Na dwa dni przed meczem zaglądamy do obozu rywala, który niemalże tuż przed inauguracją rundy wiosennej dokonał zmiany na stanowisku trenera. Drużyna z Suwałk, choć to formalnie beniaminek Betclic 3. Ligi, piastuje czwartą pozycję w ligowej tabeli i jest uznawana za jednego z głównych kandydatów do awansu na szczebel centralny. Co należy wiedzieć o klubie z polskiego bieguna zimna? Sprawdźcie!
HISTORIA KLUBU
Suwalski Klub Sportowy „Wigry” powstał w 1947 roku. Za okres pierwszej świetności klubu – w związku z występami biało-niebieskich w Pucharze Polski – uznaje się lata siedemdziesiąte. Wigry podejmowały wówczas tak uznane marki jak m.in. Gwardia i Legia Warszawa oraz Zawisza Bydgoszcz. Okres lat 80-tych również pozytywnie zapisał się na kartach historii klubu. Drużyna wygrywała Puchar Polski na szczeblu okręgowym w 1982, 1985, 1988 i 1989 roku. Przez większość swojego istnienia suwalski klub występował głównie w 3. i 4. Lidze. Można więc postawić tezę, że najlepsze lata dla Wigier miały dopiero nadejść. W sezonie 2013/14 drużyna wywalczyła 1. miejsce w 2. Lidze wschodniej, co zapewniło im historyczny awans na zaplecze Ekstraklasy. Trenerem drużyny był wówczas Zbigniew Kaczmarek. Przez sześć kolejnych lat biało-niebiescy występowali w 1. Lidze. Po spadku w 2020 roku i dwóch nieudanych próbach powrotu (przegrane baraże z KKS Kalisz i Motorem Lublin), 25 czerwca 2022 roku klub z przyczyn finansowych wycofał się z rozgrywek 2. Ligi. „Jesteśmy przekonani, że dzisiejszy krok – choć trudny – jest to ruch w kierunku uratowania przyszłości Wigier Suwałki i dający nam szansę na zachowanie ciągłości funkcjonowania Klubu w rozgrywkach piłkarskich.” – można było przeczytać w oficjalnym komunikacie. Sezon 2022/23 nowa drużyna rozpoczęła na piątym poziomie rozgrywkowym i po dwóch latach spędzonych w podlaskiej 4. Lidze, wywalczyła promocję do Betclic 3. Ligi. Awans przypieczętowano w ostatniej kolejce spotkań, kiedy Wigry wygrywały na wyjeździe ze Spartą 1951 Szepietowo (2:0). W całym sezonie biało-niebiescy zgromadzili 93 punkty, kończąc rozgrywki z dwupunktową przewagą nad KS Wasilków.
NAJWIĘKSZE SUKCESY
Wigry spędziły szmat czasu na poziomie centralnym. W 2008 roku awansowały do 2. Ligi, a w 2014 r. wywalczyły promocję szczebel wyżej. W premierowym sezonie na zapleczu Ekstraklasy ekipa z Podlasia zajęła 9. miejsce w tabeli, wyprzedzając takie firmy jak m.in. Arka Gdynia i Miedź Legnica. W sezonie 2017/18 było jeszcze lepiej, ponieważ biało-niebiescy dowodzeni z ławki przez Artura Skowronka zakończyli rozgrywki na 6. miejscu. Lata 2015-2020 spędzone w 1. Lidze to najlepszy okres w historii klubu.
W międzyczasie drużyna osiągnęła inny znaczący sukces, jakim było dotarcie do półfinału Pucharu Polski w sezonie 2016/17. Zespół prowadzony wówczas przez trenera Dominika Nowaka eliminował kolejno Świt Nowy Dwór Maz. (1:0), Bruk-Bet Termalikę Nieciecza (2:1), Górnika Zabrze (2:0) i GKS Jastrzębie (2:1 i 1:1). Finał na Stadionie Narodowym w Warszawie przepadł po porażce w dwumeczu z późniejszym tryumfatorem rozgrywek – Arką Gdynia (0:3 i 4:2).
TRENER
19 lutego 2025 roku doszło w Wigrach do nieoczekiwanej zmiany szkoleniowca. Prowadzącego drużynę od kwietnia 2023 r. Pawła Cimochowskiego zastąpił Marcin Gałązka. Jak podano w komunikacie na mediach społecznościowych klubu: „Po merytorycznych, uczciwych i partnerskich rozmowach, umowa z trenerem Pawłem Cimochowskim nie została przedłużona.”. Były już szkoleniowiec biało-niebieskich poprowadził suwalski zespół do awansu do Betclic 3. Ligi oraz zdobył z nim okręgowy Puchar Polski.
Nowy trener Wigier ma 35 lat, a w swoim CV pracę z Narewie Ostrołęka oraz Wissie Szczuczyn, z którą awansował do 3. Ligi. Posiada licencje UEFA A oraz Elite Youth A. Doświadczenie zbierał na wielu stażach zagranicą i w Ekstraklasie, m.in. w Sevilli prowadzonej przez José Luisa Mendilibara, Lechu Poznań trenera Nenada Bjelicy oraz Cracovii trenera Dawida Kroczka. W sobotę oficjalnie zadebiutuje na ławce szkoleniowej w ligowym meczu Wigier.
ZAWODNICY
Zimą kadra Wigier została dozbrojona m.in. byłym napastnikiem Śląska Wrocław, a ostatnio Pogoni Siedlce, Jakubem Lutostańskim, środkowym obrońcą oraz młodzieżowym reprezentantem Polski U-19 – Konradem Magnuszewskim, defensywnym pomocnikiem Legionovii Konradem Zakliką oraz Igorem Bartoszukiem, reprezentującym poprzednio barwy Turośnianki Turośń Kościelna.
Drużynę opuściło siedmiu zawodników, wśród których znalazł się choćby autor siedmiu bramek w rundzie jesiennej Konrad Zalewski. Wiosną 32-latek będzie strzelał gole dla czwartoligowej Turośnianki. Oprócz niego suwalskie Wigry pożegnały się m.in. z Łukaszem Trąbką (wypożyczony do Olimpii Zambrów), Filipem Kozłowskim (MKS Rominta Gołdap) i Krzysztofem Cudowskim (Orlęta Radzyń Podlaski).
Z obecnej kadry najbardziej ogranym piłkarzem Wigier pozostaje pięciokrotny reprezentant Polski, były gracz m.in. Lecha Poznań i Jagiellonii Białystok, mający na koncie ponad 200 występów w Ekstraklasie i Superpuchar Polski (2017 r.), 35-letni Maciej Makuszewski. W obronie brylują Nataniel Wybraniec i Michał Ozga, w drugiej linii prym wiodą skrzydłowy Kacper Głowicki (jesienią 5 goli i aż 8 asyst) oraz środkowy pomocnik Bartosz Gużewski (2 gole, 4 asysty), a za zdobywanie bramek odpowiedzialny jest choćby były napastnik Jagiellonii Białystok, Eryk Matus (2 gole i asysta).
OSTATNIE MECZE
W trakcie przygotowań do rundy rewanżowej biało-niebiescy rozegrali pięć gier kontrolnych. Po efektownym początku i wygranej z wiceliderem warmińsko-mazurskiej 4. Ligi – Zniczem Biała Piska (5:0), przyszło im przełknąć gorycz porażki po meczach z ŁKS Łomża (0:1) i litewskim Żalgirisem Wilno (1:2). Kolejny sparing zakończył się remisem 2:2 z Jagiellonią II Białystok, a okres przygotowawczy ukoronowało imponujące zwycięstwo 14:0 z czwartoligową Granicą Kętrzyn (m.in. hattrick Eryka Matusa)!
Spotkanie inaugurujące rundę wiosenną z Mławianką Mława, które miało się odbyć 1 marca, zostało przełożone. Powodem – intensywne opady deszczu, które spowodowały całkowite zalanie murawy na stadionie w Suwałkach. Mecz ten zostanie rozegrany 26 marca.
STADION
Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Zarzecze 26 w Suwałkach, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Wigier położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Zalewu Arkadia. W sezonie 2010-11 obiekt został zmodernizowany i obecnie dostosowany jest do gry na poziomie 1. Ligi. Wyposażony w podgrzewaną, naturalną murawę, nowoczesną tablicę informacyjną z telebimem oraz sztuczne oświetlenie o mocy 1600 luksów. Na stadionie jest także nowa, kryta trybuna na ponad 900 miejsc, a pod nią kompleksowe zaplecze z szatniami. W sumie na obiekcie jest około 3 tysiące miejsc siedzących.
____________________________
Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.