Ostatnim przystankiem wyjazdowego sezonu 2023/24 w wykonaniu „Brunatnych” będzie Zambrów. Miejscowa Olimpia – poważnie uwikłana w walkę o utrzymanie na trzecioligowym froncie – z pewnością zrobi wszystko, aby komplet punktów został na Podlasiu. Z kolei GKS, targany problemami kadrowymi będzie próbował zmazać plamę po ubiegłotygodniowej porażce z Lechią. Oba zespoły mają więc swoje cele, zatem mecz ten, wbrew pozorom niesie ze sobą sporą dawkę emocji.
„BRUNATNY” STAN RZECZY
Dość często poruszanym ostatnio tematem jest sytuacja kadrowa „Brunatnych”. Do przedostatniej batalii o punkty w sezonie 2023/24, nasz zespół przystępuje z dość rozległą listą nieobecności. Ze względu na zebrane kartki, sztab trenerski GKS-u przy wybieraniu składu będzie zmuszony pominąć dwóch stoperów: Jarosława Trzebońskiego – pauzującego jeszcze za czerwoną kartkę w spotkaniu z Jagiellonią II Białystok – oraz Oskara Wójcika, który w meczu z Lechią obejrzał czwarte tej wiosny upomnienie. Być może miejsce jednego z nich na boisku zajmie Mikołaj Grzelak, powracający po absencji kartkowej. Do dyspozycji trenera Patryka Rachwała będzie również pauzujący ostatnio z tego samego powodu Artur Golański. Ponadto do treningów z drużyną wrócił kontuzjowany Łukasz Wroński, a coraz lepiej fizycznie wygląda rekonwalescent Serhij Napolov. Pod znakiem zapytania stoi wciąż występ Patryka Skóreckiego – uderzonego łokciem w nos podczas meczu z Lechią.
Biało-zielono-czarni na mecz do Zambrowa wyjadą w sobotę w godzinach porannych. Początek spotkania zaplanowano na 15:00.
Z OBOZU RYWALA
Historia dzisiejszej Olimpii wiąże się z założonym w 1953 roku pod patronatem Zambrowskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Włókniarzem”. W drugiej połowie lat 50. w niespełna 5-tysięcznym miasteczku istniał drugi klub piłkarski o nazwie „Start”. W 1957 roku nastąpiło ich połączenie, w wyniku czego zawiązał się Zambrowski Klub Sportowy. Wówczas przystąpiono do budowy własnego boiska, a rok później władze klubu przyjęły nazwę „Olimpia”, stając się klubem międzyzakładowym (MZKS). W 1965 roku drużyna z Zambrowa zajęła ex aequo drugą lokatę w lidze okręgowej (wówczas trzeci poziom rozgrywkowy, podzielony na 17 okręgów) z tą samą liczbą punktów, co Włókniarz Białystok. Doszło więc do bezpośredniego starcia o prawo do walki o awans do II ligi, w którym lepsi okazali się rywale (3:2). W latach 70. zespół pozbawiony był boiska i swoje mecze rozgrywał w Łomży, co m.in. spowodowało degradację na niższy poziom ligowych rozgrywek. Do roku 1976 Olimpia występowała w strukturach białostockiego OZPN-u, a następnie została oddelegowana do łomżyńskiego okręgowego Związku Piłki Nożnej, zaliczając się do najsilniejszych ekip w okolicy (dziewięciokrotny zdobywca okręgowego Pucharu Polski). 28 lutego 1992 roku podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego, licząc na wsparcie finansowe miasta, Olimpia stała się klubem miejskim. Biało-niebiescy w XXI wieku występowali głównie na czwartym poziomie rozgrywkowym (20 sezonów). Pozostałe trzy sezony spędzili w II lidze (2013/14, 2015/16 oraz 2016/17), w której dwukrotnie zajmowali 14. miejsce. Poprzedni sezon zakończyli na 13. miejscu w III lidze z trzema punktami przewagi nad strefą spadkową. Nieco lepiej sytuacja biało-niebieskich wyglądała na zakończenie 2023 roku, kiedy drużyna zimowała na 11. miejscu.
Początek rundy wiosennej był dla Olimpii naprawdę przyzwoity. Zambrowianie zgodnie ogrywali ekipy z dołu tabeli i remisowali z drużynami z górnej połówki, a jedyną porażkę ponieśli w Radomiu z Bronią. Od kwietniowego pojedynku z Unią Skierniewice (przegranego 1:2), Olimpia mierzyła się głównie z zespołami będącymi „na fali”. Piłkarze dowodzeni przez trenera Mykolę Dremliuka w gąszczu porażek z Pogonią Grodzisk Maz. (1:4), ŁKS Łomża (0:1), Wartą Sieradz (1:2), GKS Wikielec (0:1) i Jagiellonią II (0:2), tylko dwukrotnie potrafili zgarnąć pełną pulę. Zwycięstwa te były dla Olimpii bezcenne, gdyż nadal pozwalają wierzyć w utrzymanie na czwartym poziomie rozgrywkowym. Przed startem 33. serii gier biało-niebiescy z dorobkiem 36 punktów zajmują ostatnią bezpieczną lokatę i wiele wskazuje na to, że rola czwartego spadkowicza – po Pilicy Białobrzegi, Legionovii i najprawdopodobniej Concordii Elbląg, przypadnie słabszemu z dwójki Olimpia vs. Mławianka.
Najskuteczniejszym piłkarzem Olimpii jest 23-letni skrzydłowy, pochodzący z województwa łódzkiego, Jakub Romanowicz, który dziewięciokrotnie umieszczał piłkę w siatce. Po sześć goli na koncie mają Jakub Jakimiuk oraz Patryk Malinowski, pełniący również rolę kapitana drużyny. Cztery trafienia i tyleż samo asyst zgromadził 26-letni Denis Gojko, mogący pochwalić się tytułem Mistrza Polski z Piastem Gliwice z 2019 roku. Najwięcej czasu (2790 minut) na boisku spędził grający jako stoper, Nataniel Wybraniec. Ze względu na nadmiar żółtych kartek w meczu z GKS Bełchatów nie wystąpi białoruski napastnik Andrey Tryukhan.
HISTORIA SPOTKAŃ
Historia starć z Olimpią Zambrów, choć stosunkowo krótka, przemawia na korzyść „Brunatnych”, którzy dwukrotnie wygrywali, a jeden mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Bilans bramkowy 5:0.
30.07.2016 r., 1. kolejka II ligi: GKS Bełchatów – Olimpia Zambrów 2:0
1-0 Marcin Krzywicki 68 min.
2-0 Marcin Krzywicki 71 min.
Skład GKS: Paweł Lenarcik – Mateusz Szymorek, Marcin Grolik, Adrian Klepczyński (64. Krzysztof Michalak), Robert Pisarczuk – Aghvan Papikyan, Artur Lenartowski, Szymon Zgarda (57. Marcin Krzywicki), Patryk Rachwał, Konrad Andrzejczak (89. Maciej Łabędzki) – Dawid Flaszka (79. Albin Maciejewski).
Trener: Andrzej Konwiński
19.11.2016 r., 18. kolejka II ligi: Olimpia Zambrów – GKS Bełchatów 0:0
Skład GKS: Paweł Lenarcik – Mateusz Szymorek (63. Krzysztof Michalak), Marcin Grolik, Adrian Klepczyński, Robert Pisarczuk – Dawid Dzięgielewski, Artur Lenartowski, Szymon Zgarda, Patryk Rachwał, Konrad Andrzejczak (46. Dawid Flaszka) – Maciej Łabędzki (87. Przemysław Zdybowicz).
Trener: Andrzej Konwiński
12.11.2023 r., 16. kolejka III ligi (gr. 1): GKS Bełchatów – Olimpia Zambrów 3:0
1-0 Patryk Skórecki 15 min.
2-0 Mateusz Szymorek 27 min.
3-0 Mariusz Holik 38 min.
Skład GKS: Leonid Otczenaszenko – Mikołaj Grzelak, Jarosław Trzeboński, Mariusz Holik, Szymon Sarnik (82. Sebastian Ochocki) – Mateusz Szymorek, Klaudiusz Krasa (74. Artur Golański), Patryk Skórecki (60. Kamil Mizera), Mikołaj Bociek, Serhij Napolov (82. Dawid Woźniakowski) – Przemysław Zdybowicz (60. Hubert Karpiński).
Trener: Bogdan Jóźwiak
CZY WIESZ, ŻE…?
- Sobotni mecz będzie w pewien sposób wyjątkowy dla Mateusza Szymorka, który w sezonie 2017/18 przywdziewał trykot Olimpii. Wychowanek GKS-u w biało-niebieskich barwach rozegrał 33 mecze, dokładając swoją cegiełkę do zajęcia 5. miejsca na zakończenie trzecioligowych rozgrywek.
- W przeszłości oba kluby reprezentowali również m.in. Bartosz Biel, Rafał Dzierbicki oraz Michał Kołodziejski.
- 28 maja 2022 roku Olimpia Zambrów odniosła najwyższe zwycięstwo w swojej historii. Zambrowianie w ramach 27. kolejki podlaskiej IV ligi pokonali na własnym obiekcie Hetmana Białystok 14:0. Inną ciekawostką z przeszłości, dotyczącą naszego jutrzejszego rywala jest seria 22 wygranych z rzędu w rozgrywkach Klasy A, która miała miejsce między 12 maja 1968 roku a 20 kwietnia 1969 r.
- W rewanżowym spotkaniu z Olimpią Zambrów w sezonie 2016/17, oficjalny debiut w seniorskiej drużynie GKS-u Bełchatów zaliczył Przemysław Zdybowicz. Szesnastoletni wówczas napastnik wszedł na boisko w 87. minucie w miejsce Macieja Łabędzkiego.
- Do najbardziej znanych piłkarzy występujących w przeszłości w barwach Olimpii Zambrów należą: Artur Bogusz, Cezary Kulesza, Adam Pazio, Fabian Piasecki, Kamil Zapolnik i Krzysztof Łągiewka. Ten ostatni w latach 2002 i 2003 został mistrzem Łotwy z zespołem Skonto Ryga.
- W polskich klubach mamy niezłe… zoo. Oczywiście chodzi o maskotki klubowe, które towarzyszą poszczególnym drużynom podczas meczów. Bełchatowskiego mamuta nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Po stadionie Lecha Poznań brykają dwa koziołki: Ejber i Gzub, w Gdańsku na meczach Lechii można spotkań Lwa, Zagłębie Lubin wspiera krecik, Chrobrego Głogów tygrys, a Olimpię Zambrów – Żubr Zambruś.
PODSUMOWANIE
Z perspektywy Olimpii będzie to kluczowa rywalizacja dla układu dolnej części tabeli. Ważny tutaj będzie również przebieg pozostałych spotkań, w których m.in. Mławianka Mława zmierzy się z Victorią Sulejówek, a Concordia Elbląg z Wartą Sieradz. Dla biało-zielono-czarnych sobotnia potyczka jawi się jako okazja do powrotu na czwarte miejsce w tabeli – oczywiście wyłącznie w przypadku zwycięstwa. Niewykluczone, że spotkanie w Zambrowie może mieć podobny scenariusz do niedawnego starcia „Brunatnych” w Legionowie, gdzie nasz zespół również rywalizował z drużyną mającą „nóż na gardle”. Wówczas, jak pamiętamy górą był GKS. Nie mamy nic przeciwko, by podobna historia wydarzyła się w Zambrowie. Pewne jest, że ze strony gospodarzy podopieczni Patryka Rachwała spodziewać się mogą zaciętej walki o każdy skrawek boiska.
Bezpośrednią transmisję z meczu 33. kolejki, realizowaną przez gospodarzy będzie można śledzić pod tym LINKIEM. Sygnał do gry, punktualnie o godzinie 15:00 da sędzia Karol Wójcik z Mińska Mazowieckiego, którego na liniach wspomagać będą Michał Szymański i Arkadiusz Boruciński.
Sponsorem Głównym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________