OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

PRZED MECZEM Z… | Amunicja gotowa? Zatem do Broni!

Po 34 latach przerwy znów dojdzie do ligowego pojedynku „Brunatnych” z radomską Bronią. Wierzymy, że na nową kartę historii zapiszemy pierwsze w dziejach naszego klubu zwycięstwo z tym rywalem. Do tej pory bowiem sztuka ta się nie udała, choć należy pamiętać, iż zbyt wielu okazji nie mieliśmy. Czym gospodarze mogą nas zaskoczyć? Jakie działa na starcie z zaprawionym w trzecioligowych bojach rywalem przygotował trener Bogdan Jóźwiak? Sprawdźcie, co warto wiedzieć przed pierwszym gwizdkiem.

„BRUNATNY” STAN RZECZY

Bełchatowianie udanie zainaugurowali rozgrywki III ligi, wygrywając u siebie z Pelikanem Łowicz (1:0), dlatego dobre nastroje w szeregach biało-zielono-czarnych dziwić nie mogą. Tym bardziej, że do kadry zespołu dołączył doświadczony ofensywny pomocnik Patryk Skórecki. Niestety w starciu z Bronią go jeszcze nie zobaczymy, ale na pewno będzie do dyspozycji sztabu szkoleniowego w kolejnym spotkaniu (19 sierpnia z Concordią Elbląg).

GKS przygotowania do meczu 2. kolejki rozpoczął w poniedziałek. Po czterech jednostkach treningowych wiemy na pewno, że z 26-osobowej kadry do Radomia nie pojedzie zmagający się z drobnym urazem Kamil Jasiński oraz trenujący z drużyną rezerw Hubert Gabrysiak i Aleksy Jóźwik. Pozostali zawodnicy są do dyspozycji trenera.

Z OBOZU RYWALA

Radomski Klub Piłkarski „Broń” założono 21 marca 1926 roku przy Państwowej Fabryce Broni w Radomiu.
W 1953 roku drużyna wywalczyła awans do III ligi (kielecko-łódzkiej), a rok później zajmując 1. miejsce w tabeli, przystąpiła do turnieju o awans do II ligi. W nim wygrała dwa spotkania, odpadając z dalszej fazy rozgrywek. Awans uzyskała dopiero dwa lata później, gdy w barażach pokonała Bzurę Chodaków, Start Kalisz i zremisowała z finalistą Pucharu Polski, Gwardią Kraków. W debiutanckim sezonie na zapleczu Ekstraklasy odniosła 3 zwycięstwa, 8 razy remisowała i przegrała 11 pojedynków, zajmując ostatnie miejsce w tabeli grupy południowej. W sezonie 1978/79 ponownie wywalczyła mistrzostwo III ligi i promocję do wyższej klasy rozgrywkowej. Rok później, ustępując jedynie Motorowi Lublin i Gwardii Warszawa, „Broniarze” zajęli 3. miejsce w klasyfikacji końcowej II ligi (gr. wschodnia), co było największym osiągnięciem piłkarzy w historii klubu. W 1981 r. w rozgrywkach Pucharu Polski radomska drużyna dotarła do 1/8 finału, w którym musiała uznać wyższość Pogoni Szczecin (1:2). W sezonie 1983/84 zajęła ostatnią pozycję w tabeli i opuściła szeregi drugoligowców. Do rozgrywek dzisiejszej I ligi (wówczas II ligi) Broń powróciła po roku jako mistrz grupy lubelskiej III ligi. Na zapleczu Ekstraklasy występowała przez kolejne cztery sezony, kończąc zmagania w dolnej części tabeli (1985/86 – 11. miejsce, 1986/87 – 12., 1987/88 – 14., 1988/89 – 14.). W 1995 r. po zajęciu 14. pozycji w III lidze (gr. Lublin), została zdegradowana o klasę niżej. W 1996 r. z powodu przemian ustrojowych klub zakończył swoją działalność, a istniejące jeszcze sekcje rozpoczęły samodzielne funkcjonowanie. Piłkarze przyjęli nazwę Radomski Klub Piłkarski 1926 Broń Radom, a pierwszym prezesem nowego stowarzyszenia został Bohdan Karaś. W sezonie 2017/18 drużyna została mistrzem grupy południowej IV ligi, a po zwycięskim dwumeczu barażowym z Mazovią Mińsk Mazowiecki, awansowała do III ligi, w której gra do dzisiaj.

W poprzednim sezonie drużyna z województwa mazowieckiego zajęła 14. miejsce w tabeli, mając pięć punktów przewagi nad kreską. W okresie letnim rozegrała sześć sparingów, choć w planach miała ich nieco więcej. Po trzecim test-meczu klub dość niespodziewanie rozstał się z dotychczasowym trenerem Dominikiem Bednarczykiem, zatrudniając w jego miejsce Mateusza Dudka, który wprowadził pewne korekty. Odwołał dwie gry kontrolne i postawił na indywidualną pracę z zespołem. Sparingowy bilans wypadł bardzo słabo: remis i pięć porażek, bilans bramkowy 5:21! Radomianie mierzyli się z beniaminkiem II ligi – Stalą Stalowa Wola, spadkowiczem z trzeciego poziomu rozgrywkowego Siarką Tarnobrzeg oraz trzecioligowcami: Chełmianką Chełm, Starem Starachowice i Orlętami Radzyń Podlaski. Przed tygodniem na inaugurację sezonu Broń zremisowała na terenie rezerw Jagiellonii Białystok 1:1. Obu drużynom nie pomagał fakt, że przed pierwszym gwizdkiem sędziego nad Podlasiem przeszła burza i organizatorzy zmuszeni byli przenieść spotkanie na sztuczną nawierzchnię.

Latem drużynę Broni wzmocniło dwóch doświadczonych i rosłych obrońców: Przemysław Dwórzyński z Pelikana Łowicz oraz Sebastian Cuch ze Świtu Nowy Dwór Mazowiecki. Do formacji ofensywnej sprowadzono Doriana Buczka z AKS Busko Zdrój i Adriana Olpińskiego z Pelikana. Prawdziwą bombą transferową było jednak przyjście z Kotwicy Kołobrzeg Jakuba Szarpaka, który w sparingu z Chełmianką Chełm wpisał się na listę strzelców, lecz w kolejnym spotkaniu doznał poważnej kontuzji i w tym roku na boiskach go nie zobaczymy. Kapitanem „Broniarzy” jest z kolei Sebastian Kobiera (na zdjęciu), defensywny pomocnik, który rok temu był bliski gry w GKS Bełchatów, o czym szerzej przeczytacie w podpunkcie „Czy wiesz, że…?”.

HISTORIA SPOTKAŃ

Piątkowe spotkanie będzie piątym bezpośrednim starciem w historii obu klubów. Poprzednie miały miejsce pod koniec lat osiemdziesiątych na drugim poziomie rozgrywkowym.

27.09.1987 r., 8. kolejka II ligi: GKS Bełchatów – Broń Radom 1:1
0-1 Marek Oczkowski 66 min.
1-1 Leszek Fajek 75 min.
Skład GKS: Jan Piasecki – Edward Flis, Mariusz Romański, Jacek Drapiński, Grzegorz Banaś – Zbigniew Gajewski, Krzysztof Żymańczyk, Leszek Fajek, Zbigniew Karolak – Zbigniew Karbownik, Ireneusz Marchwiński (70. Wiesław Berent).
Trener: Sławomir Ditrych
01.05.1988 r., 23. kolejka II ligi: Broń Radom – GKS Bełchatów 2:1
0-1 Wiesław Mak 23 min. (rzut karny)
1-1 Arkadiusz Wołowicz 61 min.
2-1 Roman Stypik 85 min.
Skład GKS: Andrzej Woźniak – Wiesław Mak, Mariusz Gawlica, Jacek Drapiński, Zbigniew Karolak – Ireneusz Marchwiński (69. Wiesław Berent), Krzysztof Żymczańczyk, Sławomir Krawiec (68. Mariusz Romański), Ryszard Mikulski – Zbigniew Gajewski, Zbigniew Karbownik.
Trener: Jan Stępczak
06.11.1988 r., 15. kolejka II ligi: GKS Bełchatów – Broń Radom 1:1

1-0 Jacek Drapiński 45 min.
1-1 Wiesław Szymański 80 min.
Skład GKS: Andrzej Woźniak – Wiesław Mak, Jacek Drapiński, Mariusz Romański, Zbigniew Karolak – Mirosław Puczka, Waldemar Włosowicz, Arkadiusz Klimas, Sławomir Krawiec (65. Jacek Stańdo) – Zbigniew Gajewski, Ryszard Mikulski.
Trener: Jan Stępczak
17.06.1989 r., 30. kolejka II ligi: Broń Radom – GKS Bełchatów 2:1

1-0 Artur Kupiec 48 min.
2-0 Mariusz Gromek 77 min.
2-1 Zbigniew Gajewski 90 min.
Skład GKS: Andrzej Woźniak – Wiesław Mak, Mariusz Gawlica, Jacek Drapiński, Waldemar Włosowicz – Marek Czerniawski, Leszek Fajek, Sławomir Krawiec (78. Marek Szarpak), Mariusz Romański – Zbigniew Gajewski, Ryszard Mikulski.
Trener: Włodzimierz Jakubowski

CZY WIESZ, ŻE…?

  • Ostatnie zwycięstwo z Pelikanem Łowicz (1:0) było 650. ligowym tryumfem pierwszej drużyny „Brunatnych” w ponad 45-letniej historii bełchatowskiego klubu (zestawienie nie uwzględnia meczów barażowych).
  • W kadrze Broni Radom znajdziemy dwóch byłych giekaesiaków: Huberta Jakubca oraz Sebastiana Kobierę. Pierwszy to dziewiętnastoletni obrońca, który przez kilka lat reprezentował GKS w grupach juniorskich, natomiast drugi trafił na S3 latem 2022 roku, lecz nie zdążył zadebiutować w oficjalnym meczu, ponieważ z powodów osobistych zmuszony był rozwiązać umowę przed rozpoczęciem sezonu 2022/23.
  • Bilans drużyn prowadzonych przez trenera Bogdana Jóźwiaka w pojedynkach przeciwko Broni Radom (Lechia Tomaszów Maz., Sokół Aleksandrów Łódzki i Ursus Warszawa) wygląda naprawdę nieźle. W pięciu spotkaniach jego zespoły odniosły trzy zwycięstwa, remis i tylko raz schodziły z boiska pokonane (bilans bramkowy 9:3). Jeszcze efektowniej prezentuje się zestawienie gier obecnego szkoleniowca „Brunatnych” na stadionie przy ul. Narutowicza 9 w Radomiu, gdzie dwukrotnie tryumfował jako trener Ursusa, nie tracąc choćby jednej bramki (1:0, 4:0).
  • Zawodnikiem „Broniarzy” jest Jakub Szarpak, syn Piotra Szarpaka, byłego zawodnika i kapitana GKS-u Bełchatów, który w biało-zielono-czarnej koszulce występował przez siedem sezonów (1998/99 – 2004/05). Szarpak–junior nie zagra jednak w meczu przeciwko górnikom, ponieważ niedawno przeszedł operację kolana.
  • Leonid Otczenaszenko notuje passę 329 minut bez straty gola. Ostatni raz bramkarz GKS-u skapitulował 14 czerwca w meczu 36. kolejki Betcris IV ligi przeciwko Sokołowi Aleksandrów Łódzki.
  • W przeszłości barwy obu klubów reprezentowali m.in. Patryk Winsztal i Viktor Putin.
  • Zarówno w GKS, jak i w Broni występuje…… Jakub Kowalski. Z tą różnicą, że w drużynie rywali gra 18-letni pomocnik, zaś w kadrze biało-zielono-czarnych pod tym samym imieniem i nazwiskiem mamy 21-letniego bramkarza, który przed sezonem dołączył do „Brunatnych” z Wieczystej Kraków.
  • Bełchatowianie nie mają dobrych wspomnień ze stadionem im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Radomiu, ponieważ nigdy tam nie wygrali. GKS rozegrał na obiekcie przy ul. Narutowicza dziewięć oficjalnych spotkań, z których trzy zremisował i aż sześć przegrał (bilans bramkowy 7:17). Były to głównie pojedynki z Radomiakiem, gdy ten rozgrywał swoje domowe mecze na stadionie Broni.

PODSUMOWANIE

Po raz ostatni obie drużyny rywalizowały ze sobą podczas zeszłorocznego letniego okresu przygotowawczego. 9 lipca 2022 r. padł remis 3:3, a na listę strzelców po stronie „Brunatnych” wpisali się Jarosław Trzeboński, Tomasz Bąkowicz i Peter Sobera. Natomiast poprzednia rywalizacja o ligowe punkty miała miejsce 34 lata temu, więc piątkowy mecz będzie świetną okazją do podreperowania niekorzystnego bilansu historii. Spotkanie Broń – GKS otworzy 2. kolejkę III ligi, a początek boiskowej rywalizacji nastąpi o godzinie 19:26. Przebieg meczu śledzić będzie można na żywo w usłudze Pay-per-view. Wystarczy wejść na stronę https://live.akademiagks.pl.
____________________________