OFICJALNA STRONA INTERNETOWA KLUBU PGE GiEK GKS BEŁCHATÓW

Gorzko-słodki smak sprawdzianu generalnego przed ligą

Na tydzień przed inauguracją sezonu 2024/25, GKS Bełchatów rozegrał dwumecz z ekipami czwartoligowymi: Rakowem II Częstochowa i Omegą Kleszczów. Oba spotkania dostarczyły trenerowi Arturowi Derbinowi sporo materiału do analizy, a kibice zgromadzeni na trybunie bocznego boiska MCS-u byli świadkami porażki (1:2) w pierwszym meczu, ale też i zwycięstwa „Brunatnych” (2:1) w drugim spotkaniu.

Sobotnie granie rozpoczęliśmy meczem z Rakowem II Częstochowa. Poprzednie starcie obu zespołów miało miejsce niemalże dokładnie rok temu – 29 lipca 2023 r. Wówczas „Brunatni” wygrali na tym samym boisku 2:0. Tym razem skuteczniejsi o jedną bramkę okazali się rywale. Mecz rozpoczął się od ataków GKS-u, a bliski otwarcia wyniku był w 6. minucie Szymon Sarnik, który trafił piłką w słupek. Częstochowianie nie pozostali dłużni i ich pierwsza groźna akcja zakończyła się bramką po strzale z dystansu Jakuba Wireńskiego. Od tego momentu nastąpiła twarda wymiana ciosów. Norweskiego bramkarza Rakowa II, Kristoffera Klaessona próbowali pokonać m.in. Bartłomiej Bartosiak i Łukasz Wroński, a z drugiej strony na baczności musiał się mieć Jakub Tomkiel po uderzeniach m.in. Davida Kabali. Po zmianie stron do huraganowych ataków przystąpili „Brunatni”, spychając rywala do głębokiej defensywy. Niestety żaden ze strzałów giekaesiaków nie znalazł drogi do bramki. Lepszą skutecznością wykazali się rywale, którzy w 53. minucie za sprawą Maxa Pawłowskiego podwyższyli na 2:0. GKS odpowiedział po godzinie gry, kiedy asystę Wrońskiego na bramkę zamienił Bartosiak. Wtedy inicjatywę przejęli podopieczni Artura Derbina, a pod bramką „Medalików” raz po raz się kotłowało. Niestety zaostrzyła się również gra, a zawodnicy obu stron nie przebierali w środkach. Po jednym z fauli urazu prawej nogi doznał Łukasz Wroński, który przy pomocy masażysty musiał opuścić boisko. W ostatnim kwadransie rywalizacji napór GKS-u jeszcze bardziej się nasilił, lecz żadna z prób strzeleckich, m.in. Artura Golańskiego nie zakończyła się bramką.

GKS Bełchatów – Raków II Częstochowa 1:2 (0:1)
0-1 Jakub Wireński 13 min.
0-2 Max Pawłowski 53 min.
1-2 Bartłomiej Bartosiak 60 min.

GKS Bełchatów: Jakub Tomkiel – Mikołaj Grzelak, Patryk Czerech, Jakub Bartosiński, Szymon Sarnik – Serhij Napolov, Artur Golański, Natan Wysiński, Łukasz Wroński (70. Igor Czapla) – Bartłomiej Bartosiak, Sebastian Kwaczreliszwili.
Trener: Artur Derbin
Raków II Częstochowa (I połowa): Kristoffer Klaesson – Filip Herman, Łukasz Józefczyk, Tomasz Rapińczuk – Tobiasz Mras, Jakub Wireński, Kacper Nowakowski, Kacper Masiak, Dawid Kucharczyk – David Kabala.
Trener: Przemysław Oziębała

W drugim spotkaniu oglądaliśmy zupełnie inną jedenastkę „Brunatnych”. Pojedynek z Omegą Kleszczów, w składzie której było kilku eks-giekaesiaków, m.in. Jarosław Trzeboński, Sebastian Ochocki i Jonasz Wiewiórowski rozpoczął się od prowadzenia podopiecznych Jacka Berensztajna. W 11. minucie rzut karny na bramkę zamienił Przemysław Szewczyk. Bełchatowianie bardzo długo nie potrafili znaleźć recepty na dobrze broniących dostępu do bramki defensorów rywala. Wreszcie w 26. minucie Piotr Gryszkiewicz zagrał do Dawida Woźniakowskiego, a 19-latek strzałem w długi róg pokonał Pawła Wiśniewskiego. Rezultatem 1:1 zakończyła się pierwsza część meczu. Na drugą połowę giekaesiacy wyszli bardzo zdeterminowani i już na początku mogli objąć prowadzenie, lecz zarówno Oliwierowi Niklasowi, jak i Gryszkiewiczowi zabrakło zimnej krwi. Wynik spotkania ustalony został w samej końcówce, a zwycięstwo „Brunatnym” zapewnił wprowadzony z ławki Damian Michalak, który wykorzystał „jedenastkę” podyktowaną za faul na nim samym. W ten sposób GKS po wpadce z drugim zespołem Rakowa, powetował sobie straty na czwartoligowej Omedze.

GKS Bełchatów – Omega Kleszczów 2:1 (1:1)
0-1 Przemysław Szewczyk 11 min. (rzut karny)
1-1 Dawid Woźniakowski 26 min.
2-1 Damian Michalak 85 min. (rzut karny)

GKS Bełchatów: Konrad Kassyanowicz (46. Alan Ostrowski) – Mateusz Szymorek, Kamil Jasiński, Patryk Nowakowski, Jakub Poliński (test) – Mikołaj Błaszczyk (46. Artem Syreishchykov), Kacper Wielewiecki (test), Dawid Woźniakowski, Igor Czapla (46. Tomasz Urban) – Piotr Gryszkiewicz, Oliwier Niklas (70. Damian Michalak).

Sponsorem Głównym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.