ze stratą sześciu „oczek” do prowadzącej w wyścigu o awans Unii Skierniewice.

STADION

Legia Training Center – to najnowocześniejszy ośrodek treningowy w tej części Europy i drugi dom Legii Warszawa, będący fundamentem strategii rozwoju stołecznego klubu. Boisko, na którym swoje domowe mecze rozgrywa drużyna rezerw, należy do kompleksu ośmiu boisk całego ośrodka w Książenicach (sześć z nawierzchnią naturalną i dwa ze sztuczną nawierzchnią, przykryte halą pneumatyczną na okres jesienno-zimowy). W skład całego zaplecza LTC wchodzą również m.in. biura pionu sportowego, centrum badawczo-rozwojowe, część hotelowa z 24 pokojami o standardzie czterogwiazdkowym, a także bursa dla zawodników w wieku 13-18 lat. Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2019 roku, a już w lipcu 2020 roku do ośrodka w Książenicach (gm. Grodzisk Mazowiecki), 30 km od centrum Warszawy, przeniosła się pierwsza drużyna, a także najstarsze zespoły systemu młodzieżowego klubu – rezerwy oraz U-18, U-17, U-16 i U-15.

Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________