Półfinalista Pucharu Polski z 2017 roku, z którym jeszcze cztery lata temu z powodzeniem rywalizowaliśmy na zapleczu Ekstraklasy będzie rywalem „Brunatnych” w sobotnim meczu 3. kolejki Betclic 3. Ligi. Wigry Suwałki w pigułce – zapraszamy!
HISTORIA KLUBU
Suwalski Klub Sportowy „Wigry” powstał w 1947 roku. Za okres pierwszej świetności klubu – w związku z występami biało-niebieskich w Pucharze Polski – uznaje się lata siedemdziesiąte. Wigry podejmowały wówczas tak uznane firmy jak m.in. Gwardię i Legię Warszawa oraz Zawiszę Bydgoszcz. Okres lat 80-tych również pozytywnie zapisał się na kartach historii klubu. Drużyna wygrywała Puchar Polski na szczeblu okręgu w 1982, 1985, 1988 i 1989 roku. Przez większość swojego istnienia suwalski klub występował głównie w 3. i 4. Lidze. Można więc postawić tezę, że najlepsze lata dla Wigier miały dopiero nadejść. W sezonie 2013/14 drużyna wywalczyła 1. miejsce w 2. Lidze wschodniej, co zapewniło im historyczny awans na zaplecze Ekstraklasy. Trenerem tamtej drużyny był Zbigniew Kaczmarek. Przez sześć kolejnych lat biało-niebiescy występowali w 1. Lidze. Po spadku w 2020 roku i dwóch nieudanych próbach powrotu (przegrane baraże z KKS Kalisz i Motorem Lublin), 25 czerwca 2022 roku klub z przyczyn finansowych wycofał się z rozgrywek 2. Ligi. „Jesteśmy przekonani, że dzisiejszy krok – choć trudny – jest to ruch w kierunku uratowania przyszłości Wigier Suwałki i dający nam szansę na zachowanie ciągłości funkcjonowania Klubu w rozgrywkach piłkarskich.” – można było przeczytać w oficjalnym komunikacie. Sezon 2022/23 nowa drużyna rozpoczęła na piątym poziomie rozgrywkowym i po dwóch latach spędzonych w podlaskiej 4. Lidze, wywalczyła promocję do Betclic 3. Ligi. Drużyna przypieczętowała awans w ostatniej kolejce spotkań, wygrywając na wyjeździe ze Spartą 1951 Szepietowo (2:0). W całym sezonie biało-niebiescy zgromadzili 93 punkty.
NAJWIĘKSZE SUKCESY
Wigry spędziły szmat czasu na poziomie centralnym. W 2008 roku awansowały do 2. Ligi, a w 2014 wywalczyły promocję szczebel wyżej. W premierowym sezonie na zapleczu Ekstraklasy ekipa z Podlasia zajęła 9. miejsce w tabeli, wyprzedzając takie firmy jak m.in. Arka Gdynia i Miedź Legnica. W sezonie 2017/18 było jeszcze lepiej, ponieważ Wigry dowodzone z ławki przez Artura Skowronka zakończyły rozgrywki na 6. miejscu. Lata 2015-2020 spędzone w 1. Lidze to najlepszy okres w historii klubu.
W międzyczasie drużyna osiągnęła inny znaczący sukces, jakim było dotarcie do półfinału Pucharu Polski w sezonie 2016/17. Zespół prowadzony wówczas przez trenera Dominika Nowaka eliminował kolejno Świt Nowy Dwór Maz. (1:0), Bruk-Bet Termalikę Nieciecza (2:1), Górnika Zabrze (2:0) i GKS Jastrzębie (2:1 i 1:1). Finał na Stadionie Narodowym w Warszawie przepadł po porażce w dwumeczu z późniejszym tryumfatorem rozgrywek – Arką Gdynia (0:3 i 4:2).
TRENER
Szkoleniowcem drużyny jest były zawodnik i koordynator w Akademii Wigier, Paweł Cimochowski. 35-latek posiada spore doświadczenie w pracy z młodymi zawodnikami, gdyż swoją przygodę trenerską rozpoczynał w Akademii biało-niebieskich. Dotychczas zajmował się wszystkimi grupami wiekowymi w Wigrach, a objęcie posady w pierwszym zespole (w kwietniu 2023 roku zastąpił Kamila Lauryna) to jego pierwsza praca z seniorami. Największymi sukcesami Cimochowskiego jest mistrzostwo podlaskiej 4. Ligi oraz Mistrzostwo Polski z kadrą województwa U-14 sprzed dwóch lat.
ZAWODNICY
Zespół Wigier po awansie nie przeszedł rewolucji, choć każda z formacji została solidnie wzmocniona. Miejsce w bramce zajął Mateusz Taudul (ściągnięty z ekstraklasowego cypryjskiego AS Othéllos Athiénou). W obronie bryluje Nataniel Wybraniec (ostatnio Olimpia Zambrów), w drugiej linii 17-letni Jakub Paszkowski (z Warty Poznań) oraz duet z rezerw Mistrza Polski, Jagiellonii Białystok – Michał Ozga i Eryk Matus. Odpowiedzialność za strzelanie goli spada na 19-letniego Patryka Bednarczyka (ostatnio Śląsk II Wrocław), który otoczony jest doświadczonym Maciejem Makuszewskim (wicemistrzem Polski z 2020 roku i zdobywcą Superpucharu Polski z 2017 roku z Lechem Poznań oraz pięciokrotnym reprezentantem kraju) i Kamilem Zalewskim (autorem 41 trafień w poprzednim sezonie!). W obwodzie pozostaje jeszcze Krzysztof Cudowski, drugi najlepszy strzelec zespołu, zdobywca 24 goli w rozgrywkach 2023/24.
OSTATNIE MECZE
Po dwóch kolejkach Wigry mają na koncie cztery punkty i zajmują 4. miejsce w tabeli (ex aequo z Victorią Sulejówek). Na inaugurację sezonu bezbramkowo zremisowały u siebie z GKS Wikielec, a przed tygodniem zdobyły pełną pulę w wyjazdowym starciu z Mławianką. Po zaciętym boju, w którym dubletem popisał się Makuszewski, a decydującą bramkę zdobył Bartosz Gużewski, podopieczni trenera Cimochowskiego wygrali 3:2.
STADION
Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Zarzecze 26 w Suwałkach, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Wigier położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Zalewu Arkadia. W sezonie 2010-11 obiekt został zmodernizowany i obecnie dostosowany jest do gry na poziomie 1. Ligi. Wyposażony w podgrzewaną, naturalną murawę, nowoczesną tablicę informacyjną z telebimem oraz sztuczne oświetlenie o mocy 1600 luksów. Na stadionie jest także nowa, kryta trybuna na ponad 900 miejsc, a pod nią kompleksowe zaplecze z szatniami. W sumie na obiekcie jest około 3 tysiące miejsc siedzących.
Sponsorem Głównym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________