Pogoń Grodzisk Maz. to jedna z tych drużyn, która otwarcie deklaruje swój akces do walki o awans. GKS z kolei piastuje pozycję wicelidera tabeli i jest jedną z dwóch drużyn w lidze, która jeszcze nie przegrała. W najbliższą sobotę staną naprzeciw siebie dwa zespoły, które są mocnymi graczami na trzecioligowej szachownicy, a zwycięzca bezpośredniego pojedynku zgarnie cenny skalp w kontekście układu sił na szczycie tabeli. Jest o co walczyć!
„BRUNATNY” STAN RZECZY
GKS to wicelider tabeli, który zgromadził do tej pory 17 punktów i jako jedyny (obok Świtu Nowy Dwór Maz.) nie zaznał goryczy porażki. Bełchatowianie po ostatnim remisie z Unią Skierniewice (1:1) kontynuują tę passę, która wynosi już 26(!) ligowych spotkań z rzędu (wliczając oczywiście poprzedni sezon).
Na spotkanie wicelidera z trzecią w stawce Pogonią do dyspozycji sztabu szkoleniowego będzie już gotowy Mikołaj Bociek, który odbył karę zawieszenia za czerwoną kartkę w potyczce ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki. Niestety biało-zielono-czarni w Grodzisku Maz. będą musieli sobie radzić bez Szymona Sarnika, który podczas przedmeczowej rozgrzewki z Unią doznał złamania nosa. W minioną środę osiemnastolatek miał zdjęty opatrunek, lecz jego zdolność do gry – przez co najmniej tydzień – jest wykluczona.
Bełchatowianie do oddalonego o ponad 130 km Grodziska Maz. wyjadą w dniu meczu po odprawie, około godziny 11:45.
Z OBOZU RYWALA
W czerwcu 1922 roku kilku chłopcom kopiącym szmaciankę na podwórku zrodziła się myśl o poważniejszej grze w piłkę nożną. Pomysł ten wsparł mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego, Henryk Poczekalewicz, który zainicjował zebranie organizacyjne, powołując do życia klub. Pierwotnie przyjął on nazwę „Świt” Grodzisk Mazowiecki, lecz ewoluowała ona w ciągu kilku następnych lat. W 1926 roku uchwałą walnego zebrania, zmieniono ją na Grodziski Klub Sportowy „Pogoń”. Po II wojnie światowej, podwarszawski klub jako jeden z pierwszych na Mazowszu wznowił swoją działalność sportową. Jeszcze niedawno największym sukcesem Pogoni był pierwszy awans do III ligi w 1958 roku. W kolejnych latach Pogoń występowała na niższych szczeblach. W sezonie 2011/12 ponownie awansowała do III ligi, a przygoda z tym poziomem rozgrywkowym trwała kilka kolejnych lat. Na finiszu rozgrywek 2020/21, Pogoń osiągnęła największy sukces w stuletniej historii klubu, uzyskując awans do II ligi. Na poziomie centralnym grodziszczanie występowali tylko przez rok, zajmując na koniec sezonu 2021/22 16. lokatę. Rok po spadku do III ligi drużyna czerwono-białych znów była bliska powrotu na trzeci poziom rozgrywkowy, lecz ostatecznie wyścig o awans wygrały rezerw Łódzkiego Klubu Sportowego.
W trwającym sezonie drużyna dowodzona przez Marcina Sasala przegrała jedynie na inaugurację z liderem tabeli – Lechią Tomaszów Maz. (0:1). Później z kwitkiem odprawiała ŁKS Łomżę (2:0), Wartę Sieradz (3:0), GKS Wikielec (2:0), a ostatnio Legionovię (6:2). Po drodze grodziszczanie zremisowali z silnym na początku sezonu beniaminkiem, Victorią Sulejówek (1:1). Przed tygodniem ich wyjazdowy mecz z Jagiellonią II Białystok został przełożony na prośbę rywala. Po sześciu rozegranych meczach, Pogoń ma na swoim koncie 13 punktów i zajmuje obecnie trzecie miejsce w ligowej tabeli.
Najlepszym strzelcem drużyny jest Kamil Odolak. 21-letni napastnik zdobył cztery gole i zanotował dwie asysty. W poprzednim spotkaniu z Legionovią hat-trickiem popisał się Jakub Apolinarski, dla którego były to pierwsze trafienia w sezonie. Pomocnik trzykrotnie również asystował przy bramkach kolegów. Dobre liczby na starcie ma także Oleksiy Zinkevych: dwa trafienia i jedno ostatnie podanie. Ukraiński pomocnik w młodości szkolił się w juniorskich drużynach Szachtara Donieck.
Mecz na szczycie! – tak sobotnie spotkanie z GKS Bełchatów zapowiada klub z Grodziska Mazowieckiego. W promocję wydarzenia zaangażowano nawet znanego stand-upera, Piotra Szulowskiego, rodowitego grodziszczanina, a jednocześnie kibica Pogoni.
HISTORIA SPOTKAŃ
Ostatnie i zarazem jedyne bezpośrednie starcie z Pogonią miało miejsce w rozgrywkach II ligi jesienią 2021 roku. Sześciu zawodników z obecnej kadry „Brunatnych” powinno pamiętać tamto spotkanie.
2.10.2021 r., 11. kolejka II ligi: GKS Bełchatów – Pogoń Grodzisk Maz. 0:0
Skład GKS: Leonid Otczenaszenko – Mikołaj Grzelak, Kajetan Kunka, Martin Klabník, Mateusz Szymorek – Michał Graczyk (67. Marcin Ryszka), Waldemar Gancarczyk, Mateusz Gancarczyk (78. Łukasz Wroński), Damian Warnecki (78. Kamil Mizera) – Szymon Sołtysiński, Jewhen Radionov (67. Dawid Flaszka).
Trener: Patryk Rachwał
CZY WIESZ, ŻE…?
- Pogoń Grodzisk Mazowiecki jest jednym z pięciu klubów o tej nazwie, z którym w przeszłości mierzył się GKS Bełchatów. „Brunatni” rywalizowali niegdyś z Pogonią Szczecin, Oleśnica, Siedlce, a w ubiegłym sezonie z Pogonią Zduńska Wola. Najczęściej, bo dwunastokrotnie grali ze szczecińską, pięciokrotnie z siedlecką, czterokrotnie z Pogonią Zduńska Wola i tylko raz z Pogonią Oleśnica i Pogonią Grodzisk Mazowiecki.
- Defensywa Pogoni w sześciu dotychczasowych meczach straciła zaledwie cztery bramki, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich drużyn w lidze.
- Trzech zawodników, którzy mają w swoim CV występy w Pogoni, przez moment było w kręgu zainteresowań GKS-u. Z różnych powodów jednak Sebastian Kobiera, Szymon Lewicki i Nikodem Niski (na zdjęciu) nie zdołali zadebiutować w oficjalnym meczu „Brunatnych”. Ten ostatni, jako jedyny z całej trójki, wciąż reprezentuje barwy naszego najbliższego rywala.
- W przeszłości barw GKS-u, a następnie Pogoni bronił śp. Marek Jakóbczak. Napastnik ze stolicy w Bełchatowie występował przez 1,5 roku (sezony 1997/98 i 1998/99), natomiast w drużynie z Mazowsza zagrał pięć lat później – w identycznym wymiarze czasowym. Wspólnym mianownikiem obu klubów jest również postać trenera Marka Zuba, pełniącego rolę szkoleniowca Pogoni na początku 2002 roku, zaś w GKS wiosną 2015 roku.
- 5 lipca 2022 r. Pogoń obchodziła jubileusz 100-lecia działalności klubu. Z tej okazji ukazała się książka o historii tego jednego z najstarszych na Mazowszu stowarzyszeń piłkarskich. Autorem publikacji jest znany regionalista, historyk i działacz społeczny Tadeusz Jan Murzyn.
- W Pogoni Grodzisk Maz. karierę trenerską zaczynał Janusz Wójcik – późniejszy trener srebrnej drużyny z igrzysk w Barcelonie, a następnie selekcjoner reprezentacji Polski czy Mateusz Wieteska, który znalazł się w kadrze na piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze.
PODSUMOWANIE
Pogoń, która w zeszłym sezonie niemal do samego końca walczyła o przepustkę do II ligi (przegrywając rywalizację z rezerwami Łódzkiego Klubu Sportowego o cztery punkty), jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek wymieniana była wśród faworytów do awansu. GKS, który dla wielu pozostawał zagadką, obecnie dołączył do tego grona. Dlatego jutro na stadionie miejskim w Grodzisku Maz. dojdzie do spotkania na szczycie, a przy okazji rywalizacji najstarszego klubu w pierwszej grupie III ligi z jednym z najmłodszych. Pojedynek wagi ciężkiej będzie można obejrzeć na kanale YT serwisu uSports, a link do transmisji znajduje się TUTAJ. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 15:00, a poprowadzi je pan Paweł Sitkowski z Kąkolewnicy /k. Białej Podlaskiej. Trzymajmy mocno kciuki za giekaesiaków!
____________________________