W 4. kolejce Betclic 3. Ligi drużyna GKS-u Bełchatów podejmować będzie Jagiellonię II Białystok, z którą w maju br. stoczyła zwycięski bój, okupiony dwoma czerwonymi kartkami i (obronionym) rzutem karnym. Jak bardzo od tego momentu zmieniła się ekipa „Dumy Podlasia”? Dowiecie się z poniższego artykułu.
HISTORIA KLUBU
Jagiellonia Białystok, założona 30 maja 1920 roku to najbardziej utytułowany klub piłkarski w północno-wschodniej Polsce. Obecnie zajmuje 16. miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy i latem bieżącego roku po raz pierwszy w swojej historii została mistrzem Polski. „Duma Podlasia” ma w swoim dorobku także srebrny (2017, 2018) i brązowy (2015) medal mistrzostw Polski oraz jest zdobywcą Pucharu i Superpucharu Polski (2010). To także czterokrotny mistrz Polski juniorów starszych oraz mistrz Polski juniorów młodszych.
Jak twierdzą włodarze klubu, drugi zespół Jagiellonii nie ma planów pójścia w ślady rezerw Lecha Poznań, Zagłębia Lubin czy ŁKS-u Łódź i awansu na szczebel centralny. Rolą tej drużyny jest rozwój zawodników i bycie zapleczem dla pierwszego zespołu, aby gracze z kadry ekstraklasowej mogli odpowiednio dużo grać i uzupełniać braki minutowe.
NAJWIĘKSZE SUKCESY
Drugi zespół Jagi swoje największe sukcesy – w postaci zdobycia okręgowego Pucharu Polski – święcił w latach osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych. Żółto-czerwoni tryumfowali wówczas pięciokrotnie (sezon 1980/81, 1983/84, 1987/88, 1989/90, 1990/91), uzyskując prawo do gry w centralnych rozgrywkach o krajowy puchar. Najlepiej zaprezentowali się w 1981 roku, docierając do 1/16 finału. Po drodze wyeliminowali Wigry Suwałki (3:1), Polonię Warszawa (2:1), Polonię Bytom (1:0), Podlasie Biała Podlaska (2:1 po dogrywce), zatrzymując się dopiero na Legii Warszawa (1:2). Co ciekawe, drugi zespół „Dumy Podlasia” zaszedł wówczas dalej od grającej na zapleczu Ekstraklasy pierwszej drużyny Jagiellonii.
W pierwszej dekadzie obecnego stulecia Jagiellonia II trzykrotnie zdobywała wojewódzki Puchar Polski (sezon 2003/04, 2004/05, 2006/07), ale jej przygoda na szczeblu ogólnokrajowym kończyła się bardzo szybko. W czerwcu 2023 roku po raz kolejny udało się wywalczyć podlaski Puchar Polski. Zdobycie trofeum przyszło żółto-czerwonym bez żadnego trudu, ponieważ z występu w finale zrezygnowała drużyna ŁKS-u Łomża. „Rezerwiści” po raz kolejny mieli więc okazję reprezentować region na szczeblu centralnym. Ich przygoda zakończyła się już na I rundzie i porażce z Koroną Kielce (1:2).
W 2013 roku zespół awansował do 3. Ligi, w której występował przez cztery kolejne sezony. Piąta lokata na zakończenie rozgrywek 2013/14 była jego najwyższym miejscem w tabeli. Powrót do grona trzecioligowców nastąpił w sezonie 2020/21 i trwa po dziś dzień.
TRENER
Jagiellonię II od 15 grudnia 2023 roku prowadzi Tomasz Kulhawik. Praca w Akademii Jagi nie jest mu obca, ponieważ do 2018 roku opiekował się zespołem do lat 19. Następnie rozpoczął swoją pierwszą, choć dość krótką przygodę z seniorami – w KS Wasilków przepracował przez pięć miesięcy. Zdecydowanie dłużej, bo 3,5 roku Kulhawik spędził w Zambrowie, prowadząc w 64 meczach miejscową Olimpię. Przed objęciem posady drugiego zespołu „Dumy Podlasia” pełnił rolę asystenta w reprezentacji Polski U-21 u boku najpierw Michała Probierza, a później Adama Majewskiego. Dla 44-letniego szkoleniowca mecz z GKS Bełchatów będzie jego 20. na ławce trenerskiej Jagiellonii II.
ZAWODNICY
Latem szeregi zespołu opuścił jej najlepszy strzelec, Brazylijczyk z włoskim paszportem Vinícius Matheus (9 goli), który przeniósł się do Lechii Tomaszów Mazowiecki. Z klubu odeszli również: Patryk Czerech (GKS Bełchatów), Jakub Orpik (Stomil Olsztyn), Michał Ozga oraz Eryk Matus (obaj Wigry Suwałki). W ich miejsce sprowadzono występującego ostatnio w Bełchatowie Huberta Karpińskiego (na zdjęciu), który powraca na „stare śmieci”, Jakuba Jakimiuka z Olimpii Zambrów i Maksymiliana Czeczko z Pelikana Łowicz, a więc na wyróżniające się nazwiska poprzednich rozgrywek 3. Ligi. Białostoczanie szukali wzmocnień również za granicą i podpisali umowę z greckim stoperem, 20-letnim Dimítrisem Rétsosem, występującym poprzednio w rezerwach Olympiakósu Pireus. Ze „starej gwardii” Jagi należy zwrócić uwagę na japońskiego ofensywengo pomocnika, 21-letniego Tōkiego Hirosawę, 19-letniego stopera Dominika Kobusa, a także kapitana drużyny, Mikołaja Wasilewskiego.
OSTATNIE MECZE
Początek sezonu w wykonaniu „dwójki” mistrza Polski – podobnie jak w przypadku „Brunatnych” – jest sporym rozczarowaniem. Białostocczanie rozpoczęli od dwóch porażek: 0:1 na wyjeździe ze Świtem Nowy Dwór Maz. oraz domową 2:3 z Wisłą II Płock. Przy czym w spotkaniu z „Nafciarzami” w ciągu zaledwie czterech minut ze stanu 0:2 (do 85. minuty), Jaga doprowadziła do wyniku 2:2 – po golach Jakuba Jakimiuka i Pawła Olszewskiego. Finalnie jednak trzy punkty pojechały do Płocka, ponieważ goście w ostatniej akcji meczu strzelili zwycięską bramkę.
– Czujemy spory niedosyt. Goniliśmy prawie cały mecz, brakowało nam trochę jakości w trzeciej tercji. Długo przebywaliśmy pod polem karnym przeciwnika, ale nie przekładało się to na stuprocentowe okazje. (…) Trzeci stracony gol to niepotrzebny rzut rożny, który poprzedziła akcja z długim podaniem w nasz boczny sektor. Mogliśmy się wtedy zdecydowanie lepiej zachować i tego uniknąć. Wierzę, że piłka odda nam to, co dziś zabrała. Ze Świtem przegraliśmy 0:1, dziś 2:3 u siebie, ciągle nam czegoś brakuje. – stwierdził po spotkaniu trener Tomasz Kulhawik.
W minioną sobotę żółto-czerwoni zdobyli wreszcie pierwszy punkt, remisując bezbramkowo w Sulejówku z Victorią, która od 40. minuty grała w dziesięcioosobowym składzie po czerwonej kartce swojego napastnika, Konrada Rudnickiego. Po trzech kolejkach Jagiellonia II plasuje się na 14. miejscu w tabeli (ex aequo z Mławianką).
STADION
Drużyna rezerw swoje mecze rozgrywa na terenie Ośrodka Szkoleniowego Jagiellonii przy ul. Elewatorskiej 4 w Białymstoku. Budowa kompleksu trwała nieco ponad rok, od kwietnia 2018 roku, a jej uroczyste otwarcie odbyło się 11 czerwca 2019 roku. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 15 mln złotych netto (18,9 mln złotych brutto), z czego większa część kosztów (12,3 mln złotych) została pokryta ze środków własnych klubu. Obiekt składa się z trzech boisk. Jedno pełnowymiarowe posiada sztuczną nawierzchnię. Zimą przykrywane jest halą pneumatyczną (tzw. balonem). Dodatkowo przy boiskach znajdują się budynki szatniowo-administracyjne i magazynowe.
Mecze domowe Jagiellonii II nie są imprezami masowymi ani wydarzeniami biletowanymi. Na trybunach może zasiąść maksymalnie około 500 osób, i tu obowiązuje zasada pierwszeństwa.
Sponsorem Głównym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________