To jedna z czterech ekip w pierwszej grupie Betclic 3. Ligi, która wiosną nie zaznała goryczy porażki. W swoim składzie mają najskuteczniejszego strzelca ligi, trzech zawodników z przeszłością w GKS Bełchatów, a od niedawna także nowego trenera. Przedstawiamy najważniejsze fakty o Łomżyńskim Klubie Sportowym, z którym „Brunatni” zmierzą się w najbliższą sobotę w meczu 23. kolejki B3L.
HISTORIA KLUBU
Łomżyński Klub Sportowy założono 16 kwietnia 1926 roku. Na skutek II wojny światowej trybuny łomżyńskiego stadionu zostały spalone, a murawa całkowicie zryta pociskami. Dopiero w latach pięćdziesiątych grupa zawodników, która przeżyła pomogła wznowić działalność klubu. Wybudowano nowy obiekt i szatnie dla drużyn. Od początku lat 70. dobre imię klubu targane było różnymi aferami, z fikcyjnymi etatami dla zawodników na czele. W latach 80., wobec kłopotów finansowych zamarło szkolenie młodzieży, w związku z czym pojawiły się problemy ze skompletowaniem jedenastki drużyny seniorów. W kolejnej dekadzie ŁKS Łomża krążył między 3. a 4. Ligą. Po latach posuchy, w sezonie 2005/06 drużyna wywalczyła historyczny awans na zaplecze Ekstraklasy. Po tym sukcesie okazało się, że klub ma poważne problemy finansowe. Wymieniono więc pion zarządczy, a nowe władze doprowadziły do startu drużyny w drugoligowych rozgrywkach. Sezon 2006/07 łomżyński team zakończył na 13. miejscu w tabeli, co gwarantowało utrzymanie na drugim szczeblu rozgrywkowym. Gorzej było rok później, ponieważ ŁKS zajmując przedostatnią lokatę spadł o klasę niżej. To był początek problemów, bowiem w sezonie 2008/09 drużyna zanotowała kolejną degradację, kończąc rozgrywki na ostatnim miejscu w tabeli. Zła karta odwróciła się w 2011 roku, kiedy to zespół występujący pod nazwą ŁKS 1926 Łomża, zajął 1. miejsce w grupie podlaskiej 4. Ligi i wywalczył przepustkę do podlasko-warmińsko-mazurskiej 3. Ligi. Od tego momentu ŁKS sześciokrotnie zdobywał regionalny Puchar Polski województwa podlaskiego, choć w międzyczasie (sezon 2018/19) znów musiał przełknąć gorycz degradacji do 4. Ligi. Dopiero 17 czerwca 2023 roku zwycięstwem 5:0 nad KS Śniadowo, biało-czerwoni z Łomży zapewnili sobie powrót do 3. Ligi. Ubiegły sezon ŁKS zakończył na 9. miejscu w tabeli z 48 punktami na koncie, choć w rundzie wiosennej był trzecim najlepiej punktującym zespołem w stawce.
NAJWIĘKSZE SUKCESY
Oprócz m.in. dwukrotnego sięgnięcia po wojewódzki Puchar Polski w sezonach 1951/52 i 1965/66 (okręg Białystok) oraz pięciokrotnego tryumfu w tych rozgrywkach, prowadzonych już wówczas przez okręg łomżyński w latach 1976/77, 1988/89, 1989/90, 1990/91, 1992/93 i 1995/96, ŁKS Łomża w XXI wieku spędził dwa sezony na zapleczu Ekstraklasy. Historyczny awans drużyna prowadzona przez Jerzego Engela Jr wywalczyła w sezonie 2004/05. Biało-czerwoni wygrali rozgrywki pierwszej grupy 3. Ligi (Warmia i Mazury, Podlasie, Łódzkie, Mazowsze), deklasując konkurencję i wyprzedzając drugiego w tabeli na finiszu Pelikana Łowicz o 14 punktów! W premierowych rozgrywkach 2005/06 dzisiejszej 1. Ligi zespół zajął 13. miejsce, wyprzedzając w tabeli m.in. Miedź Legnicę i Stal St. Wolę. Rok później musiał jednak opuścić szeregi drugoligowców, choć do utrzymania na zapleczu elity zabrakło zaledwie jednego punktu.
TRENER
6 marca 2025 r. szkoleniowcem drużyny został dotychczasowy asystent w sztabie biało-czerwonych, Grzegorz Białek. Nominacja na to stanowisko związana była z odejściem trenera Marcina Płuski do pierwszoligowej Stali Stalowa Wola. Trener Białek zanim trafił do ŁKS-u (w połowie listopada 2023 roku), pracował jako asystent trenera w drugoligowej wówczas Kotwicy Kołobrzeg (sezon 2022/23). Doświadczenie zdobywał również w ramach krajowych i zagranicznych stażów, m.in. w topowych hiszpańskich klubach. W roli pierwszego szkoleniowca Łomżyńskiego Klubu Sportowego zadebiutował 8 marca w zremisowanym bezbramkowo meczu z Wisłą II Płock.
ZAWODNICY
Gdy mający na liczniku ponad 50 występów w Ekstraklasie i niemal 130 w 1. Lidze piłkarz decyduje się zejść dwa poziomy niżej, to w trzecioligowych realiach trudno nazwać taki ruch inaczej niż hitem transferowym. Właśnie tak należy ocenić przyjście do łomżyńskiego klubu Łukasza Kosakiewicza. Prawy obrońca, mający w CV występy m.in. w Koronie Kielce, Widzewie Łódź, a ostatnio w Kotwicy Kołobrzeg szturmem wszedł do składu ŁKS-u, zdobywając w debiucie dwie bramki w spotkaniu z Victorią Sulejówek. W przerwie zimowej na podobny ruch zdecydował się wychowanek GKS-u Bełchatów, 32-letni Piotr Witasik (na zdjęciu). Mający za sobą 65 oficjalnych meczów w biało-zielono-czarnym trykocie (w latach 2011-2017) obrońca, od momentu przyjścia do ŁKS-u zanotował pięć pełnych spotkań ligowych.

Bezdyskusyjnym liderem zespołu jest 28-letni Hubert Antkowiak, który – wraz z Kamilem Sabiłło z Unii Skierniewice – jest liderem klasyfikacji strzelców (15 goli). W jego cieniu pozostaje drugi obok Witasika eks-giekaesiak, Patryk Winsztal. 25-letni napastnik, pomimo iż wszystkie wiosenne mecze rozpoczynał w wyjściowej jedenastce, a w całym sezonie dwudziestokrotnie pojawiał się na boisku, jeszcze ani razu nie trafił do siatki. Ostoją w bramce jest 31-letni Adrian Olszewski, w środku pola karty rozdaje 27-letni Filip Karmański, a punkt w pojedynkach z Pelikanem Łowicz i Jagiellonią II Białystok łomżyńskiej drużynie ratował drugi najskuteczniejszy w zespole Cezary Sauczek (8 goli). Silne pozycje w talii trenera Białka mają również obrońcy, 30-letni Sebastian Zieleniecki i 23-letni Hubert Mich, a drugiej linii 23-letni Kamil Niewiadomski, który zimą 2022 roku był na testach w Bełchatowie.
OSTATNIE MECZE
Dwa zwycięstwa i trzy remisy mają na swoim koncie piłkarze ŁKS-u w rundzie wiosennej Betclic 3. Ligi. Co ciekawe biało-czerwoni tryumfowali wyłącznie w meczach wyjazdowych, wygrywając ze Świtem Nowy Dwór Maz. (3:1) i Victorią Sulejówek (2:1). Punktami dzieli się natomiast przed własną publicznością, kolejno z Wisłą II Płock (0:0), Pelikanem Łowicz (2:2) i ostatnio z Jagiellonią II Białystok (2:2). Po 22. kolejkach plasują się na najniższym stopniu podium (38 punktów), ze stratą dziesięciu „oczek” do lidera ze Skierniewic.
STADION
Stadion piłkarsko-lekkoatletyczny, na którym swoje spotkania ligowe rozgrywa ŁKS Łomża posiada dwie trybuny, których łączną ilość miejsc siedzących wynosi 3450. Na terenie obiektu usytuowany jest także Hostel MOSiR Łomża oraz dwa korty tenisowe z tartanową nawierzchnią. Stadion był kilkukrotnie przebudowywany, a ostatnia modernizacja miała miejsce w latach 2006-11 i kosztowała ponad 27 mln złotych. Na otwarcie obiektu po modernizacji, 29 marca 2011 r. rozegrano mecz towarzyski między drużynami Polski i Holandii do lat 18. Polacy wygrali 3:0.

____________________________
Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.