OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

PRZED MECZEM Z… | Legionowo przystankiem nadziei na przełamanie

Jesienne 6:0 z Legionovią było najefektowniejszym zwycięstwem „Brunatnych” w tym sezonie. Październikowe starcie jawi się w pamięci kibiców jako obraz totalnej przewagi naszej drużyny nad rywalem. W obecnej sytuacji nawet najskromniejsza wygrana sprawi nam niemniej radości. Potrzebujemy jej wszyscy. Czy kolejny punkt na trzecioligowej mapie – Legionowo – okaże się przełomowy?

„BRUNATNY” STAN RZECZY

– Na głębszą analizę naszej gry przyjdzie czas po sezonie. Na ten moment mamy jeszcze trochę punktów do zdobycia i chcemy skończyć rozgrywki na jak najwyższym miejscu w tabeli. – tłumaczył w trakcie przedmeczowego studia Łukasz Wroński. – Może to slogan, ale chcemy wygrać każdy kolejny mecz. – kontynuował w rozmowie przed spotkaniem z GKS Wikielec, w którym nie mógł wystąpić z powodu pauzy za żółte kartki. W środowym pojedynku 30-letni pomocnik powraca do kadry meczowej, wzmacniając formację ofensywną GKS-u. Mimo to sztab szkoleniowy z trenerem Patrykiem Rachwałem na czele będzie musiał wdrożyć kilka zmian w wyjściowej jedenastce, bowiem ze względu na podobne upomnienia wypadli Mateusz Szymorek i Bartłomiej Bartosiak. Poza grą pozostają także kontuzjowani Przemysław Zdybowicz oraz Serhij Napolov. Nieobecność jednych będzie okazją dla innych. Trener Rachwał od początku swojej pracy z drużyną podkreślał: – Przyjęliśmy taką filozofię, że pomału chcemy wprowadzać chłopców z Akademii do pierwszego zespołu. Wiadomo, że jest to proces. (…) Cieszy drugi pozytywny występ Mikołaja Błaszczyka, bo choć na razie są to krótkie epizody, on wchodzi w trudnych momentach i daje radę. – stwierdził szkoleniowiec tuż po ostatnim spotkaniu. Dlatego też m. in. do treningów z drużyną włączono 17-letniego Bartosza Kopańskiego, który w sobotnim meczu rezerw – wygranym z Astorią Szczerców 6:2 – zdobył bramkę i zanotował asystę.

Po dwóch jednostkach treningowych, giekaesiacy w meczową środę spotkają się na zbiórce o godzinie 12:30, po czym wyjadą do oddalonego o około 190 km Legionowa.

Z OBOZU RYWALA

Protoplastą Legionovii był Robotniczy Klub Sportowy „Czerwoni”, który powstał jesienią 1930 roku. Pierwszy mecz mistrzowski rozegrano w kwietniu 1932 roku z żydowską drużyną Hapoel Tel Awiw. Legionowianie wygrali 8:3. Historia klubu z Legionowa wiele razy zataczała koło, jednak drużyna cały czas istniała i nigdy nie zawiesiła swojej działalności. Było tak nawet podczas II wojny światowej. Legionovia po okresie okupacji, kiedy to klub bardzo często zmieniał swoje siedziby, w końcu w roku 1964 zadomowił się na nowo oddanym obiekcie przy ul. Parkowej. Z tej okazji Legionovia rozegrała mecz inauguracyjny z drużyną Świtu Nowy Dwór Maz., który wygrała 3:2. W kolejnych latach klub przechodził zmiany formalne i oficjalnie na krótką chwilę jego nazwa została zmieniona na Gwardię. Tradycyjna nazwa wróciła w 1989 roku i trwa w niezmienionej formie aż do dzisiaj. Klub od lat dziewięćdziesiątych zaczął się prężnie rozwijać, ale najlepszy czas drużyna biało-żółto-czerwonych przeżywała w sezonie 2013/14, kiedy jako beniaminek zajęła 4. miejsce w II lidze wschodniej. Trenerem tamtej ekipy był Marek Papszun. Na kartach historii klubu zapisał się również sezon 2018/19, w którym to Legionovia dotarła do 1/16 finału Pucharu Polski, eliminując pod drodze Stal St. Wolę (3:2) i GKS Tychy (2:1), a odpadając dopiero z ekstraklasowym Górnikiem Zabrze (0:1). Od sezonu 2008/09 drużyna niemal naprzemiennie występuje w II lub III lidze.

Przed sezonem 2023/24 wydawało się, że Legionovia to w zasadzie trzecioligowiec w drugoligowej skórze, bowiem na finiszu poprzednich rozgrywek, walkę o awans na poziom centralny przegrała dopiero w ostatniej kolejce spotkań. W korespondencyjnym pojedynku lepszy okazał się ŁKS II Łódź, wyprzedzając biało-żółto-czerwonych o cztery punkty. Katastrofalny początek obecnych rozgrywek – pięć porażek w sześciu meczach – spowodował, że zarząd klubu podjął decyzję o zakończeniu współpracy z trenerem Marcinem Woźniakiem i zatrudnił Marcina Broniszewskiego. Efekt „nowej miotły” nie zadziałał i ekipa spod Warszawy rundę jesienną zakończyła na 16. pozycji w tabeli. Dyspozycja „Novii” w rundzie wiosennej także pozostawia wiele do życzenia – bilans biało-żółto-czerwonych w 2024 roku to: dwa zwycięstwa, trzy remisy i aż sześć porażek. Po jednej z nich z klubem pożegnał się trener Broniszewski, którego na stanowisku zastąpił 34-letni Bartłomiej Walewski. Debiut nowego szkoleniowca wypadł fatalnie, bowiem w ostatnim wyjazdowym meczu z rezerwami Jagiellonii, jego drużyna przegrała aż 0:4. Mimo to utrzymała ośmiopunktową stratę do bezpiecznej pozycji, która mimo wszystko wciąż pozwala wierzyć w zachowanie trzecioligowego statutu.

Jeśli spojrzymy na personalia w drużynie, na pierwszy plan wysuwa się kapitan Grzegorz Wojdyga, syn obecnego trenera bramkarzy w klubie – Piotra, mającego na koncie ponad 300 występów na boiskach Ekstraklasy. 36-letni Grzegorz od trzech sezonów stanowi ważne ogniwo Legionovii i jest najczęściej grającym zawodnikiem „Novii” w tym sezonie (2070 minut). Z kolei największą liczbą upomnień legitymuje się 24-letni Konrad Zaklika. Defensywny pomocnik dwunastokrotnie upominany był przez sędziów żółtymi kartkami, co i tak stawia go w gronie najczęściej wysyłanych do gry przez trenerów Legionovii zawodników. Zaklika jest również jednym z czterech piłkarzy z największą liczbą zdobytych bramek. Wraz z nim po trzy trafienia na koncie mają Mateusz Szwed, eks-giekaesiak Jewhen Radionow i Bartosz Mroczek, który w przerwie zimowej zmienił barwy klubowe na czwartoligową Błoniankę Błonie. Ciekawą postacią jest 21-letni pomocnik, posiadający polsko-amerykańskie obywatelstwo Alec Justin Schwartzman (na zdjęciu z lewej), który w przeszłości występował nawet w reprezentacji USA do lat 16.

HISTORIA SPOTKAŃ

W przeszłości z Legionovią mierzyliśmy się pięciokrotnie i za wyjątkiem jesiennej „demolki”, zawsze mecze między naszymi drużynami były wyrównane.

01.10.2016 r., 11. kolejka II ligi: Legionovia – GKS Bełchatów 1:0
1-0 Marcin Wodecki 32 min.
Skład GKS: Paweł Lenarcik – Robert Pisarczuk (74. Marcin Krzywicki), Marcin Grolik, Adrian Klepczyński, Mateusz Szymorek – Konrad Andrzejczak (77. Bartłomiej Bartosiak), Patryk Rachwał, Artur Lenartowski (46. Dawid Flaszka), Szymon Zgarda (81. Maciej Łabędzki), Albin Maciejewski – Dawid Dzięgielewski.
Trener: Andrzej Konwiński
29.04.2017 r., 28. kolejka II ligi: GKS Bełchatów – Legionovia 3:2
0-1 Krystian Wójcik 43 min. (rzut karny)
1-1 Dawid Flaszka 47 min.
1-2 Krystian Wójcik 52 min.
2-2 Marcin Grolik 87 min.
3-2 Dawid Flaszka 89 min.
Skład GKS: Paweł Lenarcik – Piotr Witasik, Adrian Klepczyński, Marcin Grolik, Robert Pisarczuk – Mikołaj Bociek (79. Marcin Ryszka), Patryk Rachwał, Bartłomiej Bartosiak, Szymon Zgarda (73. Paweł Zięba), Adam Nowak (60. Dawid Dzięgielewski) – Przemysław Zdybowicz (46. Dawid Flaszka).
Trener: Mariusz Pawlak
09.09.2017 r., 8. kolejka II ligi: GKS Bełchatów – Legionovia 1:1
1-0 Patryk Rachwał 82 min. (rzut karny)
1-1 Mikołaj Grzelak 90 min.
Skład GKS: Arkadiusz Moczadło – Marcin Garuch, Filip Kendzia, Adrian Klepczyński, Paweł Wojowski – Łukasz Pietroń (90. Mikołaj Bociek), Patryk Rachwał, Patryk Janasik, Dawid Flaszka, Bartłomiej Bartosiak (65. Robert Chwastek) – Émile Thiakane (58. Marcin Ryszka).
Trener: Mariusz Pawlak
07.04.2018 r., 25. kolejka II ligi: Legionovia – GKS Bełchatów 2:2
0-1 Patryk Rachwał 40 min.
1-1 Eryk Więdłocha 63 min.
1-2 Bartłomiej Bartosiak 66 min.
2-2 Eryk Więdłocha 87 min.
Skład GKS: Paweł Lenarcik – Marcin Sierczyński, Damian Michalski, Filip Kendzia, Mariusz Magiera – Marcin Garuch (90. Mikołaj Bociek), Marcin Ryszka, Patryk Rachwał, Bartłomiej Bartosiak (73. Robert Chwastek), Dawid Flaszka – Émile Thiakane (64. Piotr Giel).
Trener: Mariusz Pawlak
22.10.2023 r., 13. kolejka III ligi (grupa I): GKS Bełchatów Legionovia 6:0
1-0 Przemysław Zdybowicz 30 min.
2-0 Mikołaj Grzelak 52 min. (rzut karny)
3-0 Mateusz Szymorek 62 min.
4-0 Patryk Skórecki 65 min.
5-0 Przemysław Zdybowicz 83 min.
6-0 Kamil Mizera 89 min.
Skład GKS: Leonid Otczenaszenko – Mikołaj Grzelak (77. Dawid Woźniakowski), Mikołaj Bociek, Mariusz Holik, Szymon Sarnik – Mateusz Szymorek, Serhij Napolov (86. Hubert Karpiński), Patryk Skórecki (86. Kamil Mizera), Klaudiusz Krasa (82. Mikołaj Bociek), Artur Golański – Przemysław Zdybowicz.
Trener: Bogdan Jóźwiak

CZY WIESZ, ŻE…?

  • Ostatnia wizyta GKS-u na stadionie w Legionowie miała miejsce ponad sześć lat temu i zakończyła się remisem 2:2, a jedną z bramek zdobył obecny szkoleniowiec „Brunatnych”, Patryk Rachwał.

  • W kadrze obu drużyn znajdziemy po jednym zawodniku, który ma na koncie występy zarówno w GKS, jak i Legionovii. Mowa o Mikołaju Grzelaku i Jewhenie Radionowie. W przeszłości kluby z Bełchatowa i Legionowa reprezentowali również: Michał Kołodziejski, Krzysztof Michalak, Damian Podleśny, Hubert Tylec oraz Mariusz Zawodziński. Z kolei na ławce trenerskiej zasiadali Maciej Bartoszek oraz Bogdan Jóźwiak.
  • Legionovia to drugi klub w Polsce (obok ŁKS-u Łódź) posiadający aż trzy drużyny seniorskie. Pierwszy zespół występuje w III lidze, rezerwy w lidze okręgowej, a trzecia drużyna w klasie A.
  • „Brunatni” w ostatnich pięciu spotkaniach aż cztery (z dziewięciu) goli tracili w końcowych minutach meczu.
  • Do legendy Legionovii przeszedł wyczyn napastnika Piotra Krawczyka, który w wyjazdowym meczu 33. kolejki III ligi sezonu 2018/19 z Ursusem Warszawa, ze stanu 0:3 (do 63. minuty) doprowadził czterema golami do zwycięstwa swojej drużyny 4:3. Po udanym sezonie przeniósł się do Górnika Zabrze, gdzie występuje do dzisiaj.
  • Obierając za cel wprowadzanie do drużyny wyróżniających się zawodników Akademii GKS, w ostatnim meczu przeciwko GKS Wikielec oficjalne debiuty w pierwszej drużynie „Brunatnych” zaliczyli Adam Łaski i Igor Czapla.
  • Legionowo jest szóstym pod względem liczby mieszkańców miastem województwa mazowieckiego (po Warszawie, Radomiu, Płocku, Siedlcach i Pruszkowie) oraz pierwszym w Polsce pod względem gęstości zaludnienia. Na 100 mężczyzn przypada 112 kobiet (dane z 2023 roku).

PODSUMOWANIE

Zarówno dla GKS-u, jak i Legionovii runda wiosenna jest sporym rozczarowaniem. Rzecz jasna, w dużo trudniejszej sytuacji jest gospodarz środowego meczu, który zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli, mając 21 punktów mniej od piątego GKS-u. „Brunatnych” czeka jednak trudne zadanie, wszak nie można lekceważyć drużyny, która całkiem niedawno potrafiła wywieźć punkty z gorącego terenu Unii Skierniewice (0:0) i ŁKS Łomża (1:1) oraz wyrzucić za burtę wojewódzkiego Pucharu Polski drugą drużynę Legii Warszawa (3:1). Spotkanie na Stadionie Miejskim im ks. płk. Jana Mrugacza w Legionowie (ul. Parkowa 27) rozpocznie się o godz. 17:30, a przebieg rywalizacji będzie można śledzić na kanale internetowej Telewizji NSK.TV. Link do transmisji TUTAJ. Arbitrem głównym będzie pan Arkadiusz Nestorowicz z Międzyrzeca Podlaskiego, któremu w pracy pomagać będą Maciej Łasocha i Artur Krasowski.

Sponsorem Głównym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________