OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

Alfabet „Brunatnych” – podsumowanie 2023 roku

Przyszła pora, by wspomnieć najważniejsze wydarzenia oraz najprzyjemniejsze chwile minionego roku. Dziś, w ostatnim dniu starego roku, w formie krótkich haseł przypomnimy wszystko to, co działo się wokół naszego klubu przez ostatnie dwanaście miesięcy. Warto je zapamiętać!

A jak awans

Awans do III ligi, wywalczony po zaciętej rywalizacji z rezerwami Widzewa Łódź, a przypieczętowany zwycięstwem 5:0 ze Zrywem Wygoda w ostatniej kolejce sezonu 2022/23. W trakcie rozgrywek GKS przez 32 kolejki był za plecami łodzian, ale w ostatecznym rozrachunku sezon zakończył na szczycie tabeli, inkasując imponującą liczbę 102 punktów.

B jak Bogdan Jóźwiak

53-letni szkoleniowiec to bez wątpienia jeden z głównych architektów odbudowy „Dumy Górniczego Miasta”. Pod jego wodzą biało-zielono-czarni w 2023 roku rozegrali 40 spotkań, z których 31 wygrali, 5 zremisowali i zaledwie 4 razy schodzili z boiska pokonani.

C jak czyste konto

Leonid Otczenaszenko i Jakub Kowalski łącznie osiemnastokrotnie kończyli mecze z zerowym kontem strat. Siedemnaście razy GKS nie stracił bramki, gdy między słupkami stał Leon, a raz gdy bronił Kuba.

D jak derby

Z aż ośmioma drużynami z byłego województwa piotrkowskiego mieliśmy okazję rywalizować w 2023 roku. Były to derbowe pojedynki z ekipami Ceramiki Opoczno, Lechii Tomaszów Maz., Omegi Kleszczów, Orkana Buczek, Polonii Piotrków Tryb., RKS Radomsko, Skalnika Sulejów oraz Włókniarza Zelów – i wszystkie kończyły się tryumfem „Brunatnych”.

E jak euforia

Prawdziwa eksplozja radości nastąpiła po meczu 38. kolejki IV ligi, kończącym zmagania w sezonie 2022/23. Wówczas bełchatowianie wznieśli puchar za awans i wraz z kibicami długo świętowali promocję na wyższy szczebel rozgrywkowy.

F jak frekwencja

Ta na Stadionie Miejskim w Bełchatowie była największa spośród wszystkich klubów rywalizujących jesienią w pierwszej grupie III ligi. Średnia liczba widzów zgromadzonych na meczu przy Sportowej 3 wyniosła 1533 osoby. Najwięcej kibiców pojawiło się na meczach z Pelikanem Łowicz (1800) Świtem Nowy Dwór Maz. (1710) oraz Unią Skierniewice (1644).

G jak GKS

GKS Bełchatów to coś więcej niż klub piłkarski. To duma, pasja i wspólne dobro ogromnej rzeszy wiernych kibiców!

H jak hat-trick

Czterokrotnie odnotowany w meczach „Brunatnych” w 2023 roku. Dwa razy sztuki tej dokonał Bartłomiej Bartosiak (w pojedynkach z Ceramiką Opoczno i Pilicą Białobrzegi) i po razie Przemysław Zdybowicz (w spotkaniu z Jutrzenką Drzewce) oraz Łukasz Wroński (ze Zrywem Wygoda).

I jak interwencja

Było ich wiele. Jednak najbardziej kluczową Leonid Otczenaszenko popisał się w majowym spotkaniu z Omegą Kleszczów, kiedy przy wyniku 0:0 uniemożliwił Tomaszowi Bąkowiczowi zdobycie bramki w sytuacji „jeden na jeden”.

J jak joker

Taką rolę w talii trenera Jóźwiaka dwukrotnie spełnił Hubert Karpiński, trafiając do siatki w Białymstoku (po zaledwie 20 sekundach od wejścia na boisko) oraz pieczętując efektowną bramką zwycięstwo 2:0 z ówczesnym liderem tabeli, Lechią Tomaszów Maz. (11 minut od pojawienia się na placu gry). Miano jokera przyznajemy także Kamilowi Mizerze (we wspomnianym wyżej spotkaniu z Omegą, kiedy to po ośmiu minutach od wejścia z ławki, swoim trafieniem zapewnił biało-zielono-czarnym bezcenny komplet punktów) oraz Łukaszowi Wrońskiemu (pamiętny gol w Łowiczu).

K jak kibice

Przez cały rok znakomicie wspierali swoją drużynę, bez względu na to, czy GKS rozgrywał mecze przy Sportowej, czy na obcym terenie. Atmosfera stworzona przez „Torfiorzy” w wyjazdowym spotkaniu z RKS Radomsko – bezcenna!

L jak lekcja

Udzielona „Brunatnym” przez drużynę rezerw Legii Warszawa w dniu 18 listopada. Bolesne 0:6, którego długo nie zapomnimy…

Ł jak Łukasz Wroński

Jeden z najważniejszych filarów drużyny. Motor napędowy GKS-u, który w 2023 roku zdobył łącznie siedemnaście bramek. To jego gol przesądził o zwycięstwie „Brunatnych” w ostatnim jesiennym spotkaniu z Pelikanem Łowicz.

M jak Mateusz Szymorek

Kapitan GKS-u, ostoja defensywy, a w drugiej połowie rundy jesiennej… strzelec wyborowy! Po wymuszonym przesunięciu na pozycję skrzydłowego zdobywał bramki w pięciu kolejnych meczach domowych!

N jak niepokonani

16 kolejnych spotkań bez porażki przed własną publicznością! Bełchatowianie ani razu w 2023 roku nie przegrali na własnym stadionie!

O jak ofensywa

Niezwykle skuteczna w 2023 roku, gdyż zdobyła 114 bramek, co daje średnią 2,85 gola na mecz. Najczęściej na listę strzelców wpisywali się Przemysław Zdybowicz (21), Bartłomiej Bartosiak (19) oraz Łukasz Wroński (17).

P jak passa

…meczów bez porażki, trwająca dokładnie 307 dni, w trakcie których GKS rozegrał 26 spotkań. Pierwsza w 2023 roku wpadka zdarzyła się „Brunatnym” dopiero 16 września w Grodzisku Mazowieckim.

R jak rozstania

Nigdy nie są łatwe, szczególnie, gdy trzeba się pożegnać z wychowankami klubu, którzy mieli spory wkład w odbudowę marki. Mowa tu oczywiście o Damianie Warneckim i Mikołaju Boćku. Dla tych zawodników S3 zawsze będzie domem.

S jak Szymon Marciniak

Ten światowej klasy arbiter, który poprowadził m.in. finał Mistrzostw Świata oraz Ligi Mistrzów, 14 czerwca był rozjemcą w spotkaniu GKS – Sokół Aleksandrów Łódzki. Na trybunach S3 czuć było atmosferę piłkarskiego święta.

T jak transfery

Aż dwunastu nowych zawodników dołączyło do drużyny w 2023 roku, Oprócz czterech młodzieżowców z Akademii GKS (Szczepaniak, Jóźwik, Sadziński, Bajurski), ośmiu piłkarzy trafiło do GKS-u z innych klubów: Napolov, Berłowski, Kowalski, Gabrysiak, Jasiński, Skórecki, Krasa i Karpiński.

U jak ulga

Uczucie to chyba w największym stopniu towarzyszyło „Brunatnym” po wygranym 2:0 meczu z AKS SMS Łódź. Wówczas GKS odzyskał pozycję lidera tabeli IV ligi, której nie oddał do końca rozgrywek 2022/23.

W jak wysokie wygrane

Różnicą co najmniej pięciu bramek GKS wygrywał w 2023 roku aż siedmiokrotnie. Najwyższe zwycięstwa biało-zielono-czarni odnosili w pojedynkach z Jutrzenką Drzewce (8:2), Legionovią (6:0) i Stalą Niewiadów (7:1).

Z jak Zdybowicz

23-letni napastnik był najskuteczniejszym strzelcem „Brunatnych” w 2023 roku. Przemek zanotował klasyczne „oczko”: 13 goli w IV lidze, 6 goli w III lidze oraz 2 w okręgowym Pucharze Polski.

To wszystko nie byłoby możliwe bez naszych niezastąpionych Sponsorów, Partnerów i oczywiście Kibiców. Dziękujemy, że byliście z nami przez ostatnie dwanaście miesięcy. Mamy nadzieję, że rok 2024 będzie równie udany dla całej naszej społeczności. Do zobaczenia w nowym roku biało-zielono-czarne rodzino!

Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________