OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

PRZED MECZEM Z… | Długo wyczekiwany powrót do domu

Czas na pierwsze piłkarskie emocje przy Sportowej 3 w 2023 roku! Nie udało się przed tygodniem, musi udać się w nadchodzącą sobotę. Aż 153 dni czekamy na ósme domowe zwycięstwo w sezonie, o które zagramy z KS Kutno. Przed biało-zielono-czarnymi trudny sprawdzian, ale każdy inny wynik niż wygrana GKS-u będzie dla kibiców i samych piłkarzy wielkim rozczarowaniem. Zacznijmy rundę rewanżową przy S3 z wysokiego „C”. Potrzebujemy Waszego wsparcia!

„BRUNATNY” STAN RZECZY

Pozaboiskowe wydarzenia z czwartoligowego frontu spowodowały, że zawodnicy GKS-u mieli niemal dwutygodniową przerwę pomiędzy meczami. Korzyścią płynącą z przymusowej pauzy był powrót do zdrowia Mikołaja Grzelaka, którego zabrakło w inauguracyjnym meczu ze Skalnikiem Sulejów. Po absencji kartkowej do składu wraca również motor napędowy ofensywy „Brunatnych” – Łukasz Wroński. Znakomicie w drużynę wkomponował się zimowy nabytek Serhij Napolov, autor pierwszej ligowej bramki GKS-u w tym roku, która otworzyła wynik spotkania w Sulejowie.

Bełchatowianie mają dobre wspomnienia z jesiennego starcia z KS Kutno, bowiem zwyciężyli na boisku rywala 3:1, po trafieniach Damiana Warneckiego, Łukasza Wrońskiego i Bartosza Bujalskiego. A tak świętowali zaraz po zejściu do szatni:

Z OBOZU RYWALA

Klub Sportowy „Kutno” został założony 30 czerwca 2014 roku, rozpoczynając grę w łódzkiej A-klasie. Po dwóch latach kutnowska drużyna grała już w łódzkiej grupie IV ligi, rywalizując w latach 2016-18 m. in. z rezerwami GKS Bełchatów. W sezonie 2019/20, przerwanym po 17. kolejkach rundy jesiennej z powodu pandemii Covid-19, żółto-niebiescy zajmując na półmetku rozgrywek pozycję lidera tabeli, uzyskali promocję do III ligi. Po dwóch sezonach spędzonych na tym poziomie, na samym finiszu rozgrywek 2021/22 znaleźli się pod kreską. O wszystkim zadecydowała ostatnia kolejka, w której kutnianie przegrali z Mamry Giżycko 3:6 i dali się wyprzedzić Pilicy Białobrzegi, która z kolei pokonała Lechię Tomaszów Maz. 5:2, wyprzedzając żółto-niebieskich w tabeli o dwa punkty.

Choć przed rozpoczęciem bieżącego sezonu ekipa z Kutna stawiana była w gronie faworytów do walki o (ponowny) awans, rundę jesienną zakończyła na 8. miejscu w tabeli, tracąc do GKS-u 15 punktów. Zimą zespół trenera Jacka Walczaka wzmocnili m.in.: 24-letni obrońca Adrian Pęgowski (jesienią w LKS Kwiatkowice) i 21-letni pomocnik Kacper Piotrowski (z AKS SMS Łódź). Najbardziej znaną postacią w kutnowskiej drużynie jest 35-letni pomocnik Piotr Kasperkiewicz, były gracz m. in. Lechii Gdańsk, Arki Gdynia i Miedzi Legnica, mający na swoim koncie ponad sto występów w Fortuna 1 Lidze i roczny epizod w Ekstraklasie. Ważnym ogniwem zespołu jest również bramkostrzelny Marcin Kacela, autor 14 bramek. 27-latek był w przeszłości zawodnikiem m. in. ŁKS-u Łódź i Warty Sieradz.

Rundę wiosenną „kutnowskie lwy” rozpoczęły efektownym zwycięstwem na własnym boisku z Borutą Zgierz 4:1. Na ich dotychczasowe 37 punktów złożyło się 11 zwycięstw, 4 remisy i 5 porażek. Stosunek bramek 44:30.

HISTORIA SPOTKAŃ

Do jedynej jak na razie rywalizacji pomiędzy GKS a KS Kutno doszło w 13 sierpnia ubiegłego roku. W błędzie jest jednak ten, komu się wydaje, że potyczki bełchatowsko-kutnowskie nigdy wcześniej nie miały miejsca. Biorąc pod uwagę fakt, iż dzisiejszy KS Kutno jest poniekąd kontynuatorem tradycji założonej w 1957 roku Stali Kutno, ówczesny „Węgiel Brunatny Bełchatów”, który w przerwie zimowej sezonu 1982/83 zmienił nazwę na GKS – Górniczy Klub Sportowy, rozpoczynał rywalizację z kutnowską drużyn jesienią 1982 roku. Łączny bilans dotychczasowych siedmiu spotkań jest zdecydowanie korzystniejszy dla „Brunatnych”: sześć zwycięstw i jedna porażka. Bramki 20:6.

18.09.1982 r. – III liga (grupa IV): Węgiel Brunatny Bełchatów – Stal Kutno 2:0
07.05.1983 r. – III liga (grupa IV): Stal Kutnio – GKS Bełchatów 2:4
29.07.1989 r. – III liga (grupa II): Stal Kutnio – GKS Bełchatów 2:1
10.03.1990 r. – III liga (grupa II): GKS Bełchatów – Stal Kutnio 1:0
27.10.1990 r. – III liga (grupa II): GKS Bełchatów – Stal Kutnio 7:0
29.05.1991 r. – III liga (grupa II): Stal Kutnio – GKS Bełchatów 1:2

13.08.2022 r. – IV liga (grupa łódzka): KS Kutno – GKS Bełchatów 1:3

CZY WIESZ, ŻE…?

  • Bartosz Bujalski, Damian Michalak i Bartosz Szelong w przeszłości reprezentowali barwy KS Kutno. „Bujal” występował w Kutnie przez 2,5 roku, „Misza” był wypożyczony na rundę wiosenną sezonu 2020/21, natomiast „Szeli” był bramkarzem żółto-niebieskich jesienią 2020 roku.
  • KS Kutno jest kontynuatorem tradycji Miejskiego Klubu Sportowego „Kutno”, założonego w 1993 roku poprzez połączenie dwóch innych klubów: Kutnowianki i Stali Kutno. 2 sierpnia 2004 roku MKS połączył się z Czarnymi Kutno i w sezonie 2004/05 występował pod nazwą MKS Kutno/Czarni. 1 lipca 2014 roku, MKS na skutek zadłużenia wycofał się z rozgrywek III ligi i oficjalnie przestał istnieć. W jego miejsce powołano obecny klub.
  • Aż czterech piłkarzy (po dwóch z obu klubów) znajdziemy w pierwszej dziesiątce najskuteczniejszych strzelców Betcris IV ligi. Są to: po stronie GKS-u – Przemysław Zdybowicz (15 goli) i Łukasz Wroński (14) oraz Marcin Kacela (14) i Dawid Telestak (12) – po stronie KS Kutno.
  • W dotychczasowej historii, barwy obu klubów, poza Bujalskim, Michalakiem i Szelongiem reprezentował również Konrad Niedzielski i Szymon Lewicki.

PODSUMOWANIE

Obie drużyny do sobotniego meczu podejdą w dobrych nastrojach, bowiem wiosenną inaugurację sprzed dwóch tygodni wygrały. Zerkając jednak na ligową tabelę, obie znajdują się w nieco innym położeniu. GKS bowiem, chcąc doskoczyć do lidera tabeli MUSI, zaś KS Kutno, któremu w oczy nie zagląda widmo spadku ani też perspektywa walki o awans, MOŻE – powalczyć o pełną pulę. Domowy finisz rundy jesiennej, w trakcie którego „Brunatni” – remisując z AKS SMS Łódź i ulegając RKS Radomsko – złapali punktową „zadyszkę”, jeszcze bardziej potęguje apetyt na zwycięstwo przed własną publicznością.

Rolę arbitra tego spotkania sprawował będzie Paweł Pskit, którego pierwszy gwizdek wybrzmi o 15:00. Bramy stadionu przy S3 zostaną otwarte trzy godziny wcześniej. Bilety dostępne na www.gksbelchatow.sportigio.com/tickets oraz w kasie stadionowej (w sobotę od 12:00). Kibiców, których tego dnia zabraknie na trybunach, zapraszamy na bezpośrednią transmisję z meczu, którą będzie można oglądać w usłudze Pay-Per-View klikając w link: TRANSMISJA. #RazemDoCelu

____________________________