Upalny sparingowy maraton na korzyść GKS-u

Na tydzień przed startem sezonu, GKS zmierzył się w podwójnej grze kontrolnej z trzecioligowym Rakowem II Częstochowa oraz czwartoligowym Szczerbcem Wolbórz. Oba spotkania zakończyły się zasłużonym tryumfem „Brunatnych”, odpowiednio 2:0 i 5:0, co może napawać optymizmem przed inauguracją rozgrywek III ligi.

Podczas pierwszego sobotniego test-meczu oglądaliśmy „jedenastkę” zbliżoną do tej, która przed tygodniem rozpoczynała sparing z KKS 1925 Kalisz. Pojedynek z wicemistrzem trzeciej grupy III ligi, Rakowem II Częstochowa pomimo palącego słońca i wysokiej temperatury, prowadzony był w szybkim tempie i na dużej intensywności. Oba zespoły z determinacją i pełnym zaangażowaniem walczyły o każdą piłkę. Przeważającą stroną był nasz zespół, choć to zawodnicy spod Jasnej Góry jako pierwsi zagrozili bramce Leonida Otczenaszenki. W 5. minucie doświadczony Piotr Malinowski z lewego skrzydła wrzucił piłkę w pole karne, a ta odbita przez jednego z obrońców trafiła w słupek. Niedługo po tej sytuacji swoje okazje mieli Przemysław Zdybowicz, Łukasz Wroński i Bartłomiej Bartosiak, lecz żaden z nich nie wyskalował celownika na tyle, by trafić w światło bramki. W 14. minucie w statystyce uderzeń w obramowanie bramki był już remis, po tym jak do rzutu wolnego podszedł Artur Golański. Szansę po wrzutce z rzutu rożnego i uderzeniu głową miał również Jarosław Trzeboński, ale futbolówka przeleciała nad poprzeczką. Niewiele po upływie półgodziny gry wywiązał się „pojedynek” na rzuty wolne. Do stałych fragmentów podeszli Jakub Cierpiał z Rakowa i Golański, lecz skuteczni na linii byli obaj bramkarze. Bełchatowianie swoją przewagę udokumentowali golem zdobytym w ostatniej akcji pierwszej połowy. Golański zacentrował w pole karne, a akcję celnym strzałem „zamknął” nowy nabytek GKS-u, Hubert Karpiński. Druga część gry nie była już tak intensywna jak pierwsza. Po upływie godziny obserwowaliśmy próbę Trzebońskiego i odpowiedź przyjezdnych. Tomasz Szczepaniak wdarł się z piłką w pole karne i uderzył tuż przy słupku, jednak refleksem wykazał się Otczenaszenko. W 72. minucie Zdybowicz dalekim podaniem na lewym skrzydle wypatrzył Wrońskiego, a najskuteczniejszy strzelec ubiegłego sezonu po przebiegnięciu kilkunastu metrów z futbolówką przy nodze uderzył nad poprzeczką. Pięć minut później przed wyborną okazją stanął „Zdybo”, ale nie udało mu się dobić strzału z dystansu Klaudiusza Krasy. Wynik meczu na trzy minuty przed końcem ustalił Artur Golański, który otrzymując podanie od Serhija Napolova, „na raty” pokonał Kacpra Bieszczada.

GKS Raków II Częstochowa 2:0 (1:0)
1-0 Hubert Karpiński 45(+1) min.
2-0 Artur Golański 87 min.

GKS Bełchatów: Leonid Otczenaszenko – Szymon Sarnik (59. zawodnik testowany), Mariusz Holik, Jarosław Trzeboński, Mateusz Szymorek – Klaudiusz Krasa, Artur Golański, Łukasz Wroński, Serhij Napolov, Bartłomiej Bartosiak (37. Hubert Karpiński) – Przemysław Zdybowicz.

W drugim meczu trener Bogdan Jóźwiak dał możliwość zaprezentowania umiejętności młodym zawodnikom, wspartym jedynie doświadczonym Mikołajem Grzelakiem. Młodzi giekaesiacy stanęli na wysokości zadania, nie dając żadnych szans beniaminkowi łódzkiej Betcris IV ligi. Już do przerwy prowadzili 2:0 po trafieniach Miłosza Nowaka i testowanego zawodnika, którego podaniem obsłużył Kamil Mizera. Po zmianie stron worek z bramkami rozwiązał się na dobre. Najpierw w 56. minucie na 3:0 podwyższył niespełna siedemnastoletni Dominik Bajurski, zamykając akcję lewym skrzydłem Dawida Woźniakowskiego. Po raz czwarty bramkarz rywali skapitulował w 63. minucie, kiedy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Nowak, dobijając strzał głową Jakuba Krawętka, po raz drugi tego dnia trafił do siatki. Wynik spotkania na 5:0 ustalił w 70. minucie skutecznie egzekwowanym rzutem karnym Mikołaj Grzelak.

GKS Szczerbiec Wolbórz 5:0 (2:0)
1-0 Miłosz Nowak 35 min.
2-0 Zawodnik testowany 41 min.
3-0 Dominik Bajurski 56 min.
4-0 Miłosz Nowak 63 min.
5-0 Mikołaj Grzelak 70 min. (rzut karny)

GKS Bełchatów: Zawodnik testowany (57. zawodnik testowany) – Mikołaj Grzelak, Jakub Szczepaniak, Jonasz Wiewiórowski (46. Jakub Krawętek), zawodnik testowany – Aleksy Jóźwik, zawodnik testowany (57. Marcel Sadziński), Miłosz Nowak, Kamil Mizera, Dawid Woźniakowski – Hubert Karpiński (30. Dominik Bajurski).