OFICJALNA STRONA INTERNETOWA PGE GiEK GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

Sylwetka rywala: Broń Radom

Podobnie jak „Brunatni”, drużyna Broni Radom zgromadziła dotychczas 21 punktów i tylko gorszym bilansem bramkowym ustępuje PGE GiEK GKS Bełchatów w trzecioligowej stawce. W przeddzień meczu sprawdzamy, co słychać w szeregach sąsiada z tabeli i zarazem najbliższego przeciwnika giekaesiaków.

HISTORIA KLUBU

Radomski Klub Piłkarski „Broń” założono 21 marca 1926 roku przy Państwowej Fabryce Broni w Radomi. Początkowo powstała sekcja kolarska, a z biegiem czasu również strzelecka, łucznicza, tenisa ziemnego, bokserska i sekcja siatkówki. Prawdziwy rozkwit klubu przypada na lata powojenne. Szczytowym osiągnięciem było uzyskanie przez pięściarza Broni Kazimierza Paździora w 1957 r. w Pradze mistrzostwa Europy, a w 1960 r. w Rzymie złotego medalu Igrzysk Olimpijskich. Nie sposób nie wspomnieć również o Michale Sawickim – pierwszym polskim mistrzu świata, który w 1931 roku zdobył tytuł w łucznictwie. Największym zainteresowaniem kibiców cieszyła się jednak od zawsze sekcja piłki nożnej.

W 1953 roku „Broniarze” wywalczyli awans do 3. Ligi (kielecko-łódzkiej), a rok później zajmując 1. miejsce w tabeli, przystąpili do – nieudanego, jak się później okazało – turnieju o awans na zaplecze elity. Promocję do 2. Ligi udało się uzyskać dopiero dwa lata później, gdy w barażach zespół z południowej części województwa mazowieckiego pokonał Bzurę Chodaków, Start Kalisz i zremisował z finalistą Pucharu Polski, Gwardią Kraków. W debiutanckim sezonie na zapleczu Ekstraklasy drużyna biało-czerwono-niebieskich odniosła 3 zwycięstwa, 8 razy remisowała i przegrała 11 pojedynków, zajmując ostatnie miejsce w tabeli grupy południowej. W sezonie 1978/79 ponownie wywalczyła promocję do wyższej klasy rozgrywkowej. W sezonie 1983/84 zajęła ostatnią pozycję w tabeli i opuściła szeregi drugoligowców. Do rozgrywek dzisiejszej 1. Ligi Broń powróciła po roku jako mistrz lubelskiej grupy 3. Ligi. Na zapleczu Ekstraklasy występowała przez kolejne cztery sezony, kończąc zmagania w dolnej części tabeli (1985/86 – 11. miejsce, 1986/87 – 12., 1987/88 – 14., 1988/89 – 14.). W 1995 roku po zajęciu 14. pozycji w 3. Lidze (gr. Lublin), została zdegradowana o klasę niżej. Rok później z powodu przemian ustrojowych, klub zakończył swoją działalność, a istniejące jeszcze sekcje rozpoczęły samodzielne funkcjonowanie. Piłkarze przyjęli nazwę Radomskiego Klubu Piłkarskiego 1926 Broń Radom, a pierwszym prezesem nowego stowarzyszenia został Bohdan Karaś. Po późniejszych wieloletnich perturbacjach, w sezonie 2017/18 radomska drużyna została mistrzem grupy południowej 4. Ligi, a po zwycięskim dwumeczu barażowym z Mazovią Mińsk Mazowiecki, awansowała do 3. Ligi, w której występuje do dzisiaj.

W ubiegłym sezonie Broń zajęła 8. miejsce w tabeli, co było najlepszym wynikiem zespołu od powrotu na ten szczebel rozgrywkowy. Ponadto klub z Plant zwyciężył w klasyfikacji Pro Junior System.

NAJWIĘKSZE SUKCESY

Radomski klub w swojej niemal stuletniej historii, łącznie przez jedenaście sezonów występował na drugim szczeblu rozgrywkowym, zajmując w klasyfikacji końcowej sezonu 1979/80 3. miejsce, tuż za Motorem Lublin i Gwardią Warszawa. Wynik ten jest największym osiągnięciem piłkarzy w historii klubu. Po raz ostatni na zapleczu dzisiejszej Ekstraklasy, biało-czerwono-niebiescy występowali w sezonie 1988/89, spadając z ligi m.in. wraz z Górnikiem Łęczna, Stomilem Olsztyn i… GKS Bełchatów.

W 1981 roku „Broniarze” po pokonaniu Stali Nowa Dęba (2:1), Włókniarza Pabianice (2:0) i Ruchu Chorzów (1:0), dotarli do 1/8 finału Pucharu Polski, z którego zostali wyeliminowani po dogrywce przez późniejszego finalistę, Pogoń Szczecin (1:2).

TRENER

Mateusz Dudek to trener młodego pokolenia, który przez kilka lat związany był z młodzieżą w Polonii Warszawa. Tam święcił duże sukcesy w Centralnej Lidze Juniorów. Następnie był asystentem Krzysztofa Chrobaka w Pogoni Grodzisk Mazowiecki, a od 29 marca 2022 roku samodzielnie objął funkcję pierwszego szkoleniowca. Nie zdołał jednak zrealizować celu, jakim był awans do 2. Ligi i zarząd Pogoni podjął decyzję o rozstaniu. Grodziszczanie pod wodzą trenera Dudka rozegrali 45 spotkań, wygrywając 23 z nich, 10 razy remisując i przegrywając 12 pojedynków. 20 lipca 2023 roku został szkoleniowcem Broni Radom, którą z powodzeniem prowadzi do dzisiaj. W dotychczasowych 47 meczach ligowych, drużyna dowodzona z ławki przez 37-latka odniosła 18 zwycięstw, 15 remisów, doznając 14 porażek.

ZAWODNICY

W obecnym sezonie najwięcej minut zebrali dotychczas: środkowy obrońca Michał Wrześniewski, bramkarz Jakub Kosiorek i kapitan zespołu Sebastian Kobiera, którzy wystąpili we wszystkich trzynastu ligowych spotkaniach w pełnym wymiarze czasowym. Ten ostatni, przymierzany latem 2022 roku do GKS-u Bełchatów, jest najskuteczniejszym strzelcem Broni (3 gole). Z kolei najlepiej dogrywającym w drużynie jest inny eks-giekaesiak, Viktor Putin – piłkarz „Brunatnych” w latach 2019-20. Ofensywny pomocnik rodem z Ukrainy ma na koncie trzy asysty.

Spośród grupy zawodników stanowiących o obliczu Broni Radom wyróżnić należy również m.in. 32-letniego ofensywnego pomocnika Adriana Dziubińskiego (syna byłego reprezentanta Polski i mistrza Belgii z zespołem Club Brugge KV, Tomasza), lewonożnego 24-latka Hameda Juniora Timité z Wybrzeża Kości Słoniowej (2 gole i 2 asysty) oraz doświadczonego stopera z Ukrainy, 34-letniego Dmytro Bashlaia, który przed sezonem trafił do Radomia z Raduni Stężyca. Trener Dudek nie boi się również opierać gry swojego zespołu na młodych wychowankach klubu: 18-letnim pomocniku, Jakubie Kowalskim i o rok od niego młodszym defensorze, Kacprze Górce.

OSTATNIE MECZE

„Broniarze” po trzynastu rozegranych kolejkach zajmują 6. miejsce w tabeli z dorobkiem 21 punktów na koncie. W ostatnich tygodniach ekipa z Narutowicza 9 dostarcza swoim fanom dużo powodów do zadowolenia: trzy z czterech poprzednich meczów kończyła z kompletem punktów. Siła Broni leży głównie w potyczkach domowych, gdzie poza Legią II Warszawa (remis 1:1) przegrywał Stomil Olsztyn (2:1), Świt Nowy Dwór Maz. (2:1), Victoria Sulejówek (2:1), ŁKS Łomża (2:0) i Lechia Tomaszów Maz. (1:0). Dużo gorzej podopiecznym Mateusza Dudka idzie na wyjazdach, ponieważ dopiero w siódmej próbie w sezonie – na terenie Warty Sieradz – biało-czerwono-niebiescy po raz pierwszy przywieźli z delegacji komplet punktów. Było to przed tygodniem, a skromną wygraną 1:0 zapewnił gol Juniora Timité.

STADION

Domowy obiekt Broni Radom to stadion MOSiR im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, zlokalizowany przy ul. Narutowicza 9. Dwie prawie bliźniacze trybuny posiadają łącznie 4066 miejsc (w tym 72 VIP, 222 miejsc dla kibiców gości plus 16 miejsc dziennikarskich i 10 miejsc dla niepełnosprawnych). W skład zaplecza obiektu wchodzi m.in. kryta bieżnia rozgrzewkowa oraz reprezentacyjny plac. W listopadzie 2020 roku, kosztem 3,27 mln zł, zakończono montaż nowego sztucznego oświetlenia o natężeniu 2000 luksów, zamontowanego na czterech masztach o wysokości 35 metrów każdy, dzięki czemu całkowite natężenie oświetlenia wzrosło do 2500 luksów i umożliwia przeprowadzanie transmisji telewizyjnych wysokiej rozdzielczości (HD).

Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________