Mająca najmłodszą średnią wieku zawodników w naszej lidze (20,6 lat), do tego w swoich szeregach Japończyka, Angolczyka z francuskim paszportem i wychowanka greckiego Olympiakósu Pireus, od sześciu ligowych spotkań niepokonana – Jagiellonia II Białystok stanie na drodze PGE GiEK GKS-u Bełchatów w sobotnim spotkaniu 21. kolejki. Czego możemy się spodziewać po drugim zespole aktualnego mistrza Polski? Sprawdźcie!
HISTORIA KLUBU
Jagiellonia Białystok, założona 30 maja 1920 roku to najbardziej utytułowany klub w północno-wschodniej Polsce. Obecnie zajmuje 15. miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy i w ubiegłym sezonie po raz pierwszy w swojej historii została mistrzem Polski. „Duma Podlasia” ma w swoim dorobku także srebrny (2017, 2018) i brązowy (2015) medal mistrzostw Polski, jest także zdobywcą Pucharu oraz Superpucharu Polski (2010). To także czterokrotny mistrz Polski juniorów starszych oraz mistrz Polski juniorów młodszych. Ponadto pierwsza drużyna z powodzeniem rywalizuje w Lidze Konferencji Europy, mając na rozkładzie takie marki, jak m.in. duńska FC Kopenhaga, norweski Molde FK i belgijski Cercle Brugge KSV. Awans do ćwierćfinału tych rozgrywek to największy międzynarodowy sukces Jagiellonii.
Jak twierdzą włodarze klubu, drugi zespół Jagiellonii nie ma planów pójścia w ślady rezerw Zagłębia Lubin czy ŁKS-u Łódź i awansu na szczebel centralny. Rolą tej drużyny jest rozwój zawodników i bycie zapleczem dla pierwszego zespołu, aby gracze z kadry ekstraklasowej mogli odpowiednio dużo grać i uzupełniać braki minutowe.
NAJWIĘKSZE SUKCESY
Drugi zespół Jagi swoje największe sukcesy – w postaci zdobycia okręgowego Pucharu Polski – święcił w latach osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych. Żółto-czerwoni tryumfowali wówczas pięciokrotnie (sezon 1980/81, 1983/84, 1987/88, 1989/90, 1990/91), uzyskując prawo do gry w centralnych rozgrywkach o krajowy puchar. Najlepiej zaprezentowali się w 1981 roku, docierając do 1/16 finału. Po drodze wyeliminowali Wigry Suwałki (3:1), Polonię Warszawa (2:1), Polonię Bytom (1:0), Podlasie Biała Podlaska (2:1 po dogrywce), zatrzymując się dopiero na Legii Warszawa (1:2). Co ciekawe, drugi zespół „Dumy Podlasia” zaszedł wówczas dalej od grającej na zapleczu Ekstraklasy pierwszej drużyny.
W pierwszej dekadzie obecnego stulecia Jagiellonia II trzykrotnie zdobywała wojewódzki Puchar Polski (sezon 2003/04, 2004/05, 2006/07), ale jej przygoda na szczeblu ogólnokrajowym kończyła się bardzo szybko. W czerwcu 2023 roku po raz kolejny udało się wywalczyć podlaski PP. Zdobycie trofeum przyszło żółto-czerwonym bez żadnego trudu, ponieważ z występu w finale zrezygnowała drużyna ŁKS-u Łomża. „Rezerwiści” po raz kolejny mieli więc okazję reprezentować region na szczeblu centralnym. Ich przygoda zakończyła się już na I rundzie i porażce z Koroną Kielce (1:2).
W 2013 roku zespół awansował do 3. Ligi, w której występował przez cztery kolejne sezony. Piąta lokata na zakończenie rozgrywek 2013/14 była jego najwyższym miejscem w tabeli. Powrót do grona trzecioligowców nastąpił w sezonie 2020/21 i trwa po dziś dzień.
TRENER
Jagiellonię II od 15 grudnia 2023 roku prowadzi Tomasz Kulhawik (na zdjęciu). Praca w Akademii Jagi nie jest mu obca, ponieważ do 2018 roku opiekował się zespołem do lat 19. Następnie rozpoczął swoją pierwszą, choć dość krótką przygodę z seniorami – w KS Wasilków przepracował pięć miesięcy. Zdecydowanie dłużej, bo 3,5 roku obecny szkoleniowiec jagiellońskich rezerw spędził w Zambrowie, prowadząc miejscową Olimpię (w 64 oficjalnych meczach). Przed objęciem posady drugiego zespołu „Dumy Podlasia” pełnił rolę asystenta w reprezentacji Polski U-21 u boku najpierw Michała Probierza, a później Adama Majewskiego.

ZAWODNICY
W przerwie zimowej drużyna została wzmocniona powracającym (po trzech latach nieobecności) z GKS-u Tychy 26-letnim wychowankiem „Jagi” Przemysławem Mystkowskim oraz 17-letnim bramkarzem Adrianem Damasiewiczem, który trafił do żółto-czerwonych z Podhala Nowy Targ. Z kolei ekipę z Białegostoku opuścił Michał Surzyn, przenosząc się na zasadzie transferu definitywnego do pierwszoligowej Stali Stalowa Wola. W tym samym kierunku podążył bramkarz Miłosz Piekutowski, czasowo wypożyczony z Jagiellonii.
Najczęściej grającym w tym sezonie zawodnikiem jagiellońskich rezerw jest 22-letni skrzydłowy, Tōki Hirosawa. Japończyk wystąpił we wszystkich dotychczasowych 20 ligowych meczach i ma w nogach 1473 minuty. Miano najlepszego strzelca zespołu dzierży dwóch piłkarzy: 26-letni ofensywny pomocnik Dawid Polkowski i przymierzany coraz częściej do gry w pierwszym zespole Jagi, zaledwie 18-letni Bartosz Mrozek. Obaj mają po cztery trafienia na koncie. Tego pierwszego w starciu z PGE GiEK GKS na pewno nie zobaczymy, ponieważ w ostatnim spotkaniu z Victorią Sulejówek obejrzał czwartą w sezonie żółtą kartkę i zmuszony jest pauzować. Ważnymi postaciami zespołu są również obrońcy: 24-letni Szymon Pankiewicz i 20-letni Grek Dimítrios Rétsos, a motorem napędowym w przedniej formacji jest brat super strzelca pierwszej drużyny, powołanego ostatnio do reprezentacji Angoli Afimico Pululu (18 goli) – trzy lata młodszy Presley (3 gole i asysta). Walorów piłkarskich nie można również odmówić młodzieżowcom: środkowemu pomocnikowi Erykowi Kozłowskiemu (2 gole i 2 asysty) i napastnikowi Filipowi Wolskiemu (2 gole i 4 asysty). Jokerem w talii trenera Kulhawika jest doskonale znany bełchatowskim kibicom Hubert Karpiński (na zdjęciu), którego szkoleniowiec jagiellońskich rezerw najczęściej – ze wszystkich swoich podopiecznych – wprowadza na boisko z ławki rezerwowych (11 razy).

OSTATNIE MECZE
Po 20. kolejkach Jagiellonia II zajmuje 12. miejsce w ligowej tabeli, mając na koncie 26 punktów. To siedem „oczek” przewagi nad strefą spadkową i zaledwie dwa mniej od „Brunatnych”. Na inaugurację wiosny żółto-czerwoni zremisowali na wyjeździe z Wisłą II Płock (1:1), a tydzień później podzielili się punktami z Victorią Sulejówek (2:2). Biorąc pod uwagę również ostatnie mecze z jesieni, jagiellońskie rezerwy nie przegrały od sześciu spotkań.
STADION
Drużyna rezerw swoje mecze rozgrywa na terenie Ośrodka szkoleniowego Jagiellonii przy ul. Elewatorskiej 4 w Białymstoku. Budowa kompleksu trwała nieco ponad rok, od kwietnia 2018 roku, a jej uroczyste otwarcie odbyło się 11 czerwca 2019 roku. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 15 mln złotych netto (18,9 mln złotych brutto), z czego większa część kosztów (12,3 mln złotych) została pokryta ze środków własnych klubu. Obiekt składa się z trzech boisk. Jedno pełnowymiarowe posiada sztuczną nawierzchnię. Zimą przykrywane jest halą pneumatyczną (tzw. balonem). Dodatkowo przy boiskach znajdują się budynki szatniowo-administracyjne i magazynowe.
Mecze domowe Jagiellonii II nie są imprezami masowymi ani wydarzeniami biletowanymi. Niestety sobotnie spotkanie z PGE GiEK GKS Bełchatów będzie zamknięte dla publiczności, a mecz zostanie rozegrany pod tzw. balonem.
____________________________
Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.