OFICJALNA STRONA INTERNETOWA PGE GiEK GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GKS BEŁCHATÓW

Sylwetka rywala: Mławianka Mława

Mławianka Mława jest naszym ostatnim ligowym przeciwnikiem w tym roku. Pomimo, iż obecnie znajduje się „pod kreską”, jest na fali wznoszącej, ponieważ w trzech ostatnich meczach zainkasowała sześć punktów. Na dzień przed spotkaniem zaglądamy do obozu zielono-białych.

HISTORIA KLUBU

MKS Mławianka Mława została założona w 1923 roku. 15 maja 1997 roku zmieniono nazwę na MKS Mława, lecz od 29 października 2010 roku drużyna zielono-białych ponownie występuje pod szyldem MKS Mławianka. Po boiskowych perypetiach i kilku degradacjach w drugiej dekadzie XXI wieku, klub z jednego z najstarszych miast województwa mazowieckiego (Mława posiada prawa miejskie od 1429 roku), trzeci sezon z rzędu występuje w 3. Lidze. Poprzednie rozgrywki mławianie zakończyli na 12. pozycji w tabeli z 42 punktami na koncie.

NAJWIĘKSZE SUKCESY

W sezonie 2003/04 drużyna z Mławy, dowodzona wówczas przez trenera Jerzego Masztalera uplasowała się na 1. miejscu w tabeli 3. Ligi, uzyskując promocję do ówczesnej 2. Ligi (dzisiejszego zaplecza Ekstraklasy). Do dziś jest to największy sukces w historii klubu. Mławianie w walce o awans wyprzedzili Radomiaka Radom o pięć punktów. W swoim premierowym meczu na drugim froncie, drużyna pod opieką nowego szkoleniowca – Mariana Kurowskiego uległa na wyjeździe KSZO Ostrowiec św. (2:5). Historyczną bramkę numer jeden zdobył nigeryjski napastnik Maxwell Kalu. Ostatecznie rozgrywki 2004/05 zespół zakończył na 17. miejscu w tabeli i po rocznej przygodzie na zapleczu elity został zdegradowany szczebel niżej. Warto wspomnieć, że wówczas drużyna z Mławy rywalizowała w lidze z GKS Bełchatów, ulegając „Brunatnym” 0:1 i 0:3.

Drugim znaczącym osiągnięciem Mławianki było dotarcie do 1/16 finału Pucharu Polski w sezonie 1994/95. Po drodze zielono-biali wyeliminowali Bug II Wyszków (2:0), Pomezanię Malbork (2:1), Hutnika Warszawa (3:1) i Jagiellonię Białystok (1:0). Przygodę w 41. edycji rozgrywek o PP ekipa z Mławy zakończyła 26 października 1994 r. porażką z Lechem Poznań (1:4).

TRENER

Od 2 września 2024 roku szkoleniowcem Mławianki jest Bartosz Szczęsny, który decyzją Zarządu klubu przejął obowiązki pierwszego trenera po zwolnionym ze stanowiska Michale Kolanowskim. Co prawda były asystent trenera Kolanowskiego samodzielną pracę rozpoczął od wyjazdowej porażki z Pelikanem Łowicz (2:5), ale już w „debiucie” przed własną publicznością poprowadził Mławiankę do spektakularnej wygranej ze Świtem Nowy Dwór Maz. (6:0). Bilans dotychczasowych gier drużyny pod batutą trenera Szczęsnego to: 4 wygrane, 2 remisy i 4 porażki. Zestawienie nie uwzględnia ubiegłotygodniowego meczu z GKS Wikielec, który w 44. minucie został przerwany w momencie, gdy zawodnik Mławianki Adam Stefański, podbiegając po piłkę do ogrodzenia murawy, został uderzony w głowę przez kibica. Obecnie nie ma jeszcze informacji dotyczących podjętych przez Polski Związek Piłki Nożnej kroków w sprawie rozstrzygnięcia niedokończonego spotkania 17. kolejki.

ZAWODNICY

Czołową postacią Mławianki jest 27-letni napastnik João Odilon. Angolczyk w ciągu dwóch lat spędzonych w Mławie aż 32 razy umieszczał piłkę w bramce rywali. W tym sezonie ponownie wykazuje się instynktem strzeleckim, mając w dorobku sześć trafień i asystę. Ponadto jest jednym z kilku obcokrajowców w barwach MKS-u, spośród których obok ukraińskiego stopera Ivana Hurenko (na zdjęciu), gra najwięcej (826 minut). Co ciekawe, najskuteczniejszym strzelcem zespołu jest właśnie Hurenko (1081 minut), autor siedmiu goli! Rosły obrońca z powodu urazu kolana przeciwko „Brunatnym” jednak nie zagra. Trzecim Straniero z największą liczbą boiskowych minut jest Brazylijczyk Duilio (962 minuty). W czołówce pod względem rozegranych minut są jednak głównie Polacy: 22-letni obrońca Mateusz Markowicz (1326 minut) i 29-letni ofensywny pomocnik Michał Stryjewski (1271 minut). Spośród grupy zawodników stanowiącej o obliczu Mławianki należy wspomnieć również o 20-letnim Jakubie Tworku (2 gole i 5 asyst), 21-letnim Piotrze Karwowskim (1 gol i 5 asyst) i 22-letnim byłym zawodniku m.in. włoskiej Genoi, wypożyczonym obecnie z Rakowa Częstochowa Kacprze Zielskim (1 gol i 2 asysty). Dość egzotyczną postacią w drużynie jest posiadający obywatelstwo Stanów Zjednoczonych i Erytrei Ezana Yohannes Kahsay. 30-letni napastnik trafił do klubu w trakcie sezonu na zasadzie rocznego wypożyczenia z Podlasia Biała Podlaska i póki co zapisał na swoje trzy bramki i asystę. Bezapelacyjnie twarzami Mławianki są jednak bracia Stryjewscy: 27-letni Mateusz (1 gol i 3 asysty) i wspomniany wyżej 29-letni Michał (6 goli i 2 asysty), którzy przed sezonem wrócili do macierzystego klubu. Sporo nadziei na lepsze wyniki zespołu w serca kibiców Mławianki wlał bramkarz Kacper Jureczko. Siedemnastolatek wypożyczony z Rakowa II Częstochowa wskoczył do składu w przerwie meczu 7. kolejki i nie oddał tego miejsca do dzisiaj. Po drodze – w spotkaniach ze Świtem Nowy Dwór Maz., Victorią Sulejówek i Wartą Sieradz – obronił trzy rzuty karne!

OSTATNIE MECZE

Miejsce Mławianki w tabeli jest dalekie od oczekiwań kibiców (16), tym bardziej, że drużyna potrafiła w tej rundzie znokautować Świt Nowy Dwór Maz. (6:0), pokonać efektownie Victorię Sulejówek (5:2) i Polonię Lidzbark Warmiński (4:2), a nawet urwać punkt na boisku lidera – Unii Skierniewice (0:0). Najczęściej jednak piłkarze z Mławy schodzili z boiska pokonani, bowiem aż osiem spotkań kończyli bez jakiejkolwiek zdobyczy punktowej. Tak naprawdę przełamali się pod koniec września po wspomnianym wcześniej zwycięstwie nad Victorią. Od tego momentu zaledwie dwa razy przegrywali: z ŁKS Łomża (1:2) i Wartą Sieradz (0:2). W ostatnich tygodniach domowe tryumfy nad Lechią Tomaszów Maz. (2:0) i Bronią Radom (2:1) rozbudziły nadzieje sympatyków zielono-białych na coś znacznie lepszego. Na tym etapie sezonu, nasi najbliżsi rywale mają na kocie 18 punktów.

STADION

Piłkarze Mławianki swoje mecze rozgrywają na Stadionie Miejskim im. Ireny Szewińskiej w Mławie przy ul. Kopernika 38. Obiekt może pomieścić 1550 kibiców (wszystkie miejsca siedzące). W 2021 roku zakończono jego modernizację, w skład której weszła m.in. przebudowa płyty boiska. Odnowiono także infrastrukturę towarzyszącą, czyli: ogrodzenie, wejście główne i wjazd od strony siłowni.

Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________