9 listopada na Sportową 3 zawita rywal, który mówiąc najogólniej „nie leży” biało-zielono-czarnym. Obie dotychczasowe potyczki w sezonie 2023/24 kończyły się dla nas bez zdobytej bramki i z zaledwie jednym „oczkiem” wywalczonym na wyjeździe. Na dzień przed trzecim w historii spotkaniem, zaglądamy do obozu przeciwnika.
HISTORIA KLUBU
Gminny Klub Sportowy Wikielec został założony w 1958 roku i od tej pory stanowi ważny element życia mieszkańców niewielkiej miejscowości położonej tuż obok Iławy, w województwie warmińsko-mazurskim. Od momentu powstania klubu, jego celem była nie tylko rywalizacja na boisku, ale także budowanie więzi społecznych oraz kształtowanie charakteru poprzez sport. Przez długie dekady GKS funkcjonował po cichu na poziomie B-klasy. Dopiero w latach 90-tych zaczął pomału piąć się w hierarchii lokalnego futbolu. Wysiłek wielu lokalnych zapaleńców został nagrodzony na początku XXI wieku, a drużynie udało się wybić ponad poziom okręgowy. W sezonie 2007/08 zielono-żółto-czerwoni zostali mistrzami warmińsko-mazurskiej ligi okręgowej, uzyskując promocję do 4. Ligi. Na tym szczeblu występowali nieprzerwanie przez siedem lat, by w 2015 roku osiągnąć największy sukces w historii – awans do 3. Ligi. Od tego momentu drużyna z miejscowości zamieszkiwanej przez mniej niż tysiąc osób, szósty sezon rywalizuje na czwartym szczeblu rozgrywkowym.
Nieoceniony wkład w rozwój klubu ma postać prezesa Krzysztofa Bączka (na zdjęciu z prawej), który pojawił się w Wikielcu w 2018 roku. Wcześniej znany w regionie przedsiębiorca zasłynął między innymi jako sponsor Unii Susz. Inną ważną osobistością w klubie jest były zawodnik, a obecnie przedsiębiorca i wiceprezes klubu, Krzysztof Sadowski. Przez ponad dekadę „pierwsze skrzypce” w drużynie grał napastnik Remigiusz Sobociński. Wychowanek Jezioraka Iława ma za sobą naprawdę niezłą ekstraklasową przygodę. W latach 1998 – 2005 grał dla Amiki Wronki, z którą sięgnął po trzy krajowe puchary. Potem z powodzeniem bronił też barw Śląska Wrocław i Jagiellonii Białystok. Obecnie zajmuje się w Wiekielcu szkoleniem młodzieży.
NAJWIĘKSZE SUKCESY
GKS Wikielec największy sukces odniósł w sezonie 2014/15, gdy po raz pierwszy w historii awansował do 3. Ligi. Wobec reorganizacji rozgrywek podlasko-warmińsko-mazurskiej 3. Ligi, 11. miejsce w kolejnym sezonie nie zagwarantowało ekipie spod Iławy utrzymania. Spadek z powodów pozasportowych drużyna kierowana wówczas przez trenera Wojciecha Tarnowskiego zrekompensowała sobie… drugim w historii awansem w 2017 roku. Balansowanie między 3. a 4. Ligą trwało w kolejnych latach aż do 2023 roku i ponownego tryumfu w rozgrywkach warmińsko-mazurskiej 4. Ligi. Wówczas GKS całkowicie zdeklasował konkurencję, uzyskując na finiszu 14-punktową przewagę nad drugą w stawce Polonią Lidzbark Warmiński i aż 23 „oczka” zapasu nad trzecim w tabeli zespołem Mamry Giżycko.
Sześć lat występów na poziomie 3. Ligi to nie jedyne osiągnięcie zielono-żółto-czerwonych warte odnotowania. GKS Wikielec dwukrotnie sięgał po wojewódzki Puchar Polski. Było tak w sezonie 2012/13, gdy zwyciężał w rozgrywanym w Ornecie finałowym starciu z Huraganem Morąg (3:2) oraz w rozgrywkach 2021/22, kiedy to na swoim obiekcie gromił Stomil II Olsztyn (5:0). Na szczeblu centralnym GKS trafił (w 2013 roku) na drugoligową wówczas Garbarnię Kraków, z którą przegrała na własnym boisku 2:4, a dziewięć lat później nie sprostał pierwszoligowemu Zagłębiu Sosnowiec, ulegając 1:2.
TRENER
Damian Jarzembowski (na zdjęciu) trenerem GKS-u Wikielec jest od 25 kwietnia 2022 roku. W tym czasie prowadził zespół w 99 oficjalnych meczach 3. Ligi, 4. Ligi, okręgowego Pucharu Polski i jednym meczu Fortuna Pucharu Polski. Na poziomie trzeciej ligi drużyna pod jego wodzą rozegrała dotychczas 58 spotkań, notując 21 zwycięstw, 17 remisów i 20 porażek. Szkoleniowiec zielono-żółto-czerwonych posiada licencję UEFA A i UEFA Elite Youth A. Ma też za sobą staże odbyte m.in. w FC Porto, Benfice Lizbona, Athletic Bilbao, Realu Sociedad, West Ham United i Legii Warszawa. Wcześniej przez dziewięć lat pełnił rolę trenera w klubie KS Constract Lubawa jako szkoleniowiec grup młodzieżowych oraz trener drużyny futsalowej, z którą wywalczył wicemistrzostwo Polski.
Po wiosennej porażce w 28. kolejce z rezerwami Jagiellonii Białystok (0:3), trener Jarzembowski oddał się do dyspozycji zarządu, lecz prezes Krzysztof Bączek nie przyjął tej rezygnacji, obdarzając 33-letniego szkoleniowca pełnym zaufaniem i wsparciem.
ZAWODNICY
Punktem wspólnym łączącym ze sobą oba kluby są Lukáš Kubáň i Kacper Kondracki. Doświadczony obrońca rodem z Czech rozegrał w barwach GKS-u Bełchatów 33 spotkania (sezon 2015/16), natomiast młodszy od niego o 16 lat Kacper to wychowanek naszego klubu, a prywatnie brat Bartłomieja, dyrektora Akademii GKS Bełchatów. Ponadto o sile drużyny stanowią m.in. 30-letni bramkarz Michał Leszczyński – mający na koncie ponad sześćdziesiąt występów na zapleczu Ekstraklasy, zaprawiony w trzecioligowych bojach 34-letni kapitan – Piotr Kacperek, najskuteczniejszy strzelec zespołu, 32-letni Brazylijczyk João Criciúma – autor pięciu bramek, czy 26-letni defensor Mateusz Jajkowski, choć jego akurat zabraknie w składzie zielono-żółto-czerwonych na mecz z PGE GiEK GKS z powodu żółtych kartek. Oprócz wyżej wymienionych zawodników, trener Jarzembowski najczęściej korzysta również z usług skrzydłowych: 20-letniego Ukraińca Jewhenija Androszczuka i 30-letniego Michała Jankowskiego oraz młodego obrońcy, który przed sezonem trafił do Wikielca z Raduni Stężyca, Adriana Rajskiego.
OSTATNIE MECZE
Na dotychczasowy dorobek GKS-u Wikielec – 18 punktów – złożyły się cztery zwycięstwa i sześć remisów. Podopieczni Damiana Jarzembowskiego potrafili pokonać na wyjazdach m.in. Legię II Warszawa (3:1) i Stomil Olsztyn (2:1), zgarnąć pełną pulę na własnym boisku w starciach z rezerwami Wisły czy Jagiellonii (2:1), ale też wywieźć po punkcie z Suwałk (0:0), Łomży (1:1) czy ostatnio z Radomia (1:1). Wobec tych wyników, „zaledwie” 12. miejsce zajmowane obecnie przez drużynę jest pokłosiem pięciu porażek, odniesionych np. u siebie z Pelikanem Łowicz (0:2) i Unią Skierniewice (0:1) oraz wyjazdowych wpadek w Tomaszowie Maz. z Lechią (1:4) i w Sulejówku z Victorią (0:2). Goście sobotniej konfrontacji w 15 meczach strzelili rywalom 14 goli, co obok wyniku zamykającego tabelę – Sokoła Aleksandrów Łódzki (12) jest najsłabszym wynikiem w naszej lidze. Z drugiej zaś strony, 18 bramek straconych, plasuje ich na czwartym – ex aequo z Legią II – miejscu wśród najszczelniejszych defensyw.
STADION
Piłkarze GKS-u swoje mecze rozgrywają na Stadionie Gminnym, usytuowanym pod adresem: ul. Bukowa 80, Wikielec (gm. Iława). Oficjalna pojemność trybun wynosi obecnie 598 miejsc siedzących. Oczywiście, koneserzy futbolu mają zawsze alternatywę w postaci nielimitowanej „trybuny” pod lasem. Kameralny obiekt położony na skraju lasu, sprawia estetyczne wrażenie głównie ze względu na piętrowy budynek klubowy, oddany do użytku we wrześniu 2021 roku, w którym prócz biura, szatni dla drużyn i kilku pokoi przeznaczonych m.in. dla obserwatora i sędziów, posiada przestronną salę konferencyjną, połączoną z balkonem. Od 12 lat na stadionie funkcjonuje również sztuczne oświetlenie, a całą infrastrukturę uzupełniają dwa boiska treningowe.
Sponsorem Strategicznym GKS Bełchatów jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
____________________________