OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

PRZED MECZEM Z… | GKS trafił na swój moment i chce go podtrzymać w Mławie

Po trzech ligowych zwycięstwach GKS Bełchatów powalczy o przedłużenie serii w Mławie. Pomimo faktu, że nasza drużyna pełni rolę beniaminka, padać na kolana przed Mławianką nie zamierza. Czy podopieczni trenera Bogdana Jóźwiaka znajdą sposób na kolejnego przeciwnika i wrócą z delegacji z kompletem punktów?

„BRUNATNY” STAN RZECZY

Sobotnie zwycięstwo z Concordią Elbląg okupione zostało stłuczeniami m.in. Łukasza Wrońskiego i Leonida Otczenaszenko, spuchniętym kolanem Artura Golańskiego oraz drobnym urazem kostki Mikołaja Grzelaka. Na szczęście obrażenia te nie są na tyle groźne, aby wykluczyły ww. zawodników ze środowego starcia z Mławianką. Pod znakiem zapytania stoi jeszcze powrót do gry Klaudiusza Krasy, który po meczu z Bronią Radom ma problemy z kostką.

Pierwszym punktem nowego tygodnia były poniedziałkowe testy i zajęcia na boisku nr 2 Miejskiego Centrum Sportu. We wtorek „Brunatni” trenowali od godziny 16:00. Na środowe starcie z Mławianką, kadra biało-zielono-czarnych wyjedzie po przedmeczowej odprawie około godz. 11:15.

Z OBOZU RYWALA

Klub został założony w 1923 roku jako Mławianka Mława. 15 maja 1997 nazwa została zmieniona na MKS Mława. Od 29 października 2010 roku zespół występuje pod szyldem MKS Mławianka Mława. Klub przez wiele sezonów występował w III lidze. W sezonie 2003/04 uplasował się w niej na pierwszym miejscu i wywalczył awans do II ligi, co do dziś jest największym sukcesem w historii klubu. W swoim pierwszym meczu na tym poziomie drużyna uległa KSZO Ostrowiec Św. 2:5. Ostatecznie zajęła w tabeli 17. lokatę i została zdegradowana. Rok później zespół spadł z III ligi. Od 2008 do 2019 rywalizował w IV lidze, stanowiącej piąty poziom rozgrywkowy, z którego spadł w sezonie 2018/19. Rok później, pomimo pandemii, udało się wrócić do IV ligi, a w sezonie 2021/22 Mławianka wywalczyła awans do III ligi, pokonując w barażach MKS Piaseczno w dwumeczu 5:3 (2:2 na wyjeździe i 3:1 u siebie). Poprzednie rozgrywki „Duma Zawkrza” zakończyła na 8. pozycji z 52 punktami na koncie, a przez pewien moment znajdowała się nawet na szczycie ligowej tabeli.

Drużyna prowadzona przez Piotra Rzepkę, podobnie jak GKS ma za sobą trzy rozegrane spotkania. Na inaugurację niespodziewanie wysoko ulegli beniaminkowi z Wikielca 0:3. Tydzień później zespół zrehabilitował się na wicemistrzu poprzedniego sezonu, Legionovii wygrywając 3:0, a gole zdobywali Ukraińcy Masalov i Hreben oraz Angolczyk Odilon z rzutu karnego. W minioną sobotę po ponownej porażce trzema golami, mławianie musieli uznać wyższość rezerw Jagiellonii Białystok. Przed 4. kolejką klub z województwa mazowieckiego zajmuje 14. miejsce z dorobkiem 3 punktów.

Zdecydowanie najgroźniejszym piłkarzem Mławianki jest Angolczyk Odilon, który w poprzednim sezonie z braćmi Stryjewskimi stworzył najlepszy ofensywny tercet III ligi. Cała trójka zdobyła wtedy 55 goli, czyli prawie 70% bramek całej drużyny. Sam zawodnik z Afryki 17 razy wpisywał się na listę strzelców. Najbardziej rozpoznawalnym piłkarzem „Dumy Zawkrza” jest drugi najstarszy w zespole, Robert Tunkiewicz. 33-latek trafił do Mławy podczas letniej przerwy, a najwięcej meczów rozegrał dla KKS-u 1925 Kalisz. W linii obrony rządzi kapitan, doświadczony Maciej Komorowski, a w ataku dominuje młodzież. Warto tu zwrócić uwagę na Mateusza Karola, strzelca pięciu goli w minionym sezonie.

HISTORIA SPOTKAŃ

Do tej pory oba kluby mierzyły się ze sobą dwukrotnie na drugim poziomie rozgrywkowym (dzisiejsza Fortuna 1 Liga), kiedy dzisiejsza Mławianka była MKS-em Mława.

25.09.2004 r., 10. kolejka II ligi: MKS Mława GKS Bełchatów 0:1
0-1 Radosław Matusiak 59 min.
Skład GKS: Aleksander Ptak – Rafał Berliński, Ján Fröhlich, Tomasz Augustyniak (46. Robert Kolendowicz), Jacek Popek – Bartosz Hinc, Jacek Kuranty, Dariusz Pawlusiński, Łukasz Garguła (76. Dariusz Pietrasiak) – Grzegorz Król, Janusz Dziedzic (46. Radosław Matusiak).
Trener: Mariusz Kuras
07.05.2005 r., 27. kolejka II ligi: GKS Bełchatów MKS Mława 3:0
1-0 Radosław Matusiak 27 min.
2-0 Dariusz Pawlusiński 32 min.
3-0 Jacek Popek 85
Skład GKS: Aleksander Ptak – Dariusz Pietrasiak, Edward Cecot (46. Rafał Berliński), Artur Kościuk, Jacek Popek – Jacek Kuranty, Dariusz Pawlusiński, Bartosz Hinc, Łukasz Garguła (75. Sergiusz Wiechowski) – Marcin Chmiest, Radosław Matusiak (56. Robert Górski).
Trener: Mariusz Kuras

CZY WIESZ, ŻE…?

  • 2 września odbędą się oficjalne obchody 100-lecia powstania MKS Mławianka Mława. W planie uroczystości organizatorzy przewidują m.in. Mszę świętą, odsłonięcie postumentu, wręczenie medali i odznaczeń, a całość zakończy ligowy mecz z rezerwami Legii Warszawa (3 września).
  • Postaciami łączącymi oba kluby w poprzednich latach są Adam Fedoruk oraz Adrian Woźniczka. Pierwszy w sezonie 2008/09 był asystentem trenera Rafała Ulatowskiego w GKS, a sześć lat później w rozgrywkach IV ligi mazowieckiej samodzielnie poprowadził zespół Mławianki, zajmując ostatecznie 5. miejsce. Natomiast ten drugi występował w Bełchatowie jesienią 2001 roku, by w sezonie 2004/05 reprezentować klub z Mławy.
  • Obecny trener Mławianki, Piotr Rzepka, dwa razy mierzył się z GKS Bełchatów. W listopadzie 2016 r. jako szkoleniowiec Olimpii Zambrów zremisował bezbramkowo na swoim terenie z „Brunatnymi”. W ataku zespołu z Podlasia występowali wówczas późniejszy piłkarz biało-zielono-czarnych, Bartosz Biel i walczący obecnie o Ligę Mistrzów w barwach Rakowa Częstochowa, Fabian Piasecki. Niemalże rok później przy Sportowej 3 poległ z Gryfem Wejherowo 0:1 po trafieniu Bartłomieja Bartosiaka. Co ciekawe, goście tamten mecz kończyli w ósemkę.
  • Mławianka (wówczas MKS) rozegrała nieoficjalny mecz towarzyski z reprezentacją Polski. 7 lipca 2004 r. w Warszawie drugoligowiec z Mławy przegrał 0:3 po golach Łukasza Madeja, Dariusza Dudki i Piotra Włodarczyka.
  • Barwy Mławianki w przeszłości reprezentowali również między innymi Nigeryjczyk Maxwell Kalu (trzy Puchary Polski z Amicą Wronki), a także… obecny prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Cezary Kulesza.

PODSUMOWANIE

Oba zespoły grają według swoich schematów: GKS wygrywa, ale różnicą jednej bramki; natomiast Mławianka wyjazdowe pojedynki przegrywa 0:3, a w tych domowych tryumfuje takim samym stosunkiem bramek. Jedno wiemy – w środowy wieczór któraś passa upadnie. Zapraszamy serdecznie do kibicowania naszym zawodnikom w drodze po drugie z rzędu trzy punkty na boisku rywala! Pierwszy gwizdek sędziego Mateusza Stępniaka z Gdańska na Stadionie Miejskim w Mławie wybrzmi o godzinie 17:30. Relacja ze spotkania będzie realizowana przez kanał Polskie Ligi. Tam szukajcie linku z transmisją: https://youtube.com/@PolskieLigi2020
____________________________