Wystarczy zerknąć na tabelę, aby przekonać się, iż sobotni rywal PGE GiEK GKS-u Bełchatów jest w wiosennych meczach domowych mało gościnny, a cztery zwycięstwa w sześciu spotkaniach są tego najlepszym potwierdzeniem. Na miesiąc przed zakończeniem sezonu Warta Sieradz jest tuż za ligowym podium, co w przypadku utrzymania tej pozycji do końca rozgrywek, byłoby najlepszym wynikiem klubu od ponad dekady.
HISTORIA KLUBU
Warta Sieradz powstała 24 lutego 1957 roku na bazie dorobku sportowego i organizacyjnego działających w mieście klubów: Sparty, Startu, Włókniarza i Gwardii. Osobowość prawną otrzymała 6 sierpnia 1957 roku, a pierwszym prezesem został Józef Wojtanka. Początkowo klub prowadził sekcje piłki nożnej, podnoszenia ciężarów, hokeja na lodzie, piłki siatkowej i lekkiej atletyki. Jednak od początku zawsze wiodącą rolę odgrywała piłka nożna. Do najlepszych i najpopularniejszych wychowanków klubu zaliczyć należy: Józefa Pawełka, Andrzeja Pyrdoła, Zygmunta Strzyczkowskiego i Ryszarda Świderskiego, choć nie można zapominać, iż w przeszłości biało-zielone barwy reprezentował również późniejszy kadrowicz i piłkarz angielskiego Evertonu FC Robert Warzycha, a trenerem Warty w latach 70. i 80. był Zdzisław Ulatowski – ojciec byłego szkoleniowca „Brunatnych”, Rafała.
Sieradzki klub od trzech lat występuje na czwartym poziomie rozgrywkowym (poprzedni sezon zakończył na 10. pozycji z dorobkiem 44 punktów), choć w swojej historii łącznie przez osiem sezonów rywalizował na trzecim szczeblu. Po raz ostatni miało to miejsce w kampanii 1994/95, gdy biało-zieloni zajęli 16. miejsce w tabeli, ustępując m.in. Pelikanowi Łowicz, Pogoni Zduńska Wola i Pilicy Tomaszów Mazowiecki, notując spadek o klasę niżej.
NAJWIĘKSZE SUKCESY
Największym ligowym sukcesem Warty jest osiem sezonów spędzonych na trzecim poziomie rozgrywkowym. Najwyższą lokatą osiągniętą na koniec sezonu w 1964 i 1965 roku było siódme miejsce. W XXI wieku biało-zieloni dwa razy kończyli rozgrywki 3. Ligi (grupa łódzko-mazowiecka) na czwartej pozycji. Miało to miejsce w sezonie 2008/09 i 2013/14.
Warta trzykrotnie wznosiła się na wyżyny – będąc na ustach kibiców piłkarskich nie tylko okręgu czy województwa – w rozgrywkach Pucharu Polski. W 1963 roku po zwycięstwach z Wawelem Kraków 4:1 i Olimpią Poznań 2:0, trzecioligowiec podejmował na własnym stadionie Polonię Bytom. Było to ogromne wydarzenie dla całego miasta, a na trybunach zgromadziło się około 5000 widzów. Naszpikowany wówczas reprezentantami Polski zespół z Bytomia wygrał 6:2. Po raz drugi biało-zieloni dali o sobie znać w rozgrywkach pucharowych w 1978 roku. Po wyeliminowaniu łódzkiego Orła (2:1), Moto-Jelcz Oławy (0:0, k. 4:3) i Wisły Płock (4:3), przyszło im mierzyć się z ówczesnym wicemistrzem Polski, Śląskiem Wrocław. Warta wygrała 2:1 i był to jeden z największych sukcesów w historii klubu. Z Pucharu Polski odpadła w 1/8 finału, ulegając Arce Gdynia (1:2). Na tym meczu padł rekord frekwencji na sieradzkim stadionie – ponad 9000 widzów. Sprawcą kolejnej pucharowej niespodzianki „Warciarze” byli w 2005 roku, kiedy pokonali łódzki Widzew (3:2). W kolejnej rundzie silniejsza okazała się Wisła Płock (0:2). Tak udane występy pucharowe sieradzki klub zawdzięcza trenerom: Zygmuntowi Kalabińskiemu, Zdzisławowi Ulatowskiemu oraz byłemu zawodnikowi „Brunatnych”, a w 2023 roku trenerowi siedemnastolatków w Akademii GKS, Romualdowi Solarkowi (na zdjęciu).

TRENER
Od 17 stycznia br. szkoleniowcem Warty jest 48-letni Marek Przybył, dla którego jest to trzecie podejście do samodzielnej pracy z zespołem. W przeszłości dwukrotnie prowadził biało-zielonych jako pierwszy trener: w latach 2008-2009 i 2011-2012. Za pierwszym razem wywalczył z drużyną awans do 3. Ligi łódzko-mazowieckiej. Przez lata był również koordynatorem klubowej Akademii, a także szkoleniowcem wielu grup młodzieżowych. Od października 2023 r. pełnił funkcję drugiego trenera Warty. W przeszłości szkoleniowiec pracował także m.in. w trzecioligowym WKS Wieluń (2014-15), czwartoligowej Jutrzence Warcie (2016) i Pogoni Zduńska Wola (2019). W latach 2019-2022 był trenerem kadry województwa łódzkiego rocznika 2008. Od 2013 roku jest członkiem Wydziału Szkolenia ŁZPN. Posiada licencję UEFA A.
ZAWODNICY
Najskuteczniejszym strzelcem zespołu jest 25-letni Bartłomiej Kręcichwost, który ma na koncie siedem trafień i aż dziesięć asyst. Tuż za nim najlepsze liczby w zespole „wykręcili” 25-letni defensor Damian Ślesicki i 23-letni ofensywny pomocnik Jakub Piela (na zdjęciu), mający w dorobku po cztery gole i jednej asyście. Od początku rundy wiosennej bramki Warty strzeże 26-letni Ukrainiec Mykyta Zełenśkyj, szyki obronne w ryzach trzymają 22-letni Maksymilian Gandziarowski, 25-letni Mateusz Lis i 26-letni Michał Karlikowski, w drugiej linii wyróżniają się 21-letni Szymon Pietrzak i 24-letni Artur Sójka, a o sile ofensywnej biało-zielonych – obok Kręcichwosta – stanowią także 26-letni Bartłomiej Maćczak oraz 25-letni Nigeryjczyk Adekunle Abdullahi Oyedele.
Przed sezonem do Sieradza przeniósł się 22-letni wychowanek Dynama Kijów Oleg Trubnikov, który jest uniwersalnym zawodnikiem środka pola, a zimą po półtorarocznym pobycie w RKS Radomsko, do drużyny powrócił Wiktor Płaneta. 30-letni napastnik, który w biało-zielonych barwach rozegrał grubo ponad 200 meczów, zdobywając 65 bramek.

OSTATNIE MECZE
Warta Sieradz jest w gronie pięciu najlepiej punktujących drużyn w rundzie wiosennej. Szczególnie dobrze radzi sobie na własnym boisku, gdzie wiosną przegrała tylko raz – 12 marca z Legią II Warszawa (0:2). W pozostałych pięciu spotkaniach czterokrotnie zwyciężała i raz remisowała. Co więcej, nie straciła w tych meczach ani jednej bramki! Punkty w Sieradzu gubiły m. in. ŁKS Łomża (1:0), Świt Nowy Dwór Maz. (2:0), a ostatnio Lechia Tomaszów Maz. (4:0). Jedynym zespołem, który w tym okresie urwał biało-zielonym punkt była Victoria Sulejówek, choć wynik 0:0 zawdzięcza w dużej mierze swojemu bramkarzowi, Janowi Jankiewiczowi, który w końcówce meczu obronił rzut karny egzekwowany przez Kręcichwosta. „Warciarze” po 28. kolejkach mają na koncie 43 punkty.
STADION
Warta rozgrywa swoje mecze na zmodernizowanym w 2018 roku stadionie MOSiR przy ulicy Sportowej 1 w Sieradzu. Obiekt ma pojemność 1384 miejsc siedzących: 940 na trybunie północnej (z czego 500 jest zadaszonych, a kolejne 100 przypada na sektor gości), a także 444 na trybunie południowej. Obiekt posiada oświetlenie w postaci czterech masztów o maksymalnym natężeniu 500 luksów. Obok znajduje się płyta ze sztuczną nawierzchnią, a w skład kompleksu wchodzi również pełnowymiarowe boisko treningowe – zmodernizowane i oddane do użytku w 2023 roku. Ponadto na terenie ośrodka znajdują się hala sportowa, siłownia i sauna.

___________________________
Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.