OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

PRZED MECZEM Z… | Znamy się (nie) tylko z widzenia

Kilka znajomych twarzy przyjedzie w sobotę na S3 wraz z ekipą najbliższego rywala „Brunatnych” – Unią Skierniewice. W drużynie, którą na co dzień trenuje były szkoleniowiec GKS-u Kamil Socha prym wiedzie eks-giekaesiak Dawid Dzięgielewski, a po drugiej stronie barykady, wspomnienia związane ze Skierniewicami ma m.in. Miłosz Nowak. Na boisku sentymentów jednak nie będzie i oba zespoły będące na fali z pewnością będą próbowały pokazać wyższość nad rywalem. Zapowiada się ciekawe widowisko!

„BRUNATNY” STAN RZECZY

– Mamy jakość w zespole i to pokazujemy od początku sezonu. Wyniki udowadniają, że jesteśmy w dobrej formie i mam nadzieję, że będzie to trwało jak najdłużej. – powiedział w trakcie przygotowań do sobotniego meczu z Unią bohater spotkania z Pilicą, Bartłomiej Bartosiak, który popisał się klasycznym hat-trickiem. „Brunatni” po sobotniej konfrontacji w Białobrzegach i wolnej niedzieli, na inaugurujących nowy tydzień zajęciach spotkali się w poniedziałek o godzinie i przez pięć kolejnych dni szlifowali formę przed starciem z Unią. Na szczęście żaden z zawodników nie zgłosił urazu, a będący ostatnio w treningu indywidualnym Kamil Jasiński, wrócił do zajęć z drużyną. Z zespołem trenował, choć nie będzie brany pod uwagę przy ustalaniu kadry na sobotni mecz – Mikołaj Bociek. To pokłosie czerwonej kartki, którą otrzymał w pojedynku ze Świtem Nowy Dwór Maz.

Z OBOZU RYWALA

Unia Skierniewice założona została w 1945 roku. Pierwszy znaczący sukces miał miejsce w 1980 roku, kiedy to biało-niebiesko-żółci awansowali na rok do trzeciej ligi. Po bardzo szybkim spadku z ligi równie szybko do niej wrócili i zadomowili się tu na sześć lat. W latach dziewięćdziesiątych Unia na trzecim szczeblu rozgrywkowym występowała z przerwami jeszcze przez dwa sezony. Udanie za to weszła w XXI wiek, bo przez siedem początkowych lat występowała w III lidze. W 2007 roku klub został rozwiązany, a w jego miejscu powstała Skierniewicka Akademia Sportu VIS 2007, pod banderą której występowała drużyna seniorów i drużyny młodzieżowe, przyjmując nazwę Fundacja Unia Skierniewice. W grudniu 2011 roku za namową m.in. działaczy Unii i Widoku oraz władz Skierniewic, drużynę seniorów oraz juniorów przekazano pod skrzydła MLKS Widok Skierniewice. W rundzie wiosennej sezonu 2011/12 zespół grał pod nazwą Unia – Widok Skierniewice. Od sezonu 2012/13 klub przekształcił się w MKS Skierniewice (będąc pod zarządem Widoku Skierniewice). Tym samym klub o nazwie Unia, definitywnie zakończył działalność sportową. Wznowienie działalności nastąpiło w czerwcu 2013 roku pod nazwą Uczniowski Miejski Klub Sportowy (UMKS) Unia Skierniewice. W sezonie 2016/17 drużyna występowała w łódzkiej IV lidze, a w maju 2018 roku ekipa ze Skierniewic wywalczyła awans do III ligi, w której gra do dzisiaj. W zeszłym sezonie skierniewiczanie pod wodzą trenera Dawida Kroczka zajęli 7. miejsce z dorobkiem 53 punktów. Do największych sukcesów biało-niebiesko-żółtych należy dodać tryumf w czterech (z pięciu) ostatnich edycji wojewódzkiego Pucharu Polski.

Obecny sezon Unia rozpoczęła od falstartu. Na ten stan złożyły się wpadki z beniaminkami. Najpierw wysoka porażka na inaugurację w Łomży (1:4), później minimalna przegrana 0:1 w domowym meczu (w Nieborowie) z Victorią. Po słabym początku przyszło odkucie i skierniewiczanie zaczęli tryumfować. Rozpoczęli od wyjazdowych wygranych z drużynami pogrążonymi w kryzysie: Wartą Sieradz (5:1) oraz Legionovią (2:1). Zwycięstwa te przedzielił jeszcze podział punktów w starciu z GKS Wikielec (2:2). Przed tygodniem podopieczni Kamila Sochy pokonali w swoim tymczasowym domu rezerwy Jagiellonii Białystok 3:2.

Prym w zespole wiedzie ofensywna czwórka. Najlepszym strzelcem Unii (z pięcioma trafieniami na koncie) jest Kamil Sabiłło. 29-letni napastnik ma w dorobku jeszcze jedną asystę. Nikita Vasin – ukraiński ofensywny pomocnik z polskim paszportem – trzykrotnie pokonywał bramkarzy rywali. Najlepszym dogrywającym biało-niebiesko-żółtych jest Marcin Pieńkowski (trzy asysty), który ,,dorzucił” także dwie bramki. Ostatni wyróżniający się piłkarz ze Skierniewic (jeśli chodzi o ,,boiskowe liczby”) to eks-giekaesiak, Dawid Dzięgielewski. 30-latek jest autorem zarówno dwóch trafień, jak i dwóch ostatnich podań.

HISTORIA SPOTKAŃ

Licznik naszych bezpośrednich starć zatrzymał się na ośmiu pojedynkach, z których wszystkie miały miejsce w latach osiemdziesiątych na poziomie III ligi. Trzykrotnie zwyciężał GKS, dwukrotnie Unia, a trzy razy mecz pomiędzy tymi zespołami kończył się podziałem punktów.

28.08.1982 r., 4. kolejka III ligi: Unia Skierniewice Węgiel Brunatny Bełchatów 1:5

16.04.1983 r., 17. kolejka III ligi: GKS Bełchatów Unia Skierniewice 0:1

01.09.1984 r., 4. kolejka III ligi: GKS Bełchatów Unia Skierniewice 0:0

06.04.1985 r., 19. kolejka III ligi: Unia Skierniewice GKS Bełchatów 0:1

17.08.1985 r., 3. kolejka III ligi: Unia Skierniewice GKS Bełchatów 2:2 (0:2)

12.04.1986 r., 16. kolejka III ligi: GKS Bełchatów Unia Skierniewice 4:0 (2:0)

04.10.1986 r., 9. kolejka III ligi: GKS Bełchatów Unia Skierniewice 0:1 (0:1)

23.05.1987 r., 22. kolejka III ligi: Unia Skierniewice GKS Bełchatów 0:0

CZY WIESZ, ŻE…?

  • W obecnych kadrach obu zespołów znajdziemy trójkę zawodników mającą przeszłość w GKS i Unii. Pomocnikiem GKS-u jest Miłosz Nowak, który po odejściu z Unii latem 2022 roku zasilił szeregi biało-zielono-czarnych. Z kolei w Unii występuje obecnie Szymon Łapiński i Dawid Dzięgielewski. Pierwszy przy S3 grał przez niecały rok w rozgrywkach Fortuna 1 Ligi w sezonie 2020/21. Drugi występował w koszulce GKS-u w sezonie 2016/17 na trzecim poziomie rozgrywkowym i trzykrotnie wpisywał się na listę strzelców. Szkoleniowcem Unii jest także były trener GKS-u, Kamil Socha. Stanowisko objął pod koniec 2021 roku, przygotowywał się z zespołem w zimowych sparingach, ale nie poprowadził drużyny na wiosnę, gdyż klub wycofał się wówczas z rozgrywek. W niedalekiej przeszłości obie ekipy łączyli także Bartosz Bujalski i Hubert Berłowski.
  • Postacią łączącą oba kluby jest również trener Zbigniew Lepczyk, który pełnił funkcję szkoleniowca „Brunatnych” w 1991 roku, natomiast w Unii pracował w latach 1978–1981, wprowadzając ją w 1980 r. do III ligi.
  • W obecnych rozgrywkach najwięcej bramek w meczach GKS-u oglądaliśmy na początku zarówno pierwszej, jak i drugiej połowy. Do 15. minuty więcej strzelają „Brunatni” (4 gole), a po przerwie lepiej wypadają rywale (4 gole). Ma to odzwierciedlenie w rozbiciu zdobytych bramek na połowy. Bilans GKS-u w pierwszych częściach spotkań to 9:1, drugich zaś ,,zaledwie” 5:5.
  • Bilans trenera Bogdana Jóźwiaka przeciwko Unii Skierniewice to trzy mecze: dwa zwycięstwa i porażka. Obie wygrane i obie po 2:1 zaliczył w sezonie 2021/22, kiedy prowadził Ursus Warszawa. Co ciekawe, w obu spotkaniach w wyjściowym składzie Unii wybiegał Miłosz Nowak, a w pierwszym pojedynku w Skierniewicach wspomógł go również Hubert Berłowski. To jedno przegrane starcie miało miejsce w sezonie 2018/19, gdy trener Jóźwiak pracował dla tomaszowskiej Lechii. Mecz zakończył się wynikiem 3:0 dla skierniewiczan, a w wyjściowym składzie obecnego lidera III ligi mogliśmy znaleźć m.in. Artura Golańskiego.

PODSUMOWANIE

Sobotni pojedynek GKS-u z Unią to starcie drużyn budujących passę spotkań bez porażki. Bełchatowianie są niepokonani od początku sezonu, zaś skierniewiczanie od czterech kolejek. Smaczku rywalizacji dodaje również fakt, że goście dość kiepsko radzą sobie z starciach z beniaminkami: porażki z ŁKS Łomża, Victorią, a także remis z GKS Wikielec, a teraz przyjdzie im się mierzyć z bełchatowskim beniaminkiem. Pierwszy gwizdek sędziego Kamila Zatora z Wąsic wybrzmi o godzinie 17:00. Transmisja pojedynku dostępna będzie na żywo w usłudze Pay-per-view pod linkiem https://live.akademiagks.pl. Zapraszamy do kibicowania naszej drużynie w drodze po kolejne zwycięstwo.
____________________________