OFICJALNA STRONA INTERNETOWA KLUBU PGE GiEK GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

PRZED MECZEM Z… | Wakacyjne ostatki nad Pilicą

Choć kalendarzowe lato jeszcze trwa, wakacje są już na finiszu. Dla podopiecznych Bogdana Jóźwiaka terminarz spotkań przewidział w tym okresie wyjazd do malowniczo położonego w Puszczy Stromeckiej miasta Białobrzegi. Jednak z rekreacją i wypoczynkiem nie będzie on miał nic wspólnego, bowiem na drodze po trzecie wyjazdowe zwycięstwo z rzędu stanie miejscowa Pilica, która po kiepskim początku sezonu, wygrała ostatnio z rezerwami Jagiellonii Białystok. Czy rozpędzeni „Brunatni” mają się czego obawiać?

„BRUNATNY” STAN RZECZY

Bełchatowianie mikrocykl treningowy rozpoczęli we wtorek. Z uwagi na silnie natężenie spotkań i dużą ilość zajęć w ostatnim okresie, trener Bogdan Jóźwiak zdecydował się dać drużynie odpocząć i odwołał czwartkowy trening. Ostatnie zajęcia, poprzedzone testami miały miejsce w piątkowe popołudnie.

– Wszyscy powtarzają, że remis ze Świtem Nowy Dwór Maz. był momentem załamania GKS-u. Zapewniam, że tak nie było. Do Pilicy jedziemy z nastawieniem zainkasowania kompletu punktów i tylko ten scenariusz nas interesuje. – powiedział z przekonaniem Klaudiusz Krasa, tuż przed ostatnim treningiem „Brunatnych”. Właśnie o stan zdrowia 22-latka sztab szkoleniowy obawiał się najbardziej. Na szczęście uraz stawu skokowego był niegroźny i „Krasik” będzie do dyspozycji trenera w meczu z Pilicą. Zabraknie natomiast pauzującego za czerwoną kartkę Mikołaja Boćka.

Drużyna do oddalonego o 135 km od Bełchatowa miasta Białobrzegi wyjedzie w dniu meczowym o godzinie 12:30.

Z OBOZU RYWALA

Pilica Białobrzegi powstała w 1922 roku. Pierwsze znaczące fakty w historii klubu datuje się na lata osiemdziesiąte, kiedy to przedstawiciele Pilicy nawiązali współpracę ze wschodnioniemieckim miastem Tangerhutte, dzięki czemu białobrzeska drużyna kilkukrotnie wyjeżdżała do Niemiec na mecze towarzyskie. W 1992 roku z okazji jubileuszu 70-lecia powstania klubu, Stadion Miejski otrzymał imię Zygmunta Siedleckiego, wieloboisty, olimpijczyka z Los Angeles z 1932 roku, zawodnika Pilicy. Boiskowe sukcesy piłkarzy przyszły dopiero w 1996 roku, kiedy Pilica wywalczyła awans do IV ligi radomsko-lubelskiej. Trzy lata później biało-czerwoni zdobyli Puchar Polski na szczeblu okręgu radomskiego, pokonując w serii rzutów karnych Mazowsze Grójec. W 2008 roku, po licznych reorganizacjach rozgrywek piłkarskich, zespół dowodzony przez trenera Mirosława Siarę, wywalczył awans do IV ligi (grupa Mazowsze południowe). Przez kilka sezonów ocierał się o czołówkę tabeli, by w 2013 roku uzyskać historyczną promocję do III ligi (mazowiecko-łódzkiej). Trenerem zespołu był wówczas były piłkarz i mistrz Polski z Legią Warszawa, Jacek Kacprzak. Pierwszy sezon w III lidze (czwarty poziom rozgrywkowy) Pilica zakończyła na wysokim 7. miejscu. Zespół z Białobrzegów rywalizował wówczas m.in. z wielokrotnymi mistrzami kraju: Polonią Warszawa, Widzewem Łódź oraz Łódzkim Klubem Sportowym. Po trzech latach spędzonych na tym poziomie, drużyna spadła o klasę niżej i dopiero po pięciu sezonach (w 2021 roku) klub z województwa mazowieckiego powrócił do grona trzecioligowców. Poprzedni sezon Pilica zakończyła na 10. miejscu w tabeli z dorobkiem 45 punktów.

Forma podopiecznych trenera Marcina Sikorskiego od początku rozgrywek 2023/24 jest dość kapryśna. Pilica dopiero w ostatniej serii gier odniosła premierowe zwycięstwo. Dokonała tego na trudnym terenie w Białymstoku (3:2 z Jagiellonią II). Na inaugurację biało-czerwoni ulegli na wyjeździe Victorii Sulejówek 0:3, później przyszły dwa remisy (po 1:1) z Wartą Sieradz i GKS Wikielec, a w 4. kolejce Pilica bliska była domowego tryumfu z pogrążoną w kryzysie Legionovią. Choć od 30. minuty goście grali w osłabieniu – po czerwonej kartce swojego bramkarza, a do 80. minuty na tablicy widniał wynik 1:0 dla gospodarzy, trzy punkty… pojechały do Legionowa. Zdecydowały o tym dwie bramki stracone przez białobrzeżan w końcówce spotkania.

Wyróżniającym się zawodnikiem w młodej ekipie Pilicy jest m.in. 23-letni Oskar Wojtysiak – dwukrotny zwycięzca Centralnej Ligi Juniorów w barwach Legii Warszawa – który swoim trafieniem zapewnił zespołowi remis w spotkaniu z Wartą Sieradz oraz dołożył bramkę w wygranym 3:2 starciu z rezerwami Jagiellonii. Innym piłkarzem, na którego „Brunatni” będą musieli zwrócić szczególną uwagę jest 22-letni napastnik Jan Głowacki – autor goli w meczach z GKS Wikielec i Legionovią. Sporym potencjałem dysponuje również 20-letni Aleksander Stawiarz, który przed tygodniem w swoim debiucie w barwach Pilicy popisał się dubletem w meczu przeciwko Jagiellonii. Doświadczeniem z młodszymi kolegami dzielą się lider defensywy, Patryk Walasek (prawie 200 cm wzrostu!) oraz dwójka środkowych pomocników: kapitan Bartosz Zawadzki i mający za sobą epizod w Ekstraklasie w barwach Korony Kielce, Bartłomiej Michalski, który jedyny występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym zaliczył w spotkaniu z… GKS Bełchatów w kwietniu 2012 roku.

HISTORIA SPOTKAŃ

GKS i Pilica nigdy wcześniej nie miały okazji rywalizować ze sobą w meczach o ligowe punkty. W sobotę dojdzie do premierowego pojedynku.

CZY WIESZ, ŻE…?

  • Trener Bogdan Jóźwiak dwukrotnie mierzył się z Pilicą Białobrzegi. Będąc jeszcze szkoleniowcem Ursusa Warszawa w sezonie 2021/22 wygrał w Białobrzegach 3:2, a w rewanżowym meczu w stolicy padł wówczas remis 1:1.
  • Trenerem bramkarzy Pilicy jest… urzędujący burmistrz miasta Białobrzegi Adam Bolek, który jako wychowanek klubu oraz były bramkarz m.in. Radomiaka i Mazowsza Grójec, udziela się w sprawach sportu. W 2018 roku z inicjatywy 44-letniego wówczas burmistrza, rozpoczęła się budowa krytej trybuny z zapleczem socjalnym oraz oświetlonego boiska ze sztuczną nawierzchnią. 29 września 2019 roku obiekt oddano do użytku.
  • Napastnik GKS-u, Hubert Karpiński, będąc jeszcze zawodnikiem rezerw Jagiellonii Białystok, zdobył w jednym meczu z Pilicą cztery gole! Miało to miejsce 16 października 2021 roku w rozgrywkach III ligi, gdy białostocczanie wygrali w Białobrzegach hokejowym stosunkiem 8:2.
  • Do najsłynniejszych wychowanków Pilicy – oprócz wspomnianych wcześniej Zygmunta Siedleckiego i Jacka Kacprzaka – należy Sebastian Przyrowski (dziewięciokrotny reprezentant Polski, były bramkarz m.in. Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wlkp., Polonii Warszawa i Górnika Zabrze) oraz Bartłomiej Niedziela (w przeszłości m.in. Jagiellonia, Chojniczanka, Widzew i Stomil). Ten ostatni latem bieżącego roku, właśnie w barwach Pilicy zakończył piłkarską karierę.
  • W 1990 roku w ramach obchodów 450-lecia nadania praw miejskich Białobrzegom, rozegrany został mecz Pilicy Białobrzegi z Legią Warszawa. Na stadionie gościli wówczas m.in. Kazimierz Górski – ówczesny prezes PZPN oraz Michał Listkiewicz – wtedy sędzia międzynarodowy.

PODSUMOWANIE

Przed „Brunatnymi” trzeci wyjazdowy pojedynek w tym sezonie. GKS – obok Lechii Tomaszów Maz. i Victorii Sulejówek – należy do trójki bezbłędnych na obcych boiskach drużyn. Po drugiej stronie dwunasta w tabeli ekipa Pilicy Białobrzegi, która w obecnych rozgrywkach u siebie jeszcze nie wygrała. Pierwszy gwizdek sobotniego spotkania wybrzmi o godzinie 16:00. Transmisję z meczu będziecie mogli oglądać „na żywo” w usłudze Pay-per-view pod linkiem: https://live.akademiagks.pl. Zapraszamy do kibicowania naszej drużynie w drodze po trzecie z rzędu zwycięstwo na boisku rywala.

Mecenasem Bełchatowskiego Sportu i Sponsorem Głównym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________