Pierwszy kontakt ligowy z tym rywalem mieliśmy ponad 27 lat temu na zapleczu Ekstraklasy. Od tego momentu spotykaliśmy się czternastokrotnie i w większości przypadków górą z tych pojedynków wychodzili „Brunatni”. Drugi sezon z rzędu rywalizujemy ze Świtem na poziomie 3. Ligi i jak na razie mamy z nim dobre wspomnienia. Wiosną br. GKS wygrał w Nowym Dworze Maz. 2:0. Jak bardzo od tego czasu zmieniła się drużyna Świtu? Kiedy nowodworzanie byli najmocniejsi? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.
HISTORIA KLUBU
Świt Nowy Dwór Maz. powstał w 1933 roku, lecz za oficjalną datę założenia klubu przyjęto rok 1935. Jego założycielem i pierwszym prezesem był mieszkaniec Nowego Dworu Maz., Włodzimierz Mierenkow. Jako pierwsza powstała sekcja piłki nożnej, lecz z uwagi na brak własnego boiska, drużyna przystąpiła do rozgrywek dopiero w 1935 roku i właśnie dlatego rok ten uznano za oficjalny początek działalności sportowej. Po II wojnie światowej oprócz piłki nożnej istniały w MKS „Świt” sekcje piłki siatkowej kobiet i mężczyzn, hokeja na lodzie, lekkoatletyki i tenisa stołowego. Jednak największe sukcesy osiągnęli zawodnicy i trenerzy sekcji kajakarskiej i podnoszenia ciężarów. Rzadko się zdarza, aby klub z tak małego miasta mógł poszczycić się pięcioma olimpijczykami, wielokrotnymi mistrzami oraz rekordzistami Polski, Europy i świata. To tutaj przy współudziale trenera Olgierda Światowiaka rozpoczęły światową karierę kajakarki Izabella Dylewska i Elżbieta Urbańczyk – wielokrotne mistrzynie Polski, Europy i świata, reprezentantki oraz medalistki olimpiad w Seulu, Barcelonie, Atlancie i Sydney. Ich klubowym kolegą był inny kajakarz i olimpijczyk Wojciech Kurpiewski.
Pierwszy znaczący sukces piłkarzy miał miejsce dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych. W 1991 roku drużyna wywalczyła awans do 3. Ligi, a cztery lata później do 2. Ligi (dzisiejszego zaplecza Ekstraklasy). W sezonie 1997/98 zespół opuścił szeregi drugoligowców, do których powrócił w 2000 roku. Do historii klubu przeszedł sezon 2003/04, kiedy to Świt awansował – poprzez baraże – do Ekstraklasy. Jednakże sam dwumecz ze Szczakowianką Jaworzno niechlubnie zapisał się w historii polskiej piłki, będąc później nazywanym „aferą barażową”. Pierwszy mecz barażowy Świt wygrał 1:0, a przed rewanżem siedmiu zawodników: Rafał Ruta, Grzegorz Miłkowski, Marek Zawada, Adam Warszawski, Maciej Krzętowski, Maciej Lewna i Boris Peškovič (jedyny, który się przyznał) zostało przekupionych przez działaczy Szczakowianki, w związku z czym rewanż zakończył się porażką nowodworskiej drużyny 0:3. W efekcie PZPN zmienił wynik spotkania na walkower dla Świtu, dzięki czemu klub z Nowego Dworu Maz. sezon 2003/04 spędził na poziomie Ekstraklasy. W piłkarskiej elicie nowodworzanie zadomowili się tylko na rok. Później przytrafiło się kilka bardzo szybkich spadków i klub w ostatnich latach występował głównie na czwartym poziomie rozgrywkowym – nieprzerwanie od sezonu 2014/15. Przed trzema laty Świt zdobył nawet wicemistrzostwo 3. Ligi (gr. I), ustępując o trzy „oczka” Pogoni Grodzisk Mazowiecki.
NAJWIĘKSZE SUKCESY
Klub z niespełna 30-tysięcznego miasta lata swojej świetności przeżywał na początku XXI wieku. W 2003 roku, zajmując 2. miejsce w tabeli 2. Ligi wywalczył bezpośredni awans do Ekstraklasy. Drużyna pod kierownictwem duetu czeskich trenerów Libor Pala – Miroslav Čopjak zgromadziła 67 punktów, wyprzedzając w wyścigu o awans (o trzy „oczka”) m.in. GKS Bełchatów. Zderzenie z największymi piłkarskimi markami w kraju było dla zielono-białych bardzo bolesne, bowiem rundę jesienną ekipa z Nowego Dworu Maz. zakończyła na samym dnie tabeli, z dorobkiem zaledwie czterech punktów. Dodać należy, że na premierowe zwycięstwo z Ekstraklasie kibice Świtu musieli czekać aż do 27 marca 2004 r., kiedy to po golach Grzegorza Kaliciaka i Aidasa Preikšaitisa, udało się pokonać GKS Katowice (2:1). Heroiczna walka o pozostanie w elicie zakończyła się niepowodzeniem, pomimo objęcia sterów drużyny przez byłych selekcjonerów reprezentacji Polski, najpierw przez Władysława Stachurskiego, a następnie Janusza Wójcika. Finalnie Świt zakończył sezon 2003/04 na 13. miejscu w tabeli (na 14 drużyn), tracąc do ostatniej bezpiecznej lokaty trzy punkty.
Zanim Świt przywitał się z Ekstraklasą, w sezonie 2001/02 dał się poznać szerszej widowni w rozgrywkach Pucharu Polski. Nigdy wcześniej, ani też później drużyna z Nowego Dworu Maz. nie dotarła tak wysoko w „Pucharze tysiąca drużyn”. Występujący wówczas na zapleczu elity Świt, w I rundzie pokonał na wyjeździe trzecioligowe Wigry Suwałki (2:1). W 1/16 finału zmierzył się u siebie z ligowym rywalem, Hetmanem Zamość i po golu w końcówce Marcina Danielewicza zwyciężył 1:0. Kolejną przeszkodą był inny drugoligowiec – Górnik Łęczna, z którym nowodworzanie poradzili sobie po trafieniach eks-giekaesiaka Artura Lamcha i Roberta Stankiewicza (2:0). W ćwierćfinale na drużynę prowadzoną przez trenera Witolda Mroziewskiego czekał Orlen Płock. Dwumecz zakończył się minimalną porażką Świtu: 0:1, 1:0 pd. 1:2.
Po dwóch dekadach przerwy nowodworzanie ponownie z dobrej strony zaprezentowali się w rozgrywkach Pucharu Polski. W sezonie 2021/22 biało-zieloni „wyrzucili” za burtę Rekord Bielsko-Biała (4:3 pd.) i ekstraklasową Lechię Gdańsk (2:1), zatrzymując się na 1/16 finału i zespole Olimpii Grudziądz, czyli kolejnej rewelacji tamtych rozgrywek (3:3, pd. k. 2:4).
TRENER
Patryk Drewnowski nominację na szkoleniowca Świtu otrzymał 20 czerwca 2023 roku. W przeszłości prowadził już rezerwy biało-zielonych, a także był członkiem sztabu pierwszej drużyny. Pracował również w Akademii Piłkarskiej Świtu, a w swoim trenerskim CV ma także pracę w sztabach Legionovii Legionowo oraz KKS-u Kalisz. Za jego kadencji nowodworska drużyna rozegrała dotychczas 48 oficjalnych spotkań ligowych, z których 21 wygrała, 12 zremisowała i 15 razy schodziła z boiska pokonana, co daje łącznie średnio 1,5 punktu na mecz.
ZAWODNICY
Obrońcy PGE GiEK GKS-u szczególną uwagę powinni zwrócić na Arkadiusza Gajewskiego. 27-letni napastnik Świtu ma na swoim koncie cztery bramki, zdobywane w meczach z Unią Skierniewice, Sokołem Aleksandrów Łódzki, Legią II Warszawa i Pelikanem Łowicz. Pierwszoplanowe role w drużynie trenera Drewnowskiego pełnią również: stoper Radosław Kamiński, prawy obrońca Bartosz Michalik, ukraińscy bracia, występujący w pomocy Andrij i Yaroslav Yampol oraz napastnik Kamil Wiśniewski. Coraz śmielej w zespole poczynają sobie również młodzieżowcy: 17-letni lewy obrońca Maciej Jaroszewski, 19-letni defensor Bartosz Mikołajczyk, 20-letni stoper Filip Jurczak oraz 18-letni bramkarz Filip Zwoliński. O miejsce w ataku rywalizuje również 19-letni Filip Składowski. Jeszcze niedawno flagową postacią drużyny był napastnik Arkadiusz Ciach (na zdjęciu) – autor 17 goli w poprzednim sezonie, lecz po druzgocącej porażce Świtu z Mławianką 0:6, gdy nie wykorzystał rzutu karnego, całkowicie wypadł z orbity zainteresowań sztabu szkoleniowego biało-zielonych.
OSTATNIE MECZE
Poza wpadką ze Stomilem Olsztyn (0:1) przed dwoma tygodniami, Świt wygrał cztery ostatnie mecze, z czego aż trzy na boiskach rywali: Sokół Aleksandrów Łódzki (2:1), Polonia Lidzbark Warmiński (2:1), Pelikan Łowicz (3:1). Wartym podkreślenia jest również fakt, że podopieczni trenera Drewnowskiego pokonali u siebie wicelidera tabeli, Legię II Warszawa (1:0), grając od 52. minuty w osłabieniu po czerwonej kartce dla Mikołajczyka. Dzięki tym rezultatom biało-zieloni wspięli się na 10. lokatę w tabeli. Po 14 kolejkach mają w dorobku 19 punktów.
STADION
Stadion, na którym swoje mecze rozgrywa Świt zlokalizowany jest przy ul. Sportowej 66. Właścicielem obiektu jest miasto Nowy Dwór Maz., a zarządza nim Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Do dyspozycji kibiców są dwie trybuny wzdłuż linii bocznych boiska. Łączna pojemność obiektu wynosi 3400 widzów, z czego 2900 to miejsca siedzące. Niewielka część trybuny głównej posiada zadaszenie (na 48 miejsc) i wieżę komentatorską. Stadion wyposażony jest również w cztery słupy oświetleniowe, dające sztuczne oświetlenie o mocy 1800 luksów. W 2015 roku oddano do użytku nowe zaplecze szatniowo-sanitarno-biurowe. Znajduje się w nim łącznie: 6 szatni juniorskich, 2 szatnie seniorskie, szatnia sędziów, pokój medyczny, pokój kontroli antydopingowej, 2 sale konferencyjne, sekretariat, sala konferencyjna oraz pokój spikera.
Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________