Już w najbliższą niedzielę (11 sierpnia) piłkarze GKS-u rozegrają pierwsze domowe spotkanie w nowym sezonie Betclic 3. Ligi. Rywalem „Brunatnych” będzie Victoria Sulejówek, która rzutem na taśmę utrzymała status trzecioligowca na finiszu poprzednich rozgrywek. W oczekiwaniu na meczowe emocje zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi najbliższego przeciwnika biało-zielono-czarnych.
HISTORIA KLUBU
Pierwotnie klub z Sulejówka nosił nazwę „Nadzieja”. Jego początki datuje się na rok 1918. Najprężniej rozwijała się sekcja piłkarska. Już w latach 20. XX wieku na mecze przychodziło czasem nawet dwa tysiące widzów. Po wojnie klub budowany był na nowo, przyjmując nazwę „Miłośnianka”, a następnie „Kolejarz”. W 1955 roku Kolejarz i LZS Mazovia Sulejówek rozpoczęły rozmowy dotyczące fuzji obu klubów. Negocjacje trwały przeszło dwa lata i zakończyły się sukcesem. 14 listopada 1957 roku klub przyjął nazwę LZS „Victoria” i uzyskał osobowość prawną. Przez kolejne dekady drużyna spod warszawskiego miasteczka, trapiona problemami organizacyjno-finansowymi tułała się po boiskach A-klasowych lub w najlepszym wypadku występowała w lidze okręgowej. Dopiero XXI wiek przyniósł kibicom Victorii nieco więcej radości, ponieważ ich zespół występował głównie w mazowieckiej 4. Lidze, a obecnie drugi sezon z rzędu grać będzie w 3. Lidze. Poprzednie rozgrywki „Vikcia” zakończyła tuż nad kreską – 14. miejsce, z 41 punktami na koncie.
NAJWIĘKSZE SUKCESY
Trzykrotny tryumfator rozgrywek Regionalnego Pucharu Polski na Mazowszu. W 2013 roku Victoria pokonała w finale Spartę Jazgarzew (1:1, k. 5:3), dwa lata później Wilgę Garwolin 2:1, a w 2018 roku rozgromiła Legię II Warszawa (4:0). Późniejsza przygoda w ogólnopolskich rozgrywkach Pucharu Polski kończyła się na I rundzie. Ostatnia w 2018 roku domową porażką z pierwszoligowym wówczas Rakowem Częstochowa 0:4.
Do największych osiągnięć klubu zaliczyć należy również 9. miejsce w tabeli 3. Ligi na zakończenie sezonu 2017/18. W sumie na tym poziomie rozgrywkowym żółto-niebiesko-biali występują po raz czwarty w swojej historii.
TRENER
Łukasz Ryczkowski jest szkoleniowcem klubu z Sulejówka od 1 maja 2020 roku. Pomimo młodego wieku (32 lata) to jego piąty sezon na tym stanowisku. W Victorii wyrasta na jedną z ikon klubu ostatnich lat, gdyż w 4. Lidze nie schodził z podium, a w ubiegłym sezonie utrzymał drużynę w gronie trzecioligowców.
ZAWODNICY
Pierwszoplanowe role z drużynie pełnią: Jan Dźwigała – syn byłego szkoleniowca m.in. Wisły Płock i Polonii Warszawa, a w pierwszym półroczu 2014 roku także Victorii – Dariusza. Jan to 30-letni napastnik, mający za sobą występy w Młodej Ekstraklasie w barwach warszawskiej Polonii (lata 2011-13), kiedy ta rywalizowała m.in. z GKS Bełchatów. W poprzednim sezonie sześć razy trafiał do siatki rywali. Kolejnym ważnym ogniwem zespołu jest 26-letni defensywny pomocnik Kamil Wróbel oraz jego rówieśnik Maciej Wilanowski – autor gola w wiosennym pojedynku z GKS Bełchatów, zakończonym wynikiem 1:1. Obaj mogą pochwalić się występami we wszystkich 34 ligowych meczach poprzedniego sezonu. W przerwie letniej szeregi Victorii opuścił jeden z jej motorów napędowych – Julian Świątek. Jego miejsce na boisku może zająć 21-letni Dawid Papazjan, który trafił do Sulejówka z Legionovii. Alternatywą jest również dynamiczny lewy skrzydłowy Maksymilian Korczak, reprezentujący ostatnio barwy Olimpii Zambrów. Z kolei defensywa wzmocniona została środkowym obrońcą Patrykiem Jurczyńskim (poprzednio Raków II Częstochowa).
OSTATNIE MECZE
Victoria w trakcie przygotowań do sezonu rozegrała pięć meczów kontrolnych. Bilans tych gier to wygrana z Pelikanem Łowicz (1:0), remis z Ząbkovią Ząbki (2:2) i trzy porażki (2:3 ze Świtem Nowy Dwór Maz., 2:3 z Unią Skierniewice oraz 4:7 z Mszczonowianką). Na inaugurację Betclic 3. Ligi podopieczni trenera Ryczkowskiego zremisowali w Płocku z rezerwami Wisły 1:1, choć po golu Konrada Rudnickiego prowadzili do 82. minuty.
STADION
Stadion MOS przy ul. Krasińskiego 6 w Sulejówku (otwarty 12 września 2010 roku) może pomieścić 1240 widzów. Jest jednym z niewielu obiektów w naszej lidze, który posiada sztuczne oświetlenie (600 luxów). Obiekt stoi w leśnej otulinie i mimo skromnych rozmiarów prezentuje wysoki poziom. Ciekawie zwieńczona konstrukcja dachu przypomina wyglądem ptaka rozpościerającego skrzydła nad widzami. Stadion budowany był na Euro 2012 jako jedno z miejsc treningowych. Tu do meczów przygotowywała się reprezentacja Rosji.
Sponsorem Głównym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________