OFICJALNA STRONA INTERNETOWA PGE GiEK GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

Sylwetka rywala: Wisła II Płock

W najbliższą sobotę PGE GiEK GKS Bełchatów rusza na wyjazd do Płocka, by w starciu z rezerwami Wisły powalczyć o piąte wyjazdowe zwycięstwo w kończącym się roku. Podróż ta niejako klamrą zamyka delegacyjne mecze „Brunatnych”, bowiem jak pamiętamy, rok 2024 nasza drużyna rozpoczynała grą kontrolną na tym samym boisku, rywalizując wówczas w sparingu z pierwszoligową Wisłą Płock. Czego możemy spodziewać się po drugim zespole „Nafciarzy”? Zajrzyjmy do obozu rywala.

HISTORIA KLUBU

Wisła Płock ma bogatą historię, której początki sięgają 1947 roku. Na przestrzeni lat klub przechodził wiele etapów, zaliczając w różnych okresach wzloty i upadki. Płockie drużyny występowały pod kilkoma nazwami, odzwierciedlając zmiany w strukturze i sponsoringu, m.in. Ogniwo, Sparta, Petrochemia czy Orlen. W 1955 roku zmiany statutowe i rozszerzenie opieki ze strony innych podmiotów spowodowały konieczność ustalenia nazwy klubu, dającej satysfakcję wszystkim płocczanom i sponsorom. Ostatecznie ustalono, że klub będzie występował jako KS Wisła Płock. We wczesnych latach Wisła była częścią wielofunkcyjnego klubu sportowego, ale sekcja piłki nożnej wkrótce stała się niezależna. Od końca lat 70. klub zaczął się rozwijać, osiągając sukcesy w rozgrywkach regionalnych. Doprowadziło to do awansu do wyższych lig, co było początkiem nowego etapu w historii klubu.

W sezonie 1980/81 Wisła po raz pierwszy pojawiła się na zapleczu Ekstraklasy, gdzie występowała przez kolejną dekadę. 1 stycznia 1992 roku klub zmienił nazwę na Petrochemia Płock, a kilkanaście miesięcy później na finiszu rozgrywek 1993/94 mógł świętować historyczny awans do krajowej elity. Przed sezonem 2002/03 przywrócono dawną nazwę „Wisła” i tradycyjne biało-niebieskie barwy, a w rozgrywkach 2004/05 drużyna zajęła 4. miejsce w Ekstraklasie, co do dziś jest najlepszym wynikiem w historii klubu. Ponadto wiosną 2006 roku po zwycięskim dwumeczu finałowym z Zagłębiem Lubin (3:2 i 3:1), „Nafciarze” zdobyli Puchar, a niespełna trzy miesiące później również Superpuchar Polski – pokonując przy Łazienkowskiej 3 w Warszawie faworyzowaną Legię (2:1).

Po największych sukcesach jakie klub odnosił niemal dwie dekady temu, nadszedł kryzys i Wisła w sezonie 2006/07 spadła z Ekstraklasy. Wówczas doszło również do historycznego wydarzenia – ponad czterdziestoletni właściciel klubu – PKN Orlen S.A., oddał 100% udziałów w spółce Miastu Płock. Wisła stała się klubem miejskim. Nie powiódł się plan szybkiego powrotu piłkarzy Wisły do Ekstraklasy. Wręcz przeciwnie, klub, a zwłaszcza sekcja piłkarska, zaczęła staczać się po równi pochyłej, po 19 latach lądując na trzecim szczeblu rozgrywkowym. Razem ze spadkiem piłkarzy do 3 (nowej 2) ligi nastąpiły kolejne historyczne wydarzenia. Po 46 latach PKN Orlen S.A. zaprzestał sponsorowania klubu. Proces odrodzenia rozpoczął się w czerwcu 2012 roku, gdy szkoleniowcem biało-niebieskich został Marcin Kaczmarek – jak się później okazało najdłużej pracujący trener w historii klubu (5 lat i 13 dni). W czasie jego pracy Wiśle udało się uzyskać promocję z 2. do 1. Ligi, a później ponownie do Ekstraklasy (sezon 2015/16). Dziś Wisła Płock jest stabilnym klubem z nowoczesnym stadionem, trzema zespołami seniorów, swoim przedstawicielem w CLJ U-17 oraz drugoligową drużyną kobiet.

NAJWIĘKSZE SUKCESY

Do największych osiągnięć drugiej drużyny Wisły należy zaliczyć trzy sezony spędzone na trzecim poziomie rozgrywkowym. Po raz pierwszy rezerwy „Nafciarzy” w ówczesnej 3. Lidze zagrały w sezonie 1983/84. Jednak tamte rozgrywki ekipa z Płocka zakończyła na przedostatnim, 15. miejscu w grupie IV, co wiązało się ze spadkiem. Ponownie – już jako Petrochemia II Płock – zespół zameldował się na tym poziomie prawie 10 lat później – w sezonie 1992/93, lecz finalnie znów poczuł gorycz degradacji szczebel niżej. Ostatni sezon na trzecim poziomie rozgrywkowym zespół – tym razem występujący pod nazwą Orlen II Płock – rozegrał w sezonie 2000/01 i ponownie kończąc batalię na 16. pozycji, spadł do 4. Ligi.

TRENER

Urodzony 3 września 1987 roku w Gdańsku Łukasz Nadolski (na zdjęciu) to były piłkarz Wisły Płock, który reprezentował barwy „Nafciarzy” w latach 2010-2013. Następnie był grającym drugim trenerem Gryfa Wejherowo, a w rundzie jesiennej sezonu 2018/19 pełnił rolę asystenta trenera Włodzimierza Gąsiora w Siarce Tarnobrzeg, gdzie pracę w sztabie szkoleniowym łączył z grą w 2. Lidze. Do Płocka powrócił w roli skauta, a od 14 stycznia 2019 roku jako członek sztabów szkoleniowych kolejnych trenerów – Leszka Ojrzyńskiego, Radosława Sobolewskiego, Macieja Bartoszka – zarówno jako analityk oraz ich asystent. Jako tymczasowy szkoleniowiec pierwszego zespołu 6 marca 2022 roku poprowadził Wisłę do zwycięstwa w Ekstraklasie (3:1) nad Górnikiem Łęczna. Przed sezonem 2023/24 został pierwszym trenerem Wisły II Płock, z którą osiągnął historyczny rezultat. Po 14 latach przerwy drużyna rezerw zapewniła sobie promocję do 3. Ligi.

ZAWODNICY

28 zawodników wystąpiło do tej pory w drugim zespole Wisły Płock w tym sezonie. Trójkę najczęściej grającą stanowią Krzysztof Janus, Adam Chrzanowski i Jakub Miarka (na zdjęciu), którzy wystąpili we wszystkich dotychczasowych meczach „Nafciarzy”. Pierwszy z nich, liczący obecnie 38 lat, 7 miesięcy i 15 dni – jest najstarszym grającym piłkarzem w naszej lidze! Zarówno on, wspomniany Miarka oraz inna ważna postać zespołu – Jakub Witek, mają w CV występy w barwach GKS-u Bełchatów. Najskuteczniejszym strzelcem niebiesko-biało-niebieskich jest Białorusin Gleb Kuchko. Wychowanek BATE Borysów sześciokrotnie trafiał do siatki rywali, a czterokrotnie asystował przy bramkach kolegów z drużyny. Dwa gole mniej ma na koncie 23-letni ofensywny pomocnik Dawid Krzyżański, a po trzy trafienia zaliczyli 17-letni Bartosz Borowski, 22-letni Bartosz Zynek i Jakub Miarka. W kadrze meczowej „Nafciarzy” najczęściej można odnotować obecność Szymona Leśniewskiego (15 występów), Kacpra Błaszkiewicza (15), Dawida Jabłońskiego (13) oraz Egipcjanina z belgijskim paszportem Ignace Abdelhamida (10). Ciekawą postacią jest jeszcze 18-letni napastnik Oskar Tomczyk, który w zeszłym roku sięgnął wraz z Lechem Poznań po mistrzostwo Polski U-19 i był uczestnikiem Mistrzostw Europy U-17 w 2023 roku.

OSTATNIE MECZE

Wisła II Płock ma na koncie tyle samo punktów co PGE GiEK GKS Bełchatów, czyli 23. Większość z nich wywalczyła na własnym boisku (17), pięciokrotnie inkasując komplet „oczek”, dwukrotnie dzieląc się punktami i tylko raz przegrywając – z ŁKS Łomżą (2:4). Beniaminek z Płocka nie był gościnny dla Lechii Tomaszów Maz. (3:1), Broni Radom (5:1), Mławianki Mława (4:2), Polonii Lidzbark Warmiński (2:1) oraz Pelikana Łowicz (1:0). Pozostałe mecze, z Victorią Sulejówek i Sokołem Aleksandrów Łódzki kończyły się remisami. Rozstrzygnięcia nie doczekaliśmy się również w ostatnim spotkaniu „Nafciarzy” ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki. Remis 2:2 i wyjazdowy punkt do dorobku uratował w ostatniej minucie meczu Bartosz Zynek. Wcześniej sposób na drużynę trenera Nadolskiego znalazła Legia II Warszawa, choć wygrana 3:2 nie przyszła „Wojskowym” łatwo.

STADION

Obiekt, na którym zagra jutro PGE GiEK GKS Bełchatów to boisko ze sztuczną nawierzchnią, znajdujące się tuż obok Stadionu im. Kazimierza Górskiego w Płocku. Boisko B2 zlokalizowane przy ul. Łukasiewicza 34 zostało zmodernizowane w 2017 roku. Inwestycja rozpoczęła się 27 lutego 2017 roku i została zrealizowana w ciągu kilku miesięcy. Już latem boisko zostało oddane do użytku, a 1 sierpnia po raz pierwszy otrzymało certyfikat FIFA Quality Pro. Z boiska korzysta pierwsza drużyna Wisły Płock (treningi), drugi zespół Wisły Płock (mecze + treningi) oraz grupy młodzieżowe Stowarzyszenia Sportu Młodzieżowego Wisła Płock (treningi oraz rozgrywki ligowe).

Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________