OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

Podsumowanie półrocza działalności klubu

Po burzliwym pierwszym półroczu 2022 roku, tytanicznej pracy oraz zaangażowaniu wielu osób, podmiotów i instytucji, wspólny wysiłek zaowocował tym, że GKS Bełchatów powrócił na piłkarską mapę Polski. Czas więc podsumować to, co wspólnymi siłami udało się zrealizować oraz spojrzeć w niedaleką przyszłość.

Reaktywacja drużyny

Plan odbudowy marki, jaką bez wątpienia jest GKS Bełchatów, zaczął być realizowany jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Zarządu Łódzkiego Związku Piłki Nożnej z 30 maja 2022 r. o przyznaniu miejsca bełchatowskiej drużynie w łódzkiej IV lidze. Klub tworzył swoje struktury niemalże od podstaw. Powołano zespół ludzi ambitnych, pełnych pasji i w większości głęboko zakorzenionych w „brunatnej stolicy”. Zaczęto realizować plan, odpowiednio przemyślany i oparty na realnych przesłankach – plan reaktywacji Górniczego Klubu Sportowego „Bełchatów”. Nie było jednak ani piłkarzy, ani trenera, który miałby nimi dowodzić. Pewne natomiast było, że nowa drużyna ma być budowana na wychowankach GKS-u, rozsianych wówczas po Polsce, ściśle związanych z miastem Bełchatów, z których pomocy i doświadczenia należało bezwzględnie skorzystać. Był to również pomysł na zagospodarowanie najbardziej wyróżniających się podopiecznych Akademii GKS Bełchatów, którzy mieliby możliwość nauki i zbierania bezcennych doświadczeń od piłkarzy występujących niegdyś na boiskach Ekstraklasy czy I ligi.

Wsparcie finansowe PGE GiEK pozwoliło ustabilizować sytuację

Fundamentalne znaczenie w procesie reaktywacji miało wsparcie finansowe udzielone przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w lipcu 2022 roku. Spółka przekazała środki pieniężne na rzecz Stowarzyszenia EKS Skra Bełchatów, z przeznaczeniem dla reaktywowanej drużyny GKS Bełchatów. Tym samym PGE GiEK zyskała tytuł „Mecenasa bełchatowskiego sportu”. Zarówno PGE GiEK jak i EKS Skra Bełchatów to podmioty od zawsze kojarzone z bełchatowskim sportem, które są gwarantem komfortu pracy, który finalnie ma przywrócić GKS Bełchatów na poziom centralny.

– PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna jako „Mecenas bełchatowskiego sportu”, wspiera rozwój kultury fizycznej w regionach swojej działalności. Celem podejmowanej współpracy jest wzrost świadomości społeczeństwa co do wagi edukacji i sportu oraz w przypadku GKS Bełchatów również kontynuacja tradycji związanych z piłką nożną w Bełchatowie. – mówi Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK.

Reaktywowany GKS Bełchatów współpracując ze stabilnymi Partnerami realizuje proces odbudowy i dalszego rozwoju klubu. Stabilizuje sytuację finansowo-organizacyjną i skupia się na budowie silnego zespołu.


Budowa silnej drużyny pod kątem rywalizacji w IV lidze

Celem nadrzędnym dla Fundacji Akademia GKS było znalezienie trenera, który zbuduje zespół walczący o najwyższe cele i będzie dowodził nim w sposób mądry oraz skuteczny. Wybór padł na 51-letniego Bogdana Jóźwiaka, posiadającego ogromne doświadczenie oraz znającego realia drugo- i trzecioligowe, z licencją UEFA Pro w kieszeni.

– Wiemy, że w klubach, które wcześniej prowadził, nie bał się stawiać na młodzież, a to był jeden z argumentów, jaki założyliśmy sobie w chwili rozpoczęcia poszukiwań odpowiedniego kandydata na to stanowisko. Zależy nam aby jak najwięcej chłopców trenujących w naszej Akademii trafiało do pierwszego zespołu. Trener Bogdan Jóźwiak to człowiek z regionu, dlatego wierzę, że nasza współpraca będzie korzystna dla obu stron. – komentował wybór szkoleniowca prezes GKS Bełchatów, Szymon Serwa. Kładąc ogromny nacisk na budowę drużyny opartej na zawodnikach z regionu, zależało nam, aby siłę drużyny stanowili piłkarze wywodzący się z naszego miasta, co jak na ten moment, udało się w pełni zrealizować. Na pierwszym treningu pojawiło się 24 zawodników. Oprócz mających na swoim koncie występy w Ekstraklasie, a nawet młodzieżowych reprezentacjach Polski piłkarzy, takich jak Bartłomiej Bartosiak czy Łukasz Wroński, odważnie postawiliśmy na młodzież. Już dzisiaj Szymon Sarnik, Sebastian Ochocki czy bracia Bartłomiej i Jarosław Trzebońscy są najlepszym dowodem na to, że piłkarski rozwój bełchatowskiej młodzieży, rozpoczynającej w wielu przypadkach przygodę ze sportem w grupach juniorskich Akademii GKS Bełchatów, stanowi ważne ogniwo pierwszej drużyny „Brunatnych”. Połączenie doświadczenia z młodością przynosi oczekiwany skutek w postaci zwycięstw GKS-u. Co więcej, w skład sztabu szkoleniowego wchodzi Adrian Teodorczyk, w przeszłości opiekun grup młodzieżowych Akademii GKS Bełchatów, związany z klubem od lipca 2014 roku.Ta droga pozwoliła zbudować drużynę pragnącą osiągać ambitne cele i realizować awanse do wyższych klas rozgrywkowych.

Organizacja widowisk sportowych i dbałość o lokalną społeczność – piłkarska atrakcja

Dokładnie 244 dni czekaliśmy na kolejny ligowy mecz GKS-u Bełchatów. Inauguracja w Betcris IV lidze wypadła w sobotę 6 sierpnia, a swoją obecność na stadionie zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Zarządu PGE GiEK, Wiceprezydent Miasta Dariusz Matyśkiewicz, członkowie Stowarzyszenia Oldboy GKS Bełchatów oraz Stowarzyszenia Klubu Seniora GKS Bełchatów. Nie zabrakło też wiernych kibiców, spragnionych – po tak długiej przerwie – piłkarskich emocji z GKS w roli głównej. Trybuny zostały wypełnione prawie tysięczną widownią, a pierwszym rywalem, którego gościliśmy na Stadionie Miejskim był Skalnik Sulejów. Zainteresowanie spotkaniem nie było jednorazowe, bowiem na kolejnym, domowym meczu z Widzewem II Łódź, liczba kibiców była jeszcze większa. Liczby mówią same za siebie – gra biało-zielono-czarnych podczas ostatniego meczu rozegranego w Bełchatowie, w 2022 roku zgromadziła ponad 1200 widzów.

– Na trybunach jest wymagająca publiczność, a oczekiwania są olbrzymie. Możemy jednak liczyć na wsparcie kibiców, którzy tworzą znakomitą atmosferę. – mówił po jednym ze spotkań trener Jóźwiak.

Pozytywne sygnały płynące z Polski – środowisko sportowe słyszy i widzi odbudowę istotnej marki na piłkarskiej mapie

Marka GKS Bełchatów, od lat zakorzeniona w świadomości kibiców całej Polski, odradza się według założonego planu. Dostrzegają to nie tylko ludzie związani z futbolem, dziennikarze, ale przede wszystkim kibice, których ponad 24 tysiące obserwuje klubowego facebook’a oraz inne media społecznościowe. Wskaźnik wyświetleń postów, powszechnie stosowany w branży marketingu online pokazuje, że szczególnie podczas dnia meczowego, ilość wejść na social-media GKS-u Bełchatów oscyluje wokół dziesięciu tysięcy internautów (a mówimy przecież o piątym poziomie rozgrywkowym!). Zasięg postów i artykułów zamieszczanych na nowej, oficjalnej stronie klubu www.gksbelchatow.com.pl pokazuje również, że „kliknięcia” odnotowywane są nie tylko na terenie naszego kraju, ale również daleko poza jego granicami, m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, a nawet… Indiach. Warto również nadmienić, iż informacja o reaktywacji klubu obiegła największe serwisy sportowe/piłkarskie w Polsce, takie jak m.in.: sport.pl czy laczynaspilka.pl.


Podkreślenie kontynuacji rozwoju Akademii i kooperacji z pierwszą drużyną GKS Bełchatów

Podstawowym aspektem odbudowy marki klubu jest inwestycja w młodzież, która od początku reaktywacji odgrywa istotną rolę w budowaniu pierwszej drużyny. W kadrze „Brunatnych” jest wielu wychowanków piłkarskiej Akademii GKS-u, którzy w przeszłości występowali w ligach okręgowych i wojewódzkich juniorów, trampkarzy czy młodzików. Poprzez promowanie i rozwijanie zamiłowania do uprawiania piłki nożnej, wielu młodych ludzi wiąże dziś swoją przyszłość z naszym klubem. Akademia przygotowuje kompletnych zawodników do gry na poziomie seniorskim oraz umożliwia wybitnym, młodym piłkarskim adeptom treningi z doświadczoną kadrą zawodników. Celem procesu szkoleniowego jest budowanie indywidualnych ścieżek rozwoju poszczególnych zawodników,umożliwiających kontynuowanie kariery w GKS Bełchatów, a następnie w możliwie najwyższej lidze rozgrywkowej, w piłce seniorskiej. Znakomitym przykładem jest choćby Damian Szymański, który poprzez grę w drużynach juniorskich, a następnie seniorach GKS-u, reprezentował Polskę podczas Mundialu w Katarze.

Plany na najbliższe miesiące

– W Bełchatowie stworzono ciekawy projekt i fajną drużynę. Prezes Szymon Serwa wraz ze sztabem szkoleniowym zebrali grupę ambitnych ludzi, którym zależy na odbudowie marki GKS Bełchatów. Celem jest oczywiście awans do wyższej klasy rozgrywkowej. – ocenił 22-letni napastnik Przemysław Zdybowicz, który w rundzie jesiennej zdobył dla naszej drużyny 14 bramek. Łącząc siły i tworząc dobre relacje ze Stowarzyszeniem EKS Skra Bełchatów, Mecenasem sportu PGE GiEK, miastem Bełchatów oraz kibicami, awans do III ligi w trwającym sezonie jest jak najbardziej realny. Drużyna zajmuje drugie miejsce w ligowej tabeli z 49 punktami na koncie oraz najlepszym bilansem bramkowym spośród dwudziestu drużyn występujących w łódzkiej IV lidze (68:11).

Dobry wynik sportowy umożliwia integrację lokalnej społeczności sympatyzującej z naszym klubem, a promocja do wyższej ligi daje ogromne możliwości finansowe, wizerunkowe oraz sponsoringowe. Mocno wierzymy, że wraz z końcem czerwca 2023 r., GKS Bełchatów dołączy do grona klubów trzecioligowych, podążając ścieżką podobną, jak inne reaktywowane drużyny, m.in. Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław czy Lechia Gdańsk.

Przeskok do wyższej ligi otwiera przed naszym klubem nowe możliwości w kontekście dalszego rozwoju, zwiększenia zainteresowania medialnego oraz podniesienia rangi sponsorów i mecenasów,poprzez szerszą ekspozycję ich marek. Warszawa, Białystok czy Radom – to tylko niektóre miasta drużyn, z którymi w przypadku awansu rywalizować będziemy od przyszłego sezonu.

Kolejnym celem będzie walka o powrót na tzw. poziom centralny, czyli do II ligi, który chcielibyśmy zrealizować najpóźniej do lata 2025 roku. Na II ligę, posiadającą sponsora tytularnego, zwrócone są oczy całej piłkarskiej Polski. Mecze na tym poziomie transmitowane są na żywo, np. na antenie TVP Sport. Występy w II lidze są również gwarancją rosnącej frekwencji na stadionie, co wiąże się z większą ekspozycją logotypów sponsora w ogólnopolskich mediach. Kolejną zaletą wynikającą z możliwości występów na drugoligowych boiskach jest szansa zaprezentowania i wypromowania młodych zawodników, wychowanków Akademii GKS Bełchatów, którzy w przyszłości, podobnie jak Damian Michalski, czy wspomniany wyżej Damian Szymański, poprzez dobre występy w barwach GKS-u Bełchatów, zagrali w jednych z największych klubów w Polsce, a nawet, jak w przypadku Szymańskiego, wystąpili w reprezentacji Polski.

Realizacja całego planu, połączona z budową silnej drużyny walczącej o najwyższe cele z pewnością będzie możliwa przy odpowiednim wsparciu finansowym. Biorąc pod uwagę zainteresowanie lokalne społeczności i kibiców GKS-u w momencie powołania nowej drużyny i jej startu w rozgrywkach IV ligi, pozwala wierzyć, że w przypadku kolejnych sportowych awansów, ludzki kapitał zebrany wokół klubu jeszcze bardziej będzie się rozrastał. Przeszłość bowiem – wcale nie taka odległa – udowodniła, że miejsce GKS-u Bełchatów, trzeciej siły w piłkarskiej hierarchii województwa łódzkiego jest zdecydowanie wśród najlepszych piłkarskich drużyn w naszym kraju. Nawiązanie do sukcesów i jak najlepsza promocja naszych Sponsorów, miasta oraz klubu leży wszystkim pracownikom klubu na sercu.

– GKS Bełchatów i jego 45 lat historii to ogromny kapitał, tysiące wychowanków, aktualnie ponad 300 dzieci trenujących w Akademii GKS Bełchatów, rzesza kibiców – te liczby pokazują, że warto rozwijać piłkę nożną w Bełchatowie. Sport jest dziedziną, na którą warto stawiać. Ten proces rozpoczęliśmy w lipcu 2022 r. Jesteśmy przekonani, że współpraca z naszymi Partnerami wciąż będzie się układała wzorowo, co zaowocuje jej dalszym przedłużeniem. My ze swej strony dołożymy wszelkich starań, by utrzymać zaufanie, którym nas obdarzono. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości każda ze stron skorzysta na tej współpracy i wspólnie cieszyć się będziemy z boiskowych sukcesów GKS-u. Przed nami wielkie wyzwania i – mocno w to wierzę – wielkie zwycięstwa. – stwierdził prezes Szymon Serwa.

Dziękujemy naszym Partnerom za zaufanie!

____________________________