O tym, że Unia to bardzo niewygodny rywal giekaesiacy przekonali się wiosną, kiedy pomimo prowadzenia 1:0, a następnie wyniku remisowego 2:2 – ostatecznie wracali ze Skierniewic z zerowym dorobkiem punktowym. Podopieczni Kamila Sochy nie tylko w tym sezonie, ale i w całym roku prezentują się bardzo solidnie i są najlepiej punktującą drużyną w rozgrywkach Betclic 3. Ligi. Przyjrzyjmy się bliżej naszemu przeciwnikowi.
HISTORIA KLUBU
Proces tworzenia dzisiejszej Unii Skierniewice rozpoczął się 19 stycznia 1945 roku. Nazwa klubu miała nawiązywać do zintegrowania się lokalnej społeczności po okresie niemieckiej okupacji w czasie II Wojny Światowej. Pierwszy znaczący sukces miał miejsce w 1980 roku, kiedy drużyna biało-niebiesko-żółtych awansowała do 3. Ligi. W latach dziewięćdziesiątych skierniewicki klub balansował na granicy trzecio i czwartoligowych rozgrywek. Udanie za to wszedł w XXI wiek, ponieważ przez siedem początkowych lat występował w na trzecim szczeblu rozgrywkowym. W 2007 roku klub został rozwiązany, a w jego miejscu powstała Skierniewicka Akademia Sportu VIS 2007, pod banderą której występował zespół seniorów oraz drużyny młodzieżowe, przyjmując nazwę „Fundacja Unia Skierniewice”. W grudniu 2011 roku za namową m.in. działaczy Unii i Widoku, a także władz Skierniewic, drużynę seniorów oraz juniorów przekazano pod skrzydła MLKS Widok Skierniewice. W rundzie wiosennej sezonu 2011/12 zespół grał pod nazwą Unia – Widok Skierniewice. Od sezonu 2012/13 klub przekształcił się w MKS Skierniewice (będąc pod zarządem Widoku Skierniewice). Tym samym klub o nazwie Unia definitywnie zakończył działalność sportową. Wznowienie nastąpiło w czerwcu 2013 roku pod nazwą Uczniowski Miejski Klub Sportowy (UMKS) Unia Skierniewice. W sezonie 2016/17 drużyna występowała w łódzkiej 4. Lidze, a w maju 2018 roku ekipa biało-niebiesko-żółtych pod dowództwem trenera Rafała Smalca (ostatnio Polonia Warszawa) wywalczyła awans do 3. Ligi, w której gra do dzisiaj.
NAJWIĘKSZE SUKCESY
Trofeum ozdabiającym gablotę wystawową Unii jest wojewódzki Puchar Polski, który drużyna z ul. Pomologicznej zdobywała sześciokrotnie. Po raz pierwszy w 2002 roku po wygranym dwumeczu ze Startem Łódź (5:3 i 3:3), a pięć kolejnych w latach 2018-2023. W finałach biało-niebiesko-żółci wygrywali kolejno z Lechią Tomaszów Maz. w Piotrkowie Trybunalskim (3:3, pd. k. 4:3), z Pelikanem Łowicz w Kutnie (3:2), z ŁKS II Łódź na stadionie przy al. Unii Lubelskiej 2 w Łodzi (3:1), ponownie na Stadionie Miejskim im. Władysława Króla w Łodzi z tomaszowską Lechią (2:1 pd.) i ostatnio w Skierniewicach z Pelikanem (3:0 pd.). Dwukrotnie Unia docierała też do 1/16 finału Pucharu Polski. Było tak w sezonie 2002/03 oraz 2021/22, a przeszkodą nie do przejścia okazał się Polar Wrocław (3:5) i Lech Poznań (0:2).
Do największych sukcesów klubu należy również zaliczyć wicemistrzostwo 3. Ligi (grupa Łódź) w sezonie 1999/2000, kiedy to ekipa ze Skierniewic w grze o awans ustąpiła jedynie Zagłębiu Sosnowiec, wyprzedzając za to takie firmy, jak m.in. Rozwój Katowice, Odrę II Opole czy… GKS II Bełchatów.
TRENER
Szkoleniowcem Unii od 1 lipca 2023 roku jest Kamil Socha, który w okresie listopad 2021 – marzec 2022 prowadził GKS Bełchatów. Co ciekawe dla 53-latka jest to czwarty raz, kiedy odpowiada za wyniki biało-niebiesko-żółtych. Socha w Skierniewicach stworzył silny i ciekawy zespół, a Unia w całym 2024 roku jest najlepiej punktującą ekipą ze wszystkich klubów Betclic 3. Ligi! Po drodze zgarnęła również wojewódzki Puchar Polski, a po siedmiu rozegranych seriach gier sezonu 2024/25 piastuje fotel lidera tabeli. Zarząd klubu nie ukrywa, że celem drużyny na ten sezon jest awans na szczebel centralny, a dotychczasowa praca trenery Sochy daje podstawy ku temu, by realnie myśleć o jego realizacji. W przeszłości trener Socha pracował m.in. w Wigrach Suwałki, Pogoni Siedlce czy Bytovii Bytów, ale najlepiej radził sobie w Piaście Żmigród. Zanim powrócił do Skierniewic był asystentem Ireneusza Mamrota w Górniku Łęczna.
ZAWODNICY
Ekipa ze Skierniewic posiada obecnie najskuteczniejszy atak w trzecioligowej stawce. Duet napastników Kamil Sabiłło – Szymon Sołtysiński w poprzednim sezonie aż 47 razy umieszczał piłkę w siatce. 30-letni Sabiłło zdobył 26 bramek, a młodszy od niego o sześć lat Sołtysiński (jeszcze w barwach Pelikana Łowicz) strzelił 21 goli. W drugiej linii prym wiedzie dobrze znany w Bełchatowie Aghvan Papikyan, który ma na koncie cztery asysty. Solidnie prezentują się także wahadłowi: Mateusz Szmyd i Jakub Czarnecki. Defensywą dowodzi sprowadzony z Górnika Łęczna Karol Turek oraz utalentowany Filip Zając – testowany latem przez ekstraklasową Puszczę Niepołomice, a drogi do bramki strzeże 20-letni Stanisław Pruszkowski. Jokerem w talii trenera Sochy pozostaje inny eks-giekaesiak, Szymon Łapiński, który trafiał do siatki w meczach ze Świtem Nowy Dwór Maz. oraz Wisłą II Płock, wchodząc na plac gry w ostatnim kwadransie.
OSTATNIE MECZE
Prócz inauguracyjnej porażki ze Stomilem Olsztyn (3:4), Unia punktuje w każdym meczu. Skierniewiczanie odprawili z kwitkiem Pelikana (3:0), Świt (6:2), Wisłę II (3:1), Victorię Sulejówek (2:1) oraz rezerwy Jagiellonii Białystok (2:1). Przed tygodniem podopieczni trenera Sochy w pojedynku „wagi ciężkiej” mierzyli się z wiceliderem tabeli, zespołem ŁKS-u Łomża. Choć wynik spotkania w 34. minucie otworzyli piłkarze z Podlasia, utrzymując prowadzenie do 82. minuty, Unia zdołała wyrównać za sprawą Jakuba Czarneckiego. Remis 1:1 sprawił, że po siedmiu rozegranych kolejkach, 1. miejsce w tabeli zajmuje drużyna ze Skierniewic z 16 punktami na koncie i bilansem bramek 20:10.
STADION
23 marca 2024 roku w widowiskowym stylu otwarto wyczekiwany od lat Stadion Miejski w Skierniewicach. Po 18 miesiącach prac i kompleksowej modernizacji, obiekt przy ulicy Pomologicznej 8 jest nowoczesnym ośrodkiem, spełniającym najwyższe standardy. Posiada 3000 miejsc siedzących, zadaszoną trybunę, nowoczesne zaplecze sanitarne i szatnie, a także kompleks boisk treningowych ze sztuczną nawierzchnią. Jesienią 2023 roku do użytku skierniewickich klubów i stowarzyszeń oddano boisko z zadaszoną halą pneumatyczną. Cała inwestycja kosztowała ponad 50 mln złotych.
Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________