OFICJALNA STRONA INTERNETOWA PGE GiEK GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

Sylwetka rywala: ŁKS Łomża

Z wysokiego „C” trzecioligowy sezon 2024/25 rozpoczęli podopieczni Marcina Płuski. ŁKS Łomża to aktualny lider rozgrywek, który po pięciu meczach ma na koncie cztery zwycięstwa i remis. Co należy wiedzieć o najbliższym rywalu „Brunatnych”?

HISTORIA KLUBU

Łomżyński Klub Sportowy założono 16 kwietnia 1926 roku. Na skutek II wojny światowej trybuny łomżyńskiego stadionu zostały spalone, a murawa całkowicie zryta pociskami. Dopiero w latach pięćdziesiątych grupa zawodników, która przeżyła pomogła wznowić działalność klubu. Wybudowano nowy obiekt i szatnie dla drużyn. Od początku lat 70. dobre imię klubu targane było różnymi aferami, z fikcyjnymi etatami dla zawodników na czele. W latach 80., wobec kłopotów finansowych zamarło szkolenie młodzieży, w związku z czym pojawiły się problemy ze skompletowaniem jedenastki drużyny seniorów. W kolejnej dekadzie ŁKS Łomża krążył pomiędzy 3. a 4. Ligą. Po latach posuchy, w sezonie 2005/06 drużyna wywalczyła historyczny awans na zaplecze Ekstraklasy. Po tym sukcesie okazało się, że klub ma poważne problemy finansowe. Wymieniono więc zarząd klubu, a nowe władze doprowadziły do startu drużyny w drugoligowych rozgrywkach. Sezon 2006/07 łomżyński team zakończył na 13. miejscu w tabeli, co gwarantowało utrzymanie na drugim szczeblu rozgrywkowym. Gorzej było rok później, ponieważ ŁKS zajmując przedostatnią lokatę spadł o klasę niżej. To był początek problemów, bowiem drużyna w sezonie 2008/09 zanotowała kolejną degradację, kończąc rozgrywki na ostatnim miejscu w tabeli. Zła karta odwróciła się w 2011 roku, kiedy to zespół występujący już pod nazwą ŁKS 1926 Łomża, zajął 1. miejsce w grupie podlaskiej 4. Ligi i wywalczył przepustkę do 3. Ligi podlasko-warmińsko-mazurskiej. Od tego momentu ŁKS sześciokrotnie zgarniał regionalny Puchar Polski województwa podlaskiego, choć w międzyczasie (sezon 2018/19) znów musiał przełknąć gorycz degradacji do 4. Ligi. Dopiero 17 czerwca 2023 roku zwycięstwem 5:0 nad KS Śniadowo, biało-czerwoni z Łomży zapewnili sobie powrót do 3. Ligi. Ubiegły sezon ŁKS zakończył na 9. miejscu w tabeli z 48 punktami na koncie.

NAJWIĘKSZE SUKCESY

Oprócz m.in. dwukrotnego sięgnięcia po wojewódzki Puchar Polski w sezonach 1951/52 i 1965/66 (okręg Białystok) oraz pięciokrotnego tryumfu w tych rozgrywkach, prowadzonych już wówczas przez okręg łomżyński w latach 1976/77, 1988/89, 1989/90, 1990/91, 1992/93 i 1995/96, ŁKS Łomża w XXI wieku spędził dwa sezony na zapleczu Ekstraklasy. Historyczny awans drużyna prowadzona przez Jerzego Engela Jr wywalczyła w sezonie 2004/05. Biało-czerwoni wygrali rozgrywki pierwszej grupy 3. Ligi (Warmia i Mazury, Podlasie, Łódzkie, Mazowsze), deklasując konkurencję i wyprzedzając drugiego w tabeli na finiszu Pelikana Łowicz o 14 punktów! W premierowych rozgrywkach 2005/06 dzisiejszej 1. Ligi zespół zajął 13. miejsce, wyprzedzając w tabeli m.in. Miedź Legnicę i Stal St. Wolę. Rok później musiał jednak opuścić szeregi drugoligowców, choć do utrzymania na zapleczu elity zabrakło zaledwie jednego punktu.

TRENER

Marcin Płuska to jeden z najbardziej rozpoznawalnych trenerów w Betclic 3. Lidze. Swoją samodzielną pracę rozpoczynał od odradzającego się Widzewa Łódź, z którym w 2016 roku awansował do 3. Ligi. W kolejnych latach prowadził Pelikana Łowicz, Pogoń Siedlce, Hetmana Zamość oraz rezerwy Miedzi Legnica, a także na krótko (pół roku) – pomiędzy okresem pracy w Łowiczu i Siedlcach – był dyrektorem sportowym Widzewa. Swój największy sukces osiągnął w 2022 roku z trzecioligową wówczas Olimpią Grudziądz, którą doprowadził do półfinału Pucharu Polski. Przed objęciem sterów w Łomży, 36-latek był trenerem Kotwicy Kołobrzeg, z którą po rundzie jesiennej sezonu 2022/23 zajmował pozycję lidera 2. Ligi. Trener Płuska w ŁKS (od 2 grudnia 2023 r.) zanotował średnią 2,33 punktu na mecz.

ZAWODNICY

W stosunku do wiosennych rozgrywek poprzedniego sezonu w szeregach drużyny nie odnotowano wielu zmian. ŁKS Łomża w 2024 roku radzi sobie na tyle dobrze, że biorąc pod uwagę mecze rozegrane od początku roku, piastuje 1. miejsce w naszej lidze. Pewnym punktem w bramce jest 31-letni Adrian Olszewski. Doświadczonego Kamila Wengera w obronie wspomaga sprowadzony z niemieckiego trzecioligowca Hallescher FC Sebastian Zieleniecki, który w 2012 roku wraz z młodzieżową reprezentacją Polski osiągnął półfinał Euro U-17. W drugiej linii z reguły widzimy „starą gwardię”, czyli 28-letniego Bartłomieja Olszewskiego, Bartosza Bernatowicza oraz Filipa Karmańskiego. O miejsce w ataku rywalizuje aż czterech zawodników: Hubert Antkowiak i Adrian Bielka (najskuteczniejsi strzelcy drużyny w zeszłym sezonie – po 8 goli) oraz Patryk Winsztal z Cezarym Sauczkiem, pozyskanym z KTS-u Weszło.

OSTATNIE MECZE

Wydaje się, że najwięcej problemów biało-czerwoni z Łomży mieli na początku sezonu, kiedy na inaugurację ligi dopiero w przedłużonym czasie gry – po spektakularnym strzale z przewrotki Kamila Wengera – pokonali w Łowiczu Pelikan 1:0, a tydzień później, pomimo wielu sytuacji strzeleckich zaledwie zremisowali przed własną publicznością ze Świtem Nowy Dwór Maz. 1:1. W 3. kolejce spotkań maszyna trenera Płuski ruszyła na dobre. Wyjazdowa wygrana 4:2 z Wisłą II Płock po trafieniach Filipa Karmańskiego, Adriana Bielki, Cezarego Sauczka i Huberta Antkowiaka wywindowała ŁKS na pozycję wicelidera. Po kolejnej serii gier łomżyński zespół był już samodzielnym liderem, pokonując u siebie Victorię Sulejówek 2:0. Prawdziwy pokaz siły miał miejsce w ubiegłą niedzielę, kiedy pomimo szybkiej utraty bramki w meczu z Jagiellonią II Białystok, ekipa z Łomży pokonała derbowego rywala i to na jego terenie 4:1. Hattrickiem w tym starciu popisał się Hubert Antkowiak, a jednego gola dołożył Bartłomiej Olszewski.

STADION

Stadion piłkarsko-lekkoatletyczny, na którym swoje spotkania ligowe rozgrywa ŁKS Łomża posiada dwie trybuny, których łączną ilość miejsc siedzących wynosi 3450. Obiekt był kilkukrotnie przebudowywany, a ostatnia modernizacja miała miejsce w latach 2006-11 i kosztowała ponad 27 mln złotych. Na otwarcie stadionu po modernizacji, 29 marca 2011 r. rozegrano na nim mecz towarzyski pomiędzy drużynami Polski i Holandii do lat 18. Polacy wygrali 3:0. Na terenie obiektu usytuowany jest także Hostel MOSiR Łomża oraz dwa korty tenisowe z tartanową nawierzchnią.

Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________