OFICJALNA STRONA INTERNETOWA KLUBU PGE GiEK GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

PRZED MECZEM Z… | O prestiż, honor i pomyślne zakończenie sezonu

Bezpośredni pojedynek dwóch zespołów rywalizujących przez długi czas o przodownictwo w ligowej tabeli zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie kończy się powoli sezon 2023/24. Zarówno dla GKS-u Bełchatów, jak i Legii II Warszawa które z pewnością jeszcze niedawno apetyty miały większe – będzie to okazja na poprawienie nastrojów i mentalną przewagę nad bezpośrednim rywalem przed kolejnymi rozgrywkami, w których ponownie dojdzie do spotkania obu ekip. Kto na finiszu sezonu okaże się mocniejszy?

„BRUNATNY” STAN RZECZY

Mikrocykl treningowy podporządkowany pod sobotni pojedynek z Legią II Warszawa składał się z czterech jednostek. Bełchatowianie pracowali od wtorku do piątku na boiskach Miejskiego Centrum Sportu. Co niezwykle istotne, przeciwko „Wojskowym” żaden z giekaesiaków nie musi pauzować za kartki, a rywalizację o wyjściową jedenastkę wzmocni dwóch środkowych obrońców, powracających po absencji: Jarosław Trzeboński i Oskar Wójcik. Niestety nie poprawiła się sytuacja zdrowotna Patryka Skóreckiego, który pomimo usilnych prób wejścia w normalny trening z drużyną, wciąż odczuwa skutki starcia z przeciwnikiem w meczu z Lechią Tomaszów Mazowiecki. Występ 32-latka w sobotnim meczu jest więc wykluczony.

– Przygotowujemy się do tego ostatniego meczu w podobny sposób, jak do wcześniejszych. Cieszy mnie fakt, że nasza kadra uzupełniona będzie zawodnikami, których ostatnio z różnych przyczyn zabrakło. Poza kontuzjowanym Patrykiem Skóreckim, właściwie wszyscy są gotowi do gry. Sobotnim meczem będziemy chcieli godnie pożegnać się z kibicami, którzy byli z drużyną w tych dobrych, i tych nieco gorszych momentach. Zrobimy wszystko, aby zakończyć sezon zwycięstwem i aby zawodnicy rozjechali się na urlopy w dobrych nastrojach. – powiedział w przededniu potyczki z „Wojskowymi”, trener Patryk Rachwał.

Z OBOZU RYWALA

Po raz pierwszy rezerwy Legii Warszawa utworzono pod koniec lat 20., a po zakończeniu II wojny światowej po raz kolejny – w 1948 roku. W 1952 roku „dwójka” dotarła do finału Pucharu Polski (pierwszy zespół odpadł już w 1/8 finału), eliminując kolejno: Lechię II Zielona Góra (2:6), Naprzód Lipiny (2:1), ŁKS Łódź (7:1), Górnika Zabrze (1:2), Ruch Chorzów (2:1), Wisłę Kraków (0:0 i 1:0). W rozegranym 21 grudnia 1952 r. na warszawskim Stadionie Wojska Polskiego finale Legia II uległa stołecznej Polonii 0:1. Od 1/8 finału (czyli meczu przeciw Górnikowi) kadra rezerw została wzmocniona zawodnikami pierwszej drużyny. Na początku XXI wieku druga drużyna Legii oscylowała między ówczesną III a IV ligą. Po sezonie 2006/07 zespół rezerw został wycofany z rozgrywek, a w jego miejsce powstała Młoda Legia. Ten stan rzeczy trwał do 2013 roku, kiedy to zlikwidowano rozgrywki Młodej Ekstraklasy. Wtedy przywrócono drużynę rezerw do rozgrywek ligowych, która wystartowała w III lidze sezonu 2013/14. Pomimo istnienia Młodej Ekstraklasy rezerwy Legii dalej startowały w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim, docierając w sezonie 2007/08 do finału tych rozgrywek, gdzie lepszy okazał się Hutnik Warszawa. Jednak dzięki udziałowi w finale zespół rezerw otrzymał prawo do startu w rozgrywkach na szczeblu centralnym w kolejnym sezonie, gdzie zakończył swoją przygodę na pierwszej rundzie. W sezonie 2011/12 rezerwom stołecznego klubu udało się wygrać Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim, pokonując w finale Broń Radom (2:1). Ponowny start na pucharowym szczeblu centralnym zakończył się na rundzie pierwszej. W sezonie 2014/15 rezerwy Legii ponownie dotarły do finału wojewódzkiego Pucharu Polski. Tam jednak górą był stołeczny Ursus, który wygrał po dogrywce 1:0. 15 czerwca 2022 roku Legia II wygrała 1:0 z Legionovią i ponownie sięgnęła po mazowiecki Puchar Polski, kwalifikując się na centralny szczebel pucharu w sezonie 2022/23. 30 sierpnia 2022 roku przegrała w domowym meczu pierwszej rundy z Wisłą Kraków 0:5, odpadając z rozgrywek. Rok później Legia II obroniła Puchar Polski na szczeblu mazowieckim, wygrywając w finale 3:0 z Pogonią Grodzisk Mazowiecki. W pierwszej rundzie rozgrywek szczebla centralnego sezonu 2023/24 dość niespodziewanie wyeliminowała ekstraklasowy Ruch Chorzów (3:2). W kolejnej rundzie po dogrywce przegrała 2:4 z innym przedstawicielem najwyższej ligi w Polsce – Koroną Kielce, tym samym odpadając z rozgrywek w 1/16 finału.

Podopieczni trenera Piotra Jacka rundę jesienną zakończyli tuż za plecami Pogoni Grodzisk Maz. z identyczną liczbą punktów na koncie (38). Wiosną ich wyniki od początku nie układały się według założonego planu. Porażka 1:2 w Łowiczu z Pelikanem czy remis 3:3 w Elblągu z Concordią nie zwiastowały niczego dobrego. Do tego wysoka porażka z Unią Skierniewice (0:4) i wpadka w Łomży z ŁKS (1:3), jak się okazało nie były bez znaczenia. Pomimo pokonania u siebie Pogoni (4:3) w 27. serii gier, narastającej w poprzednich tygodniach przewagi najgroźniejszego rywala, legioniści nie byli w stanie zniwelować. W związku z czym emocje związane z wyścigiem o awans skończyły się już dawno. Przed tygodniem „Wojskowi” powetowali sobie wcześniejsze niepowodzenia okazałym tryumfem nad rezerwami mistrza Polski – Jagiellonii Białystok. Po efektownym początku i piorunującej końcówce, Legia II wygrała u siebie 5:1, odnosząc najwyższe zwycięstwo w 2024 roku. Przed ostatnią serią gier warszawska drużyna zajmuje 3. lokatę z 65 punktami na koncie.

Największą indywidualnością drużyny jest z pewnością Michał Kucharczyk, mający w dorobku pięć tytułów mistrza Polski oraz sześć złotych medali za tryumfy w krajowym pucharze. 33-latek wrócił do Legii zimą, lecz od początku było jasne, że będzie zawodnikiem drużyny rezerw. Pierwsze skrzypce w „dwójce” z elką na piersi gra również Adam Ryczkowski. 27-letni napastnik, który przed sezonem przyszedł z Chojniczanki Chojnice, trzynastokrotnie wpisywał się na listę strzelców, a trzykrotnie popisywał się ostatnim podaniem. W drugiej linii prym wiodą m.in. 20-letni Sebastian Kieraś i 25-letni Igor Korczakowski. Z kolei kapitanem stołecznej drużyny jest doskonale znany z występów w Ekstraklasie, 33-letni Mateusz Możdżeń, mający najwięcej rozegranych minut (2237). Rezerwy Legii z wynikiem 37 straconych bramek posiadają drugą najlepszą defensywę w lidze. Spora w tym zasługa duetu środkowych obrońców Kacpra Wnorowskiego i Juliena Tadrowski. Tego ostatniego w meczu z „Brunatnymi” jednak nie obejrzymy, gdyż w poprzedniej kolejce po raz ósmy został ukarany żółtą kartką.

HISTORIA SPOTKAŃ

W sobotnie popołudnie po raz czwarty w historii przyjdzie nam mierzyć się z „dwójką” Legii w meczu o punkty. Do premierowych starć dochodziło w połowie lat osiemdziesiątych również na poziomie III ligi. Ostatniego spotkania, z listopada ubiegłego roku wolimy nie wspominać…

22.09.1984 r., 7. kolejka III ligi (gr. 4): Legia II Warszawa GKS Bełchatów 0:3 

27.04.1985 r., 22. kolejka III ligi (gr. 4): GKS Bełchatów Legia II Warszawa 3:0

18.11.2023 r., 17. kolejka III ligi (gr. 1): Legia II Warszawa  GKS Bełchatów 6:0
1-0 Róbert Pich 15 min.
2-0 Bartosz Kapustka 32 min.
3-0 Wiktor Puciłowski 37 min.
4-0 Róbert Pich 65 min.
5-0 Patryk Sokołowski 79 min.
6-0 Maksymilian Stangret 88 min.
GKS Bełchatów: Leonid Otczenaszenko – Mikołaj Grzelak (46. Dawid Woźniakowski), Jarosław Trzeboński (75. Jakub Szczepaniak), Mariusz Holik (46. Artur Golański), Szymon Sarnik – Mateusz Szymorek, Mikołaj Bociek, Patryk Skórecki, Klaudiusz Krasa, Serhij Napolov (75. Bartłomiej Bartosiak) – Przemysław Zdybowicz (46. Hubert Karpiński).
Trener: Bogdan Jóźwiak

CZY WIESZ, ŻE…?

  • Gdy po raz pierwszy GKS Bełchatów mierzył się z rezerwami Legii w meczu o punkty (sezon 1984/85), ligowymi rywalami – podobnie jak obecnie – były Lechia Tomaszów Maz. i Unia Skierniewice, a cały kwartet także występował na poziomie III ligi. Bełchatowska drużyna zakończyła rozgrywki na 4. miejscu w tabeli, a Legia II zajmując na finiszu 13. lokatę spadła o klasę niżej. Wówczas biało-zielono-czarnych wyprzedziły Ursus Warszawa, Lechia i Wisła Płock.
  • Raz w historii rezerwy stołecznego klubu awansowały do finału Pucharu Polski. W sezonie 1951/52 drugą drużynę Legii – jako grający trener – prowadził legendarny Kazimierz Górski. Po drodze „dwójka” pokonała Lechię II Zielona Góra, Naprzód Lipiny, ŁKS Łódź, Górnika Zabrze. Ruch Chorzów i Wisłę Kraków. W finale legioniście przegrali na własnym stadionie z Polonią Warszawa 0:1. Od spotkania 1/8 finału z Górnikiem ekipie rezerw pomagali piłkarze pierwszego zespołu.
  • Z obecnych kadr obu zespołów jedynie Klaudiusz Krasa przywdziewał trykot zarówno GKS-u, jak i drużyn młodzieżowych Legii Warszawa. W przeszłości natomiast barwy obu klubów reprezentowali m.in.: Dawid Dzięgielewski, Filip Laskowski, Adrian Małachowski, Norbert Misiak, Arkadiusz Najemski, Damian Warnecki i Bartosz Żurek. W latach 2013-15 w Akademii Legii pracował również były trener GKS-u Kamil Socha.
  • W sezonie 2005/06 w rezerwach Legii występował Robert Lewandowski. Obecny gwiazdor FC Barcelony i kapitan reprezentacji Polski jako 17-latek w 14 spotkaniach strzelił dwa gole w ówczesnej III lidze, a kolejne dwa dorzucił w Pucharze Polski.
  • Bartłomiej Bartosiak zdobywając przed tygodniem dwie bramki w meczu z Olimpią Zambrów jako pierwszy z giekaesiaków przekroczył dwucyfrową granicę strzelonych goli w tym sezonie. Wychowanek GKS-u ma na swoim koncie 11 trafień i w klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców przesunął się na ósmą pozycję.

PODSUMOWANIE

Pojedynek szóstej z trzecią drużyną III ligi rozpocznie się w sobotę (8 czerwca) o godzinie 17:00. Wymarzonym epilogiem byłaby z pewnością wygrana „Brunatnych”, która pozwoliłaby im zakończyć sezon tuż za podium, dlatego warto wesprzeć naszych piłkarzy i swoją obecnością podziękować im za cały sezon, w którym dostarczyli nam przecież tyle radości. Bilety na to spotkanie (w atrakcyjnych cenach: 10 i 5 zł.) można nabywać za pośrednictwem strony gksbelchatow.abilet.pl oraz stacjonarnie w oficjalnym sklepie klubowym „GieKaeSiak”. Tym razem mecz z udziałem GKS-u będzie można obejrzeć wyłącznie z wysokości trybun. Transmisji internetowej PPV nie będzie. Informacje o każdej zmianie wyniku publikowane będą na naszych mediach społecznościowych. Rozjemcą pożegnalnego starcia będzie Dominik Panek z Lublińca, który prowadził „Brunatnym” jesienny mecz z ŁKS Łomża. Na liniach wspierać go będą Jakub Kopczyk i Michał Szreniawa. Serdecznie zapraszamy na S3!

Sponsorem Głównym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________